جشنواره بین‌المللی اعتکاف در قم برگزار می‌شود
جشنواره بین‌المللی اعتکاف در قم برگزار می‌شود

– اخبار استانها –  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از   قم  ، سید علی‌رضا تکیه‌ای ظهر امروز در نشست خبری در جمع اصحاب رسانه با تأکید بر نقش بسیار مهم پیامبر مکرم اسلام(ص) به‌عنوان بنیان‌گذار سنت حسنه اعتکاف اظهار داشت: انجام مراسم اعتکاف سبب غبارروبی اذهان و […]

– اخبار استانها –

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از   قم  ، سید علی‌رضا تکیه‌ای ظهر امروز در نشست خبری در جمع اصحاب رسانه با تأکید بر نقش بسیار مهم پیامبر مکرم اسلام(ص) به‌عنوان بنیان‌گذار سنت حسنه اعتکاف اظهار داشت: انجام مراسم اعتکاف سبب غبارروبی اذهان و لطافت روح اشخاص و جوامع می‌شود.

رئیس ستاد مرکزی اعتکاف کشور بابیان اینکه در طول تاریخ علما و مراجع تقلید در رابطه با احکام و اعمال اعتکاف اهتمام ویژه داشتند تصریح کرد: ستاد ملی کرونا با توجه به شرایط حاکم بر جامعه به این نتیجه رسیده است که شرایط کشور در حالت بسیار شکننده و در حال طی کردن سیر صعودی قرار دارد.

وی با اشاره به تعریف ولایت و امامت و ضرورت اهتمام آن در زندگی اجتماعی ابراز کرد: رسول اکرم(ص) در دهه آخر ماه مبارک رمضان در کنار انجام مراسم اعتکاف به امور سیاسی و اجتماعی مردم نیز رسیدگی می‌کردند.

تکیه‌ای با تأکید بر قدمت ۱۰۰ سالگی مراسم اعتکاف در استان قم عنوان کرد: با وجود مشقت‌های فراوانی که در زندگی امروزی وجود دارد اما فراز و نشیب‌های اجتماعی نباید سبب دوری عموم از این عبادت فراگیر شود.

وی با اشاره به مکاتبات انجام‌شده میان نهادهای ذی ربط در خصوص مطالبه برگزاری مراسم اعتکاف افزود: مراسم اعتکاف جهت نزدیک شدن قلوب به خداوند و همچنین جهت‌گیری صحیح در راستای حکومت الهی و محلی برای تجربه و آموختن آداب برخورد با دیگران است.

رئیس ستاد مرکزی اعتکاف کشور بابیان اینکه امسال امکان برگزاری مراسم اعتکاف با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی امکان‌پذیر بود عنوان کرد: طرح پویش فرصت انس در منازل با انجام دادن ۵ دستورالعمل ازجمله روزه‌داری در سه روز ۱۳ و ۱۴ و ۱۵ ماه رجب، استغفار به درگاه الهی و توسل به ائمه اطهار(ع)، تلاوت قرآن کریم، انجام اعمال ام داوود ویژه این سه روز و همچنین خواندن نماز جعفر طیار در هر سه روز انجام می‌شود که این اعمال جایگزین اعتکاف فیزیکی است.

وی با اشاره به‌ضرورت تبدیل تهدیدها به فرصت عنوان کرد: گنجایش حضور عموم و فضای فیزیکی در سال‌های گذشته حدود یک‌میلیون نفر جمعیت بود اما به لطف خداوند در سال گذشته ۳ میلیون نفر از طریق فضای مجازی و چندین میلیون نفر از طریق رسانه ملی در مراسم پر فیض اعتکاف شرکت کردند.

تکیه‌ای با تأکید بر دعوت از ۲۵ هم‌افزای داخلی و ۸ هم‌افزای بین‌المللی از جانب ستاد مرکزی اعتکاف افزود: هم‌وطنان عزیز می‌توانند مراسم اعتکاف را از طریق رسانه ملی و همچنین آدرس‌ها اینترنتی www.aparat.com/itikaf,@www.heyatonline.ir/heyatو شبکه اینستاگرامی به نشانی  @itikaf_ir مراجعه کنند.

وی ابراز کرد: هم‌زمان با میلاد باسعادت حضرت علی بن ابیطالب(ع) در روز پنجشنبه هفتم اسفندماه، جشنواره بین‌المللی اعتکاف در سه قالب علمی، ادبی و هنری با پیام تصویری از آیت‌الله جوادی آملی و سخنرانی آیت‌الله حسینی بوشهری ساعت ۱۹ در مسجد امام حسن عسکری(ع) برگزار می‌شود.

رئیس ستاد مرکزی اعتکاف کشور خاطرنشان کرد: جشنواره اعتکاف در شش مرحله انجام می‌شود که در جشنواره اول در بخش ادبی تعداد هزار و ۶۲۹ اثر در قالب شعر، داستان و خاطره، جشنواره دوم بخش هنری تعداد هزار و ۱۰۰ اثر در قالب فیلم کوتاه، فیلم‌نامه و عکس، در جشنواره

اجماع بلاتکلیفی برای اعتکاف ۹۹ مراسم اعتکاف ماه رجب در استان کرمانشاه برگزار نمی‌شود راهکارهای برگزاری مراسم “اعتکافِ” امسال بررسی شد/ “اعتکاف” عیار معنویت نظام است

وی افزود: سوم بخش علمی تعداد ۱۶۰ اثر در قالب مقالات و کتب به چهار زبان انگلیسی، اردو، عربی و فارسی ، در جشنواره چهارم در بخش علمی تعداد ۱۵۶ اثر، در جشنواره پنجم در بخش هنری تعداد دو هزار و ۱۴۴ اثر و در جشنواره ششم تعداد دو هزار و ۳۰۶ اثر به تفکیک در بخش علمی ۴۸ اثر ادبی، ۸۴۴ اثر علمی و ۱۴۱۴ هنری اثر ارائه‌شده است که مجموع آثار دریافتی در جشنواره‌های شش‌گانه تعداد ۷ هزار و ۴۹۵ اثر بوده است.

تکیه ای با اشاره به اعلام حمایت شهید سلیمانی از این جشنواره عنوان کرد: قرار بر این بود که جشنواره ششم در کشور منتخب یعنی لبنان با میزبانی سید حسن نصرالله برگزار شود اما به دلیل وجود بیماری کرونا و بر اساس نظر شورای سیاست‌گذاری و شورای علمی اعتکاف این جشنواره به‌صورت وبینار برگزار می‌شود.