همت بالای پزشکان عمومی قم در مدیریت بحران کرونا
همت بالای پزشکان عمومی قم در مدیریت بحران کرونا

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم، سید علی ابراهیمی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه از طریق ویدیوکنفرانس ضمن ارائه گزارشی از عملکرد جامعه پزشکان عمومی از ابتدای شکل‌گیری اپیدمی تاکنون اظهار داشت: از ابتدای شیوع کرونا در استان جامعه پزشکان […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم، سید علی ابراهیمی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه از طریق ویدیوکنفرانس ضمن ارائه گزارشی از عملکرد جامعه پزشکان عمومی از ابتدای شکل‌گیری اپیدمی تاکنون اظهار داشت: از ابتدای شیوع کرونا در استان جامعه پزشکان عمومی در استان قم در کنار دیگر گروه‌های پزشکی و کادر درمانی در خط مقدم بحران بودند و با تلاش و همت توانستند این بحران را مدیریت کنند.

وی افزود: حضور چشمگیر پزشکان عمومی در مطب‌ها و درمانگاه‌ها در کنار کادر درمانی قابل‌مقایسه با دیگر استان‌ها نبود و می‌توان گفت این همت و تلاش در کشور نمونه است و بیشترین شهید جامعه پزشکی هم از همین گروه هستند درقم از شروع بحران تاکنون ۳ پزشک عمومی به شهادت رسیدند.

 تشکیل گروهی فعال از جامعه پزشکان عمومی در فضای مجازی برای خدمت‌رسانی به بیماران 

رئیس جامعه پزشکان عمومی استان قم بیان کرد: با توجه به اوج‌گیری بحران در استان برخی از همکاران پزشک عمومی ما به‌طور داوطلبانه در مناطق مختلف به ارائه خدمت به بیماران کرونایی پرداختند هم‌چنین یک گروه فعال در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی ایجاد شد تا با استفاده از ۲۰۱ پزشک عمومی و۲۰ متخصص درزمینهٔ تفسیر سی‌تی‌اسکن‌های بیماران مشاوره و خدماتی به بیماران ارائه دهند که این گروه فعال‌ترین گروه پزشکی در کشور به شمار رفت .

ابراهیمی افزود: درزمانی که استان درزمینهٔ تأمین ماسک انجمن پزشکان عمومی با همراهی خیرین اقدام به تهیه و توزیع ماسک و لوازم ضدعفونی در مطب‌های پزشکان کرده و مطب‌ها  از سوی گروه‌های جهادی و مرتب گندزدایی می‌شد توانستیم ۱۲۰ دستگاه تب‌سنج برای مطب‌ها تجهیز کنیم.

 ابتلای ۶۰ پزشک عمومی به کرونا هم زمان با شروع اپیدمی 

رئیس جامعه پزشکان عمومی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: بیشترین شهید سلامت از گروه پزشکان عمومی هستند ۳۰ پزشک عمومی در جریان شیوع بیماری کووید ۱۹ از پروسه خدمت‌رسانی دور شدند و۳ نفر هم درراه خدمت‌رسانی به بیماران کرونایی به شهادت رسیدند.

ابراهیمی تصریح کرد: ۱۰۰ پزشک عمومی مطب دار به‌طور مستمر در این دوران بحرانی فعالیت داشتند و با توجه به آمار مراجعین از شیوع بحران تاکنون ۳۰ هزار بیمار کرونایی را در مطب‌های خود ویزیت کردند هم‌چنین در مراکز درمانی در کنار دیگر کادر درمانی در خط مقدم حضوری چشمگیر داشتند.

به گفته وی، با توجه به بهبود شرایط و مدیریت مطلوب کرونا در استان یک همایش علمی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی با مشارکت ۴۰ پزشک برای ارتقای علمی پزشکان برگزار شد.

  کرونا؛ آمار مراجعان به دندان‌پزشکی را به نصف کاهش داد  

رئیس جامعه دندان‌پزشکی استان قم هم در این نشست خبری گفت: جامعه دندان‌پزشکی استان پس از ابلاغیه معاونت درمان مبنی بر تعطیلی مطب‌های دندان‌پزشکی و برخی کلینیک‌های تخصصی این جامعه به‌طور ۳ ماه فعالیت خود را تعطیل کردند و برخی کلینیک‌ها با توجه به شرایط و لزوم وجود  دندان‌پزشکی فعالیت خود را تنها با یک دندانپزشکی شروع کردند و در طول تعطیلی با اهدای شاخه‌های گل و کارت هدیه از پرستاران و کادر درمانی تشکر و به آن‌ها روحیه می‌دادند.

حسن کاظمی افزود: کرونا آمار مراجعات به دندانپزشکی را تا نصف کاهش داد اما با بهبود شرایط و آبی شدن شهر قم وضعیت به زمان قبل از کرونا بازگشت.

به گفته وی؛ فعالیت دندانپزشکی متمایز از دیگر فعالیت گروه‌های جامعه پزشکی است دندانپزشکان تنها ۲۰ سانتیمتر از بیمار فاصله‌دارند و طول زمان درمان هم بیشتر است درحالی‌که بیمار بدون حفاظ و ماسک خدمت دندانپزشکی می‌گیرد و این برای سلامت دندان‌پزشک خطرناک است تاکنون همکاران ما درگیر بیماری هستند و یک دندان‌پزشک هم در بحران کرونا به شهادت رسیده است.

وی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مطب‌های دندان‌پزشکان اشاره و گفت: این مطب‌ها به‌طور مستمر گندزدایی و ضدعفونی شده و قبل از شیوع کرونا با توجه به وضعیت ارائه خدمات دندان‌پزشک و دیگر همراهان ماسک و حفاظ استفاده می‌کنند و یونیت‌ها هم مرتب ضدعفونی می‌شوند.