تولیدکنندگان، افسران جنگ اقتصادی و جهادگران این عرصه هستند

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم،بهرام سرمست در بیست و نهمین شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولتی که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت:گفتگو دارای آداب و الزاماتی است و باید منجر به نتیجه‌ای مطلوب شود،هدف از برگزاری این جلسه شنیدن […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم،بهرام سرمست در بیست و نهمین شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولتی که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت:گفتگو دارای آداب و الزاماتی است و باید منجر به نتیجه‌ای مطلوب شود،هدف از برگزاری این جلسه شنیدن دغدغه‌های بخش خصوصی و پیگیری مطالبات فعالان در این حوزه است.

استاندار قم افزود:اگر به الزامات گفتگو ازجمله احترام و تکریم به یکدیگر،هم‌افزایی و همدلی توجه داشته باشیم بسیاری از مشکلات رفع می‌شود و می‌توانیم گره‌گشای بخش خصوصی در فعالیت‌های اقتصادی باشیم.

وی تصریح کرد:یکی از الزامات گفتگو این است که از جاده انصاف خارج نشویم به گفته‌های دیگری، تیر خلاص نزنیم و به‌ویژه بخش دولتی و خصوصی در یک سطح و موضع به گفتگو بپردازند و مدیران خود را در سطح بالاتری از بخش خصوصی قلمداد نکنند تا بتوان به نقطه مطلوب دست‌یافت.

سرمست بیان کرد:با گفتگو می‌توان به مبادله اطلاعات پرداخت و در جریان موانع، کاستی‌ها و مطالبات قرار گرفت و فرصت‌ها را برای رشد و توسعه فراهم کرد.

وی خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان، افسران جنگ اقتصادی و جهادگران این عرصه هستند و باید باب گفتگو را با آن‌ها باز کرد،کسی که به‌عنوان کارفرما فعال است،همه درب‌ها باید به سمت او باز باشد.

استاندار قم افزود:هر فرآیندی که روند پیگیری مطالبات را طولانی کند، باید حذف و طرح‌های پیشنهادی در رفع موانع نیز باید در چارچوب و ساختار قوانین لحاظ شود.

وی عنوان کرد: در گذشته ماهیت دولت در انحصار فروش منابع نفتی بود و دولت وظیفه توزیع منابع نفتی در بین جامعه را بر‌عهده داشت و برای بخش خصوصی، توان و قدرتی برای رقابت نبود و قانون بیست، هشتاد میان بخش خصوصی و دولتی حاکم بود و ۸۰ درصد منابع در اختیار دولت قرار داشت و دولت یکه‌تاز عرصه اقتصادی بود و تا زمانی که این قانون وجود داشت نمی‌شد مشکلات را رفع کرد.

وزیر اقتصاد: در تامین کالاهای اساسی ‌مشکلی نداریم / رشد قیمت‌ها ‌معکوس شد‌وزیر اقتصاد: بیشترین تحریم‌ها در سال‌های اخیر به ایران تحمیل شد / ‌وابستگی بودجه به نفت کم می‌شودلاریجانی: آمریکا ‌مشکلات عدیده‌ای‌ برای اقتصاد ایران ایجاد کرد / باید هوشمندانه از مشکلات عبور کنیم

سرمست گفت:در این شرایط فرصتی برای گفتگوی بخش خصوصی وجود نداشت،چراکه به میزان دخل‌وخرج امکان حرف زدن وجود داشت،اما دولت تدبیر و امید،باب گفتگو رابین خود و بخش خصوصی باز کرد دولت در چند سال قبل در انحصار فروش منابع نفتی بود و بخش خصوصی و مردم قدرتی نداشتند.

وی افزود:امروز دولت به گفتگو احساس نیاز کرده است و مسائلی چون اقتصاد مقاومتی، شرایط نامناسب فروش نفت و تحریم‌های بین‌المللی،باب گفتگو را بازکرده و دولت در تلاش است در رفع مشکلات اقتصادی،نگاهی به درون داشته باشد.

استاندار قم بیان کرد:باید نگاه اقتدارآمیز و از بالا به پایین نگریستن توسط دولتمردان نسبت به بخش خصوصی از بین برود و ما باید از خودمان آغاز کنیم.

وی گفت:در دهه هشتاد کمیته‌های بحران به‌جای ستاد تسهیل فعال بود و وقتی برخی از واحدها دچار مشکلات کارگری می‌شدند،به‌صورت غیابی برای آن‌ها حکم صادر می‌شد درحالی‌که باید حرف‌ها را شنید و دغدغه‌ها را جویا شد و به‌صورت میدانی در جریان مشکلات قرار گرفت.

سرمست افزود:مدیران باید زمان‌بندی مشخصی برای حل مشکلات در نظر بگیرند،دراین‌باره اتاق بازرگانی کارت ویژه ملاقات با استاندار را طراحی کرده است و این حداقل وظیفه ما در برابر این فعالان در شنیدن دغدغه‌هاست.

وی اظهار کرد:ریاست‌جمهوری از گزارش صدور کارت ملاقات به بخش خصوصی استقبال کرد و فرمود که می‌شود این طرح به الگویی در کشور تبدیل شود.

استاندار قم خاطرنشان کرد:توسعه به معنای کاستن فاصله میان حرف و عمل است، اگر گفتگو منجر به عمل شود اهمیت زیادی دارد وگرنه گفتگوی بی‌حاصل، دردی را درمان نمی‌کند.

وی بیان کرد:هر کارفرما و تولیدکننده‌ای حق دارد در جهت انتقال مشکلات وقت ملاقاتی داشته باشد،ما پذیرای پیشنهاد‌ها و طرح‌ها در از میان بردن مشکلات هستیم.

سرمست در مورد حقابه قم عنوان کرد:در این بخش قول رهاسازی حقابه قم به میزان ۸۰ میلیون مترمکعب را داده بودند اما هنوز عملیاتی نشده و باید در جهت تأمین نیاز کشاورزان، این حقابه پیگیری شود.