تعاملات علمی قابل توجهی میان ایران و کشورهای اسلامی وجود دارد

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عباسی در دیدار دیمیتری الکساندرکیس سفیر یونان در ایران، اظهار داشت: روابط بین یونان و کشورهای اسلامی، تاریخی و خوب است و تعاملات علمی و مناسبی بین ایران و کشورهای اسلامی وجود داشته و دارد. […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عباسی در دیدار دیمیتری الکساندرکیس سفیر یونان در ایران، اظهار داشت: روابط بین یونان و کشورهای اسلامی، تاریخی و خوب است و تعاملات علمی و مناسبی بین ایران و کشورهای اسلامی وجود داشته و دارد.

وی بابیان این‌که یونان نقش پررنگی در تسریع روند پیشرفت علمی جهان اسلام ایفا کرده است، بیان کرد: در حقیقت، یونان نقطه اتصال تمدن شرق و غرب به شمار می‌رود و این امر جایگاه برجسته‌ای ازنظر علمی برای یونان رقم‌زده است.

رئیس جامعه المصطفی در ادامه با اشاره به تأکید اسلام بر اهتمام مسلمانان به دانش‌اندوزی، عنوان کرد: در میان مذاهب، اسلام و به‌ویژه مکتب اهل‌بیت (علیهم‌السلام)، علاقه فراوانی به فلسفه و علوم عقلی نشان داده است و فلسفه، که بخش زیادی از آن در یونان ریشه دارد، در حوزه‌های علمیه رایج است.

عباسی ادامه داد: در دنیای اسلام، فلسفه سنتی شاید تنها در حوزه‌هایی همانند حوزه علمیه قم رواج داشته باشد که ارتباط فکری و فرهنگی عمیقی با تفکر یونان دارد.

جامعه المصطفی در بازخوانی، نظام آموزشی پویا و به‌روزی را ترسیم کردچاپ مقالات در زمینهٔ نامه دوم امام خامنه‌ای به جوانان اروپایی ازجمله اقدامات جامعه المصطفی استامضای تفاهم همکاری میان “جامعه المصطفی” و “دانشگاه ملی مولانا آزاد” هند

وی افزود: امروز، فلسفه، یکی از رشته‌های رایج در حوزه علمیه برشمرده می‌شود و در جامعه المصطفی که بخش بین‌المللی حوزه علمیه به شمار می‌‌رود نیز این‌گونه است و چنین استقبال و رویکردی در مراکز علمی دیگر به چشم نمی‌خورد. 

رئیس جامعه المصطفی ضمن اشاره به ارتباط فکری اندیشمندان ایرانی و یونانی، تصریح کرد: این روابط فرهنگی و تاریخی می‌تواند نقش مهمی در ارتباطات ملت و دولت ایران و یونان داشته باشد

رئیس جامعهالمصطفی، آموزش‌های مجازی و کوتاه‌مدت المصطفی را ظرفیت‌های خوبی برای علاقه‌مندان و اندیشمندان یونان دانست و تأکید کرد: بستر مناسب روحی، روانی و عاطفی بین ایران و یونان می‌تواند در توسعه روابط فی‌مابین مؤثر باشد.

عباسی تبادل استاد و دانشجو، شرکت در دوره‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی را زمینه‌های ارتباط جامعهالمصطفی و مراکز علمی یونان برشمرد و تصریح کرد: می‌توان همکاری‌های مشترکی در زمینه‌های علمی داشت و ارتباطات علمی را افزایش داد.

وی گفت: امروزه و در فلسفه‌های جدید غرب، کمتر از اتفاقات جدید دنیای اسلام در عرصه‌های علمی و فلسفی سخن گفته می‌شود، قرائت‌های گوناگونی از اسلام وجود دارد و لازم است بین قرائت عقلانی رایج در قم و قرائت تکفیری تمایز فراوانی قائل شد از سوی دیگر، باید این تفاوت‌ها را به دنیای غرب بیشتر نشان دهیم. 

رئیس جامعه المصطفی خاطرنشان کرد: بخشی از تفاوت دو قرائت مزبور به این دلیل است که قرائت عقلانی به فلسفه و عرفان توجه دارد، درحالی‌که قرائت دیگر، به این مسائل بی‌توجه است.