زنگ انقلاب در مدارس قم به‌صورت مجازی نواخته می‌شود
زنگ انقلاب در مدارس قم به‌صورت مجازی نواخته می‌شود

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، حمیدرضا شیخ‌الاسلام در هشتمین جلسه شورای آموزش‌وپرورش استان در سالن کرامت اظهار داشت: قم ۱۰۰۰ شهید دانش‌آموز و فرهنگی تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده است و در دوران انقلاب نیز جان‌فشانی‌های زیادی از سطح مدارس در […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، حمیدرضا شیخ‌الاسلام در هشتمین جلسه شورای آموزش‌وپرورش استان در سالن کرامت اظهار داشت: قم ۱۰۰۰ شهید دانش‌آموز و فرهنگی تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده است و در دوران انقلاب نیز جان‌فشانی‌های زیادی از سطح مدارس در دفاع از نهضت امام شکل گرفت.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم افزود: در آستانه دهه فجر قرار داریم و فردا زنگ انقلاب در مدارس قم رأس ساعت ۹ و سی دقیقه به‌صورت مجازی نواخته می‌شود و برنامه‌هایی در این ایام طراحی‌شده است.

وی در ادامه بیان کرد: شیوع کرونا در کشور بیشترین بار خسارات را در آموزش‌وپرورش به وجود آورد و علی‌رغم همه تلاش‌ها از سوی آموزگاران باید گفت هیچ آموزشی جایگزین آموزش حضوری نمی‌شود، هرچند معلمان این شرایط سخت را مدیریت کردند.

آیت‌الله درّی نجف‌آبادی: دستاوردها و پیشرفت‌های انقلاب اسلامی برای جامعه تبیین شودکفن‌پوشان ورامین در حمایت از انقلاب اسلامی مدال پرافتخار مردم هستندامام جمعه سنندج: دستاوردهای انقلاب اسلامی و نظام برای جوانان بازگو شود

استان قم رتبه نخست آموزش در فضای شاد در کشور را به دست آورد

شیخ‌الاسلام عنوان کرد: استان قم توانست رتبه اول آموزش در فضای شاد در کشور را از آن خود کند و در فراگیری در فضای مجازی نیز رتبه نخست را به دست آوردیم.

وی تصریح کرد: در جهت ارتقای کیفیت آموزش بسیار دغدغه مند هستیم به‌خصوص برای دوران ابتدایی و دوره دوم متوسطه نگرانی زیادی وجود دارد و در جلسات متعدد این موضوع را مطرح کرده‌ایم.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم خاطرنشان کرد: تقاضا داریم با رعایت پروتکل‌ها در شهرهای آبی تا قبل از پایان سال بتوانیم حضور دانش‌آموزان را داشته باشیم.

وی اظهار داشت: در سال ۹۲ رتبه ۱۱ در کنکور را به دست آوردیم و در حال حاضر قم رتبه چهارم در کنکور ۹۹ را کسب کرده است و در سال جاری در معدل دانش‌آموزان نیز ۸۹ دهم درصد رشد داشته‌ایم، هرچند به کنکور انتقاد داریم وبه حذف آن امیدوار هستیم.

شیخ‌الاسلام گفت: یکی از دغدغه‌های جدی، احداث فضای آموزشی است؛ متأسفانه با کمبود شدید فضای آموزشی در مناطق قم مواجه‌ایم و همچنان باوجود پیگیری‌ها، زمین‌های کاربری آموزش‌وپرورش در اختیار دانش آموزان قرار نگرفته است.

وی افزود: محدودیت‌هایی در شهرداری وجود دارد که مانع از تغییر کاربری می‌شود درحالی‌که در برخی از نقاط تراکم و تحولات جمعیتی بالایی داریم و از طرفی زمین، کاربری آموزشی ندارد.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم بیان کرد: ماده ۱۰۱ قانون، وضعیت کاربری آموزش را مشخص کرده است، آموزش‌وپرورش نیز وظیفه ساماندهی نیروی انسانی و ثبت‌نام دانش‌آموزان و کیفیت‌بخشی به آموزش راداریم اما در مورد فضای آموزشی قوانین مشخص است و باید پیگیری شود.

وی عنوان کرد: اگر یزد رتبه اول کنکور را در ۲۸ سال گذشته دارد به دلیل شاخص تراکم پایین دانش‌آموزی است اما در قم بیش از ۳۱ نفر تراکم داریم و در مقطع ابتدایی به ۳۵ نفر در برخی از مناطق می‌رسد.

۸۷ درصد مدارس ابتدایی قم دو شیفت است

شیخ‌الاسلام تصریح کرد: ۸۷ درصد از مدارس ابتدایی قم دو شیفت است و قم در چند سال قبل رتبه پایانی در فضای آموزشی کسب کردیم و با ساخت ۱۸۰ فضای آموزشی به‌وسیله خیرین در چند سال اخیر رتبه ۲۸ را کسب کردیم.

وی خاطرنشان کرد: در پردیسان ۷۰ شیفت شبانه‌روزی در جهت جبران کمبودها ایجاد شد، در حال حاضر نیز ۴۶ قطعه آموزشی را برای ساخت فریز کرده‌ایم، اما کمبود فضای آموزشی در بوستان علوی و در شهرک انسجام و قدس بسیار شدید است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم با اشاره به اجرای طرح آبا، آشتی با آموزش باهدف جذب حداکثری بازماندگان از تحصیل در قم گفت: در کشور به دلیل مشکلات فراوان، تعداد زیادی از دانش‌آموزان در دوران متوسطه ترک تحصیل می‌کنند.

وی افزود: در قم بر اساس آمار بیش از میانگین کشوری دارای دانش‌آموز بازمانده از تحصیل هستیم که بر اساس مناطق این آمار تفکیک‌شده است و وضعیت تحصیلی توسط مدیران رصد می‌شود، به‌ویژه دانش‌آموزانی که به دلیل فقدان گوشی و تبلت، ترک تحصیل‌کرده‌اند با هماهنگی لازم بتوانیم نیاز آن‌ها را تأمین کنیم.

شیخ‌الاسلام بیان کرد: در بخش آموزش مجازی در موضوعاتی چون تبلت و گوشی و بحث‌های مشاوره‌ای دچار مشکلات زیادی هستیم، اما تلاش کرده‌ایم این مشکلات تأثیر کمتری در تحصیل دانش‌آموزان برجای بگذارد، در حال حاضر ۹۸ درصد متوسطه اول و ۹۵ درصد متوسطه دوم تحت پوشش هستند.

وی عنوان کرد: در قم از میان ۲۷۰ هزار دانش‌آموز ۴۰ هزار نفر از ۱۰۱ ملیت را اتباع تشکیل می‌دهند که دراین‌باره آموزش در فضای مجازی به‌خوبی دنبال می‌شود.