سازوکارهای تشویقی برای احیای بافت فرسوده در قم کافی نیست

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم،محسن محرری ظهر امروز در نشست خبری با موضوع ارائه گزارش عملکرد یک‌ساله کمیسیون در ساختمان شهید باکری شورای اسلامی شهر قم اظهار داشت:این کمیسیون یکی از شش کمیسیون‌ تخصصی در شوراست و اهم فعالیت‌های این کمیسیون،شامل رسیدگی […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم،محسن محرری ظهر امروز در نشست خبری با موضوع ارائه گزارش عملکرد یک‌ساله کمیسیون در ساختمان شهید باکری شورای اسلامی شهر قم اظهار داشت:این کمیسیون یکی از شش کمیسیون‌ تخصصی در شوراست و اهم فعالیت‌های این کمیسیون،شامل رسیدگی به لایحه‌های ارسالی توسط شهرداری شامل توافق‌نامه تفکیک املاک ماده ۱۰۱ و تملک‌های مسیر بیش از ۳ میلیارد تومان و مجوزهای ماده ۹ برای گشایش معابر است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای قم افزود:همچنین در این کمیسیون،بررسی اصلاحیه و تفریغ بودجه سالیانه و رسیدگی به شکایت‌ها و نامه‌های مردمی انجام می‌شود.

وی بیان کرد:۲۰ اولویت در کمیسیون موردتوجه قرار دارد که دست‌یابی به اهداف برنامه ۱۴۰۰ شهرداری قم و تملک املاک در طرح‌های عمرانی و گشایش معابر و نظارت بر مناطق ۸ گانه شهرداری از آن جمله است.

محرری خاطرنشان کرد:در سال جاری مبلغ ۲۹۰ میلیارد تومان از بودجه شهرداری ویژه تملک‌ها، آزادسازی و بازگشایی معابر تخصیص‌یافته است که در هفت ماه نخست امسال در حدود ۴۵ درصد از بودجه تحقق پیدا کرد.

وی تصریح کرد:در جهت تعامل شهروندان با اجرای پروژه‌ها و جلوگیری از ضرر و زیان آن‌ها در واگذاری ملک،شهرداری باقیمت کارشناسی روز و حتی در مواردی بیش از قیمت تعیین‌شده به خرید ملک می‌پردازد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای قم گفت:عملیاتی شدن تملک‌ها در پیشبرد پروژه‌های عمرانی،بازگشایی معابر و تسهیل رفت‌وآمدهای عمومی تأثیرگذار است.

وی افزود:کار تملک‌ها،سخت،زمان‌بر و چالشی است و گاهی مالکان حاضر به همراهی نیستند،هرچند سیاست مدیریت شهری استفاده نکردن از ابزارهای قضائی در تملک است و امسال کمتر از ۶ مورد در تملکات از ابزار قانونی استفاده کرده‌ایم.

محرری در خصوص اجرای پروژه فاز پنجم عمار یاسر اظهار داشت:در این طرح به طول یک هزار و ۵۰۰ متر از میدان معلم تا میدان سپاه،۲۰۰ پلاک برای تملک تعیین شد که در طول سه سال قبل بیش از ۵۰ درصد از پلاک‌ها آزادسازی شده و ۱۰۰ پلاک دیگر در دست اقدام است تا با اتمام تملکات از سال آینده روند اجرایی پروژه،آغاز شود.

وی توضیح داد:درروند تملک، پروژه‌هایی ازجمله فاز پنجم عمار یاسر، آزادسازی ادامه بلوار جمهوری، خیابان‌های شهیدان برقعی، باقیمانده بلوار شهید فهیمی، شهدای دروازه ری، میدان شهید امینی بیات، اطراف امامزاده موسی مبرقع(ع)،چهل اختران، میدان شهید مطهری،اطراف مسجد در خیابان چهار مردان در الویت است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای قم گفت:پروژه شهید مطهری از سال ۷۵ آغازشده است و در سال جاری با توافق میان شهرداری و متولیان حرم حضرت معصومه(س)، تملک اطراف میدان مطهری دوباره آغاز شد و در این مدت چندماهه ۷ پلاک تملک شد.

وی افزود:درروند آغاز اجرای ادامه بلوار جمهوری از میدان امام حسین(ع) تا میدان یادگار امام(ره)،۵۵ پلاک تعیین شد که ۲۳ پلاک تملک شده است.

محرری عنوان کرد:همچنین در پروژه شهیدان برقعی نیز تعداد از ۱۲۵ پلاک تعریف که از این میان تعداد ۹۳ پلاک تاکنون تملک شده است.

وی اظهار داشت:در اجرای پروژه شهدای دروازه ری نیز تملک ۲۰۰ پلاک تعریف شد که تملک ۵ پلاک از این طرح باقی‌مانده است که اگر به‌طور کامل عملیاتی شود، پارکینگ روباز اطراف امامزاده موسی مبرقع تا پایان سال احداث می‌شود.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای قم در مورد تقاطع خیابان کیوان فر و امام خمینی(ره) بیان کرد:این طرح روند قانونی خود را به‌طور کامل پیموده است،اما برخی مخالفت‌ها در مورد محدودیت بصری حرم حضرت معصومه(س) مطرح شد درحالی‌که پروژه به‌صورت زیرسطحی عملیاتی می‌شود و محدودیت بصری برای دیدن گنبد حرم حضرت معصومه(س) ایجاد نمی‌کند.

وی تأکید کرد:هیچ نوع نگاه سیاسی در اجرای پروژه وجود ندارد و بر اساس قانون باید این پروژه اجرایی شود و شورای اسلامی شهر قم،شهرداری را ملزم به تحقق پروژه تقاطع خیابان کیوان فر و امام خمینی(ره) کرده است.

محرری در مورد کمبود پارکینگ در قم نیز بیان کرد:این میزان پارکینگ با توجه به ترافیک قم،مطلوب نیست و شهرداری احداث پارکینگ‌های دائمی را با جانمایی‌های مناسب مدنظر دارد.

وی عنوان کرد:احداث پارکینگ‌های زیرسطحی یکی از اولویت‌های مهم مدیریت شهری است ولی تا شرایط کامل برای تحقق طرح فراهم شود،استفاده از پارکینگ‌های موقت و روباز در دستور کار قرار دارد.

۲۰ درصد از مساحت شهر بجنورد جزو بافت فرسوده و قدیمی استهدف‌گذاری ساخت ۵۳ هزار واحد مسکونی بافت فرسوده در ۶ سال در استان ایلامتهران| دفاتر تسهیل‌گری بازآفرینی بافت فرسوده در اسلامشهر راه‌اندازی می‌شود

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای قم گفت:اجرای دو پارکینگ زیرسطحی در میدان شهید دستغیب و خیابان استاد فرحی جانمایی شده است ضمن اینکه یک پارکینگ خصوصی با ظرفیت ۴۰۰ دستگاه خودرو با مشارکت بخش خصوصی در دست اجراست.

وی درباره احیای بافت فرسوده در قم گفت:۱۷۰۰ هکتار بافت فرسوده مصوب در مناطق یک، هفت، شش و سه داریم که ظرفیت خوبی جهت نوسازی است،اما مکانیسم‌های تشویقی برای احیای بافت فرسوده در قم دلگرم‌کننده و کافی نیست.

مجری عنوان کرد:شرایطی را شهرداری در جهت تسهیلات متناسب با تعداد طبقات و برخی بخشودگی‌ها در نظر گرفته است اما باید این برنامه‌ها در جهت دلگرمی شهروندان برای نوسازی بافت‌های فرسوده افزایش یابد.

وی در رابطه با بافت تاریخ نیز افزود:برای ۱۶۸ شهر بر اساس عکس‌های هوایی در سال ۳۵،محدوده بافت تاریخی مشخص شد که در قم ۳۱۵ هکتار تعریف و بلوکه‌شده درحالی‌که این محدوده غیرواقعی است و همین امر مشکلاتی را درروند اجرای پروژه‌‌ها به وجود آورده است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای قم خاطرنشان کرد:در سالهای گذشته در جهت اجرای پروژه‌ها ۴۰ درصد از بافت‌های تاریخی تعریف‌شده دست‌کاری شده درصورتی‌که الزامات شهری در تعریف این بافت‌ها همچنان تعریف‌نشده داست.

وی بیان کرد:باید میراث فرهنگی برای حفظ هویت تاریخی،بودجه‌ای تعیین کند تا از سهم مردم برای حفظ آن استفاده نشود،دراین‌باره شورا خواستار تعامل در جهت شناسایی دقیق بافت‌های تاریخی و حفظ اماکن در کنار اجرای پروژه‌هاست.

محرری حفظ باغات در مدیریت شهری را الزامی خواند و تصریح کرد:در حال حاضر ۷۱ باغ در محدوده شهری قم شناسایی‌شده است و در اجرای پروژه‌ها هیچ باغی نباید از بین برود ازاین‌رو شهرداری اقدام به خرید باغات می‌کند.

وی دربار اختصاص زمین ۴۸ هکتاری به پردیسان گفت:این زمین از سوی وزارت راه و شهرسازی به شهرداری قم تخصیص پیدا کرد و اخیراً آماده‌سازی آن جهت تعویض با املاک و ساختمان‌های اطراف حرم مطهر آغازشده است تا بتوان طرح بهسازی حرم را به بهترین شکل با رفع موانع،پیش برد.