احداث تصفیه‌خانه فاضلاب پردیسان نقش ویژه‌ای در آبیاری فضای سبز قم دارد

– اخبار استانها – مجتبی سبحانی ثابت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، با اشاره به افزایش چشمگیر جمعیت در منطقه هشت شهری و شهرک پردیسان اظهار داشت: مشکل دفع فاضلاب در محدوده شهری و شهرک پردیسان از معضلات فعلی و آینده شهر قم بوده و ابعاد گسترده آن در آینده بخش‌های مختلف دستگاه‌های […]

– اخبار استانها –

مجتبی سبحانی ثابت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، با اشاره به افزایش چشمگیر جمعیت در منطقه هشت شهری و شهرک پردیسان اظهار داشت: مشکل دفع فاضلاب در محدوده شهری و شهرک پردیسان از معضلات فعلی و آینده شهر قم بوده و ابعاد گسترده آن در آینده بخش‌های مختلف دستگاه‌های استان از جمله مدیریت شهری را درگیر خواهد نمود.

وی با بیان اینکه باید دستگاه‌های مختلف و مجموعه مدیریت استان و شهر به فکر دفع فاضلاب شهرک پردیسان باشند، ابراز کرد: اجرای پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب پردیسان می‌تواند اساسی‌ترین راهبرد حل این مشکل باشد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر قم خاطرنشان کرد: پساب حاصل از این تصفیه‌خانه مشکل کمبود آب در اجرای طرح‌های توسعه فضای سبز در گستره جنوب قم و محدوده پردیسان که نزدیک به ۷۰۰ هکتار در وضع موجود و در چشم‌انداز ۱۴۰۴ شهر قم به ۱۰۰۰ هکتار خواهد رسید را تا حدودی حل می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه این تصفیه‌خانه مشکل بهداشتی پساب را نیز برطرف می‌کند، یادآور شد: امکان بهره‌برداری از پساب بدون آنکه از لحاظ بهداشتی و زیست‌محیطی نگرانی وجود داشته باشد فراهم می‌شود، چراکه آبیاری مؤثرترین و بهترین فرم مصرف فاضلاب به‌حساب می‌آید.

سبحانی با بیان اینکه محدودیت آب قابل‌استفاده‌ای که در سال‌های گذشته در نواحی خشک مشاهده‌شده  محققان را مجبور به بررسی کردن منابع دیگر آب برای آبیاری نموده است، عنوان کرد: تجربه‌های زیادی در زمینه استفاده از فاضلاب در آبیاری وجود داشته که از موارد عمومی ممکن برای استفاده مجدد از آب می‌توان به آبیاری کشاورزی، آبیاری فضای سبز شهری، استفاده صنعتی، استفاده شهری غیرشرب، استفاده از آب خاکستری و غیره اشاره کرد.

قم| فاضلاب پردیسان نفس ساکنان را بند آورده استساخت تصفیه‌خانه فاضلاب پردیسان قم نیاز به ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبار دارد۳۴ میلیارد تومان برای تکمیل فاضلاب پردیسان قم اختصاص یافت

وی استفاده مجدد از آب فاضلاب را مفید ارزیابی کرد و افزود: در مرحله نخست باید آب تازه فراهم باشد چراکه تأمین آن دارای بهای زیادی است و ازآنجایی‌که استفاده مجدد از آب اجازه حفاظت از منابع آب با بالاترین کیفیت را برای استفاده شرب و استفاده‌های دیگر را فراهم می‌کند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر قم ادامه داد: استفاده از پساب و آب خاکستری به میزان زیادی موردتوجه مدیران منابع آب و مدیران شهری  به‌عنوان راهی برای حفظ یک منبع محدود بسیار ارزشمند است.

وی اظهار داشت: با توجه به پیشنهاد شرکت آب و فاضلاب استان و با تصویب احداث تصفیه‌خانه فاضلاب محدوده شهر پردیسان توسط شورای اسلامی شهر مقدس قم و با عنایت به تفاهم‌نامه فی‌مابین شهرداری قم و شرکت آب و فاضلاب، امید بوده که بتوان با  همکاری دیگر دستگاه‌های استان موضوع دفع فاضلاب شهر پردیسان برطرف و مشکل کمبود آب در اجرای طرح‌های توسعه فضای سبز مرتفع گردد.