قم- خبرنگار کیهان:  آیت الله سید ابراهیم رئیسی پنجشنبه شب در جلسه شورای قضایی استان قم اظهار داشت: حمایت از تولید، مبارزه با فساد و حفظ کرامت انسانی سه اولویت مهم دستگاه قضا در سال جاری است.رئیس‌قوه قضائیه افزود: حمایت از تولید در سال جهش تولید از مهم‌ترین مسائل است که مبارزه با فساد از […]

قم- خبرنگار کیهان:

 آیت الله سید ابراهیم رئیسی پنجشنبه شب در جلسه شورای قضایی استان قم اظهار داشت: حمایت از تولید، مبارزه با فساد و حفظ کرامت انسانی سه اولویت مهم دستگاه قضا در سال جاری است.
رئیس‌قوه قضائیه افزود: حمایت از تولید در سال جهش تولید از مهم‌ترین مسائل است که مبارزه با فساد از پیش زمینه‌های آن است و نباید در هیچ زمانی این دو مسئله به حاشیه برود.
رئیسی افزود: مبارزه با فساد کمک به سزایی به رونق و جهش تولید می‌کند و تامین امنیت سرمایه‌گذاران و تولید‌گران در گرو مبارزه با فساد و ناامنی است.
رئیس ‌دستگاه قضا بر همین اساس به همه مدیران دستگاه‌های اجرایی و فعالان تولیدی و مسئولان قضایی تاکید کرد که نسبت به امر فساد حساس بوده و در هیچ شرایطی اجازه ندهند مفسدان امنیت اقتصادی کشور را به هم بزنند.
رئیسی افزود: ورود دستگاه قضایی به موضوع حمایت از تولید مانعی برای فعالان اقتصادی و تولید‌گران نخواهد بود بلکه در نظام قضایی به دنبال رفع مشکلات واحد‌های تولیدی و موانع رونق تولید است.
رئیس ‌قوه قضائیه گفت: تاکید مقام معظم رهبری بر وحدت و انسجام ملی امری راهبردی است و بنای همواره همکاری با مجلس و دولت و همه دستگاه‌ها و نهاد‌ها بوده تا همه با همدلی و همفکری در جهت قوی شدن ایران درعرصه اقتصادی و امنیتی و علمی و فرهنگی حرکت کنند.
وی با بیان اینکه راهبرد رهبری در بی‌اثر کردن تحریم‌ها باید با جدیت پیگیری شود، متذکر شد آنچه کشور را قوی می‌کند خنثی کردن تحریم‌ها و تهدیدات است.
رئیس ‌دستگاه قضا قوی شدن ایران اسلامی را وظیفه الهی و ملی برای همه قوا دانست و امنیت ملی را از اقتضائات این قوی شدن عنوان کرد و گفت: مسئله امنیت ملی برای ما بسیار مهم است و نباید احساسی و با تعارف با آن برخورد کرد.
رئیسی افزود: نباید اجازه داده شود در کشور کسانی از طریق رابطه با بیگانگان و به عنوان عامل دشمن علیه کشور فتنه و توطئه کنند چرا که امنیت ملی متعلق به همه ملت است.
رئیس ‌دستگاه قضا بر همین اساس نیرو‌های امنیتی و اطلاعاتی و قضایی و همچنین نیرو‌های مسلح تاکید کرد: نسبت به مسئله محوری امنیت ملی حساسیت و جدیت بیشتری داشته باشند.
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از زحمات همکاران دستگاه قضا در استان قم به آمار بالای تصادفات در استان قم‌اشاره و بر لزوم برنامه‌ریزی در جهت کاهش این آمار تاکید کرد.
وی گفت: جاده‌های مواصلاتی نامناسب از عوامل افزایش تصادفات است که منجر به خسارت انسانی و مالی می‌شود و همه دستگاه‌های مسئول وظیفه دارند با همکاری دادگستری آمار تصادفات کاهش یابد.
وی در این نشست با تجلیل از شخصیت علمی و انقلابی آیت‌الله یزدی اظهار داشت: آیت‌الله یزدی عالمی مجاهد پارسا و خدمتگزار بود که خدمات فراوانی در دوران حضور ۱۰ ساله‌اش در دستگاه قضا داشت و تا آخر عمر به انقلاب، نظام ارزش‌ها، و تعالی کشور می‌اندیشید.
رئیس‌ قوه قضائیه همچنین در حاشیه افتتاح نمایشگاه دستاوردهای ۱۰ساله دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در جمع مدیران این مرکز با بیان اینکه معنای روشنفکری بر خلاف تعبیر رسانه‌هاست که هرکسی بیشتر جامعه را به سمت تفکر غربی سوق دهد روشنفکر می‌نامند و روشنفکری را در غربی اندیشیدن می‌پندارند‌، گفت: جلوه روشنفکری حوزه را می‌توان در دفتر تبلیغات اسلامی دید.
 رئیسی تصریح کرد: آثار ارزشمندی در دفتر تبلیغات اسلامی تاکنون تهیه شده و این دفتر مسئله محوری را به خوبی دنبال کرده و نقش بسزایی در حل مسائل داشته است.
رئیس‌ قوه قضائیه با بیان اینکه علما، دانشمندان و روحانیون خوش فکری در دفتر تبلیغات اسلامی هستند و چیزهایی را که شاید دیگران به سرعت نبینند را رصد می‌کنند گفت: در واقع این عزیزان مثل دیده بانی هستند که در دیده‌بانی به خوبی عمل کرده‌اند.
وی با بیان اینکه در اقطاب دفتر تبلیغات اسلامی عمیقاَ به سراغ مسائل مهم و محوری رفته و شناسایی خوبی صورت گرفته است اظهار داشت: هم در بحث‌های فکری و اندیشه‌ای و هم در شناسایی انحرافات مکاتب مختلف و جریان‌های انحرافی و نوع پاسخگویی به شبهات و مصون سازی فکری جامعه اقدامات خوبی انجام شده است.
آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه صیانت بخشی فکری جامعه امری بسیار مهم است خطاب به مدیران دفتر تبلیغات اسلامی گفت: کار شما، کار قضاوت و رسیدگی و پرونده‌ها را کم می‌کند و اگر باور افراد عمیق باشد، دچار انحرافات، جرم و برخورد با جرم نمی‌شوند.
وی تصریح کرد: نسبت به تولید علم نیز گام‌های خوبی در دفتر تبلیغات اسلامی برداشته شده و در عرصه‌های اصولی، حدیثی، تفسیری، فلسفی و… کارهایی نو و ارزشمند ارائه شده که حوزه‌های علمیه باید با یک ساز و کار خوب این‌ها را پرورش دهند و استفاده کنند.