آیت الله رییسی:مسائل مبتلا به جامعه و موضوعات مربوط به سبک زندگی را باید با نگاهی نو حل کرد
آیت الله رییسی:مسائل مبتلا به جامعه و موضوعات مربوط به سبک زندگی را باید با نگاهی نو حل کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رییسی عصر امروز پنجشنبه از اقدامات دستاورد‌های ده ساله دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بازدید کرد. رییس قوه قضاییه پس از بازدید از این نمایشگاه، در جمع مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بر […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رییسی عصر امروز پنجشنبه از اقدامات دستاورد‌های ده ساله دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بازدید کرد.

رییس قوه قضاییه پس از بازدید از این نمایشگاه، در جمع مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بر لزوم نگاه مسئله محور به موضوعات مختلف کشور تاکید کرد و گفت: شناسایی مسئله که یک مسئله در حد عارضه یا یک معضل است اهمیت زیادی درحل مسائل کشور دارد.

آیت‌الله رییسی افزود: شناخت مساله، تشخیص اولویت‌ها و رسیدن به راه حل مشکلات جامعه بسیار مهم است که دفتر تبلیغات اسلامی در ۱۰ سال اخیر گام‌های خوب و هدفمندی در این زمینه برداشته است.

رییس قوه قضاییه، ایجاد ساختار‌ها و تامین سخت‌افزار‌ها برای حل مشکلات را وظیفه دستگاه‌های اجرایی و نقش دفتر تبلیغات اسلامی را ارائه راهکار‌های اجرایی و مبتنی بر مبانی علمی و اسلامی عنوان کرد.

آیت‌الله رییسی با تاکید بر لزوم رصد و تحلیل دقیق مسائل و مشکلات جامعه از ایجاد میز‌های تخصصی برای تحقیق و پژوهش درباره موضوعات مبتلا به جامعه و احصاء راهکار‌های متناسب برای حل آن‌ها توسط دفتر تبلیغات اسلامی تقدیر کرد.

رییس قوه قضاییه، روحانیون خوشفکر را دیده‌بانان بیدار جامعه معرفی کرد و از آن‌ها خواست برای ارائه بهترین راهکارها برای حل مشکلات، در کنار دانش و مطالعه، به بینش و کار میدانی نیز توجه داشته باشند.

آیت‌الله رییسی گفت: دفتر تبلیغات اسلامی با اولویت‌بندی مسائل جامعه و شناخت دقیق آسیب‌ها در هر حوزه و انحرافات مکاتب و پاسخ به شبهات نقش اساسی در مصون‌سازی جامعه و صیانت‌بخشی به جوانان ایفا می‌کند.

آیت‌الله رییسی متذکر شد: تلاش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در کاهش شبهات و تعمیق باور‌ها و اعتقادات آحاد جامعه، موجب کاهش انحرافات و آسیب‌ها و جلوگیری از بروز جرم می‌شود و کار دستگاه قضا و قضات را کم می‌کند.

رییس قوه قضاییه گفت که اگر در مسائل مهم اجتماعی همچون اخلاق و خانواده و سبک زندگی بحث‌های نرم افزاری مبتنی بر مبانی دینی گسترش یابد و تبدیل به ساز و کار‌های اجرایی شود منشا آثار و برکاتی در حل مشکلات کشور می‌شود.

آیت‌الله رییسی با تاکید بر نوگرایی و نو اندیشی در تولید علم به مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی توصیه کرد دستاورد‌ها و تولیدات خود را با روش‌های کم هزینه و پر اثر معرفی و به حوزه و دانشگاه عرضه کنند.

رییس دستگاه قضا با تاکید بر رویکرد روشنفکرانه در حل مشکلات، تصریح کرد: روشنفکر کسی نیست که برخلاف برخی تعبیرات به غرب گرایش داشته و یا جامعه را به سوی غرب سوق می‌دهد.

آیت‌الله رییسی افزود: روشنفکر حقیقی کسی است که جامعه را می‌شناسد و مسائل را به خوبی درک می‌کند و نقش خود را برای حل این مسائل به درستی تشخیص می‌دهد و آن نقش را ایفا می‌کند.

رییس قوه قضائیه از افاضل و مرتبطان با دفتر تبلیغات اسلامی به عنوان کسانی یاد کرد که دارای این ویژگی هستند و از خدمات آن‌ها که دانش و بینش و اندیشه و انگیزه را برای حل مسائل مهم کشور بسیج کرده اند، قدردانی کرد.

رییس قوه قضاییه بر لزوم طراحی ساز و کار‌های مناسب برای حل مسائل اجتماعی و پاسخ به نیاز‌های جامعه در شرایط پیچیده تاکید کرد و گفت: پاسخ به نیاز‌های جامعه و رفع شبهات کشور را درعرصه فکری و فرهنگی قدرتمند می‌کند.

آیت‌الله رییسی رسالت مهم حوزویان و به ویژه دفتر تبلیغات اسلامی را تلاش برای تامین پشتوانه‌های نرم افزاری در حل مشکلات کشور و بسترسازی برای اقتدار علمی و فکری ایران اسلامی عنوان کرد.

پیش از سخنان رییس دستگاه قضا، حجت‌الاسلام احمد واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گزارشی از فعالیت‌ها و دستاوردهای ۱۰ ساله این دفتر ارائه کرد.

وی اظهار داشت: هیئت امنای دفتر تبلیغات اسلامی با توجه به اختیارات اقتضائات و نیاز‌های جدید نظام و جامعه اسلامی از سال ۸۹ رویکرد کلان خود را از کارکردمحوری به مسئله‌محوری تغییر داد.

حجت‌الاسلام واعظی تصریح کرد: این دفتر در راستای ایجاد ساختارها و طراحی قوانین لازم برای استقرار مسئله‌محوری علاوه بر تشکیل میز کار‌های تخصصی اقدام به تشکیل قطب‌های فکری و فرهنگی و شورای راهبری این قطب‌ها کرد.

در نمایشگاه دستاورد‌های ۱۰ ساله دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم الگو‌های اجرایی جدید بهینه‌سازی عملکرد سازمان‌ها و دستاورد‌های این دفتر در بخش‌های آموزشی و پژوهشی و فرهنگی و هنری و اقدامات صورت گرفته در حوزه رسانه و فضای مجازی به نمایش درآمد.

در بخشی از این نمایشگاه عنوان شد که دفتر تبلیغات اسلامی با احصای ۱۲۰ مساله مهم و انتخاب ۱۵ مساله از میان آن‌ها بر حل این مشکلات و مسائل تمرکز کرده است.

ساماندهی نظام جامع بودجه‌ریزی از جمله مسائل احصا شده‌ای بود که آیت‌الله رییسی با اشاره به اهمیت این موضوع اظهار داشت: بودجه ریزی عملیاتی از مهم‌ترین مسائلی است که مقام معظم رهبری سال.‌ها و بار‌ها بر آن تاکید کردند و لازم است گامی جدی در این زمینه برداشته شود.

رییس قوه قضاییه همچنین در بخش دیگری از این نمایشگاه به مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی توصیه کردند که به موضوع سبک زندگی فارغ از شعارزدگی؛ و نگاه‌های توصیه‌ای بپردازند و برای وارد کردن این بحث در متن زندگی از دوران کودکی تا کهنسالی برنامه ریزی کنند تا وارد متن زندگی شود.

در جریان بازدید رییس قوه قضاییه از این نمایشگاه، ۳۰۰ اثر پژوهشی تدوین شده توسط دفتر تبلیغات اسلامی در یک سال اخیر رونمایی شد.

همچنین سامانه جامع پاسخگویی به سوالات دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با حضور آیت‌الله رییسی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.