خنیفر: خاکسپاری شهدای گمنام در سایر مراکز دانشگاه فرهنگیان پیگیری می‌شود
خنیفر: خاکسپاری شهدای گمنام در سایر مراکز دانشگاه فرهنگیان پیگیری می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان در مراسم افتتاحیه کنگره‌ی ملی با عنوان شهدای دانشجومعلم که درمحل سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان برگزار شد، گفت: آرامش کنونی ما مدیون جانبازی شهدای ۸ ساله‌ دفاع مقدس است و کنگره‌ شهدای دانشجو معلم ادای دین […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان در مراسم افتتاحیه کنگره‌ی ملی با عنوان شهدای دانشجومعلم که درمحل سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان برگزار شد، گفت: آرامش کنونی ما مدیون جانبازی شهدای ۸ ساله‌ دفاع مقدس است و کنگره‌ شهدای دانشجو معلم ادای دین کوچکی برای نمایان سازی ایثار و حماسه آفرینی‌های آنان می‌باشد.

وی افزود: برای برپایی مزار شهدای گمنام در همه‌ی مراکز دانشگاه‌های فرهنگیان کشور باید اقدام کنیم که نمونه‌ای از وجود آرامگاه شهیدان در دانشگاه فرهنگیان قم مشاهده می‌شود.

در ادامه‌ی این جلسه علی محمدی، معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان گفت: از نظر بنده، بصیرت و ولایت مداری عوامل اصلی در باور شهدا بودند که در هیچ گریز گاهی عقب نمی‌کشیدند و از مسیر حق رویگردان و منحرف نمی‌شدند.

وی اظهار داشت: علی رغم اینکه هنوز آثار ایمان و مجاهدت مخلصانه‌ی شهدا در سرتاسر کشور در قالب اردو‌های جهادی، کمک‌های مومنانه و ایثار گری‌های جامعه‌ی پزشکی و پرستاری بروز و ظهور دارد، اما دانشگاهیان خصوصا دانشگاه فرهنگیان وظیفه‌ی سنگینی در حفظ و ترویج فرهنگی ایثار و شهادت دارد.

همچنین حجت الاسلام دادگر، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان بیان کرد: اصول اعتقادی، احکام و اخلاق اسلامی و نیز فرهنگ امامت و ولایت باید در ابعاد مختلف دانشگاه فرهنگیان تجلی یابد. از افرادی که نگاه سکولاری و لیبرال دارند و مانع از شکل گیری چنین اصولی در دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه فرهنگیان می‌شوند نباید ترسی داشت چرا که دانشگاه فرهنگیان باید در جهت خدمت به مردم و عمل به آرمان‌های نظام اسلامی، مسیر پیش روی خود را دنبال نماید.

وی درخصوص اهمیت اندیشه و تعقل در دانشگاه فرهنگیان افزود: خرد ورزی در دانشگاه باید در پر توی تعالیم اسلامی باشد. محیط علمی و تربیتی دانشگاه باید مکانی مقدس و به دور از هر گونه انحراف اخلاقی و رفتاری باشد. همچنین اندیشمندان و عالمان مورد تکریم و احترام واقع شوند.

دادگر در ادامه تصریح کرد: تزکیه بر تعلیم تقدم دارد. اولویت دادن به تعلیم و تربیت و شناخت نقش تربیتی اساتید در پرورش دانشجو معلم از اهمیت بسیاری برخوردار است که در این صورت، فضای دانشگاه فرهنگیان برای تربیت سرمایه‌ی عظیم کشور یک تعالی معنوی پیدا می‌کند.

رضا کچوئیان، مسئول نظارت و ارزیابی کنگره‌ی شهدای دانشجو معلم نیز خاطر نشان کرد: پاسداری یاد شهدا و فرهنگ شهادت صرفا در حوزه‌ی گفتگو کافی نیست.

وی گفت: اندکی باید از محدودیت‌های صحبت فراتر رفت و با الگو برداری از شهدای بزرگوار در عرصه‌های مختلف زندگی فردی و اجتماعی اعمال کرد.

سجاد صدیقی، مسئول مرکز بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان کشور نیز ضمن تشریح عناصر و کارکرد‌های کنگره‌ی شهدای دانشجو معلم، گفت: در بحث این کنگره سه گزاره به میان می‌آید که شامل استخراج یک هویت معنادار از شهدای دانشجو معلم، مطالعه‌ی طولی در استخراج گنج شخصیتی شهدای دانشجو معلم و در آخر نماد و الگو سازی شهدای دانشجو معلم که نیاز به یک فرایند تدریجی و مطالبه گری طولی دارد.

وی اشاره کرد: ۴۰ درصد از شهدای دفاع مقدس از مراکز تربیت معلم بودند که این اتفاق مبارک باید از درون همین عنصر انسانی یعنی دانشجو معلم وا کاوی و هویدا شود.   صدیقی بیان کرد: پیوستگی دانشجو معلم با فرایند این کنگره و استخراج هویت معنادار از شهدای دانشجو معلم نا خود آگاه موجب شکل گیری هویت انقلابی در او خواهد شد.

وی اضافه کرد: تولید محتوا و خلق آثار فاخر همچون تالیف کتاب و مستندات از اهداف مهم کنگره‌ی شهدای دانشجو معلم است.

در پایان؛ برخی از مسئولین بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان که به صورت ویدئو کنفرانس در جلسه حضور داشتند به بیان نکاتی پیرامون کنگره شهدای دانشجومعلم پرداختند.