آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن عرض تسلیت به مناسبت ارتحال فقیه مجاهد و مبارز مرحوم آیت الله یزدی درباره شخصیت این عالم سخت‌کوش گفت: آیت الله یزدی شخصیتی است که قبل از انقلاب و هم بعد از انقلاب منشأ آثار و برکات فراوان بودند و اگر […]

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن عرض تسلیت به مناسبت ارتحال فقیه مجاهد و مبارز مرحوم آیت الله یزدی درباره شخصیت این عالم سخت‌کوش گفت: آیت الله یزدی شخصیتی است که قبل از انقلاب و هم بعد از انقلاب منشأ آثار و برکات فراوان بودند و اگر بگوییم ایشان خودشان را وقف انقلاب و تحقق نظام اسلامی کرده‌اند گزاف نگفته‌ایم.

وی افزود: این عالم والامقام از همان دوران تحصیل چه در اصفهان و چه در زمانی که به قم آمدند از محضر مرحوم آیت الله بروجردی، حضرت امام و دیگر اساتید مطرح آن زمان مثل علامه طباطبایی استفاده کردند و همواره انسانی پر جنب و جوش و تکلیف مدار بودند.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به عالم به زمان بودن آیت الله یزدی گفت: در زمان حضرت آیت الله بروجردی و در زمان حضرت امام ایشان از طلبه‌ها و فضلای فعالی بودند که در عرصه روشنگری فعالیت می‌کردند و انسان خطر پذیری بودند و هیچ‌گاه در مقابل دستگاه جبار پهلوی و طاغوت زمان کوتاه نمی‌آمد.

وی با اشاره به روشنگری‌های آیت الله یزدی در میان طلاب و مردم بیان کرد: من به خاطر دارم که ایشان برای اینکه مسائل مربوط به نظام طاغوت را به روشنی تبیین کنند خدمت یکایک مراجع بزرگوار تقلید می‌رسیدند و با یک شور و حالت خاصی سعی می‌کردند نسبت به مسائلی مانند به اهانت‌ها و توهین‌هایی به اسلام می‌شد روشنگری کنند و نقشه‌هایی که بیگانگان طراحی کرده بودند را خنثی کنند.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به تأثیر روشنگری‌های آیت الله یزدی در موضع گیری های به موقع علما گفت: زمانی که ایشان با مراجع تقلید ملاقات داشتند، فضایی ایجاد می‌شد که طلاب، فضلا و مراجع تقلید به تکلیف جدی می‌رسیدند و با بیانیه‌ها و اطلاعیه‌ها در مقابل دستگاه طاغوت موضع می‌گرفتند.

وی با اشاره به اجتماعی بودن درس اخلاق آیت الله یزدی گفت: ایشان از کسانی بودند که علاوه بر تدریس دروس حوزوی درس اخلاقی مبارزاتی داشتند و روحیه مسئولیت پذیری و مسئولیت شناسی را به شاگردانشان القا می‌کردند.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به آثار علمی و فرهنگی آیت الله یزدی افزود: کتاب‌هایی که این شخصیت شریف در آن روزها نوشتند بسیار پر اثر و دارای فایده بوده است. کتاب‌هایی مانند حسین بن علی را بهتر بشناسیم، گمشده شما، روانشناسی اسلامی و سیری در تاریخ حدیث و علی بر منبر خاطره بخشی از آثار علمی ایشان می‌باشد.

وی با اشاره به آثار عربی ایشان در مباحث فقهی و قرآنی افزود: تألیفات ایشان دارای آثار فراوان است و شاگردان بسیاری از محضر این فقیه مبارز و مجاهد استفاده کرده‌اند.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه ضمن اشاره به جلسات مخفی آیت الله یزدی در زمان طاغوت برای بررسی برنامه‌های حکومت اسلامی با تاکید بر حضور یکپارچه ایشان در میدان مبازره گفت: آیت الله یزدی چند نوبت به شهرهایی مثل بندر لنگه، بندر بوشهر و رودبار تبعید شدند ولی هیچگاه دست از مقاومت برنداشتند.

وی آیت الله یزدی را الگوی مناسبی برای طلاب انقلابی دانست و ادامه داد: ایشان بر اساس وظیفه و مسئولیت عمل می‌کردند چنین انسان‌هایی را می‌توان بعنوان الگوی خوبی برای دنبال کنندگان مسیر انقلاب معرفی کرد.