به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله سید محمد سعیدی پنجشنبه شب در دیدار وزیر جهاد کشاورزی که در سالن محراب حرم مطهر کریمه اهل بیت (ع) انجام شد، با بیان این‌که مردم از برخی فعالیت‌ها و آمار و ارقام و علت برخی مشکلات آگاهی ندارند و این […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله سید محمد سعیدی پنجشنبه شب در دیدار وزیر جهاد کشاورزی که در سالن محراب حرم مطهر کریمه اهل بیت (ع) انجام شد، با بیان این‌که مردم از برخی فعالیت‌ها و آمار و ارقام و علت برخی مشکلات آگاهی ندارند و این باعث سوءبرداشت در برخی امور می‌شود، افزود: توضیح برای مردم ارزشمند است تا ذهن مردم باز شود و این کار سبب تأیید و همکاری مردم می‌شود و می‌تواند جلو نفوذ بیگانگان در کشور را هم بگیرد.

تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) در بخش دیگر سخنان خود درباره قم گفت: در روایات آمده است که قم حرم اهل بیت (ع) است و هر کسی برای قم کار کند در واقع برای اهل بیت (ع) کار کرده است و اهل بیت (ع) هم بدهکار کسی نمی‌شوند.

وی با بیان این‌که اگر کاری برای قم صورت بگیرد، مردم آن را خدمت به اهل بیت (ع) می‌دانند؛ افزود: توسعه قم با نام اهل بیت (ع) باعث می‌شود که مردم این شهر خود را مدیون اهل بیت (ع) بدانند و بازخورد آن نیز در رفتار و اخلاق مردم بروز پیدا می‌کند.

وزیر جهاد کشاورزی نیز در این دیدار، با بیان این‌که با عنایت خداوند و زحمات کشاورزان در بخش‌های زراعی وضعیت خوبی داریم، گفت: در کشور به دنبال توسعه آبزی پروری هستیم تا بتوانیم علاوه بر رشد اقتصادی مردم، مصرف آبزیان را در سبد خانوار ایرانی افزایش دهیم.

کاظم خاوازی با بیان این‌که آماده همکاری با آستان مقدس بانوی کرامت در حوزه‌های کشاورزی هستیم، افزود: برای ما افتخار است که آستان مقدس حضرت معصومه (س) مانند آستان قدس رضوی در امر کشاورزی فعالیت می‌کند.

وی با بیان این‌که با عنایت خداوند و زحمات کشاورزان در بخش‌های زراعی وضعیت خوبی داریم، گفت: در تولید محصولات زراعی مانند گندم به مرحله تثبیت رسیده‌ایم و آنچه که مورد نیاز کشور است که حدود ۱۰.۵ تا ۱۱ میلیون تُن گندم است که در کشور تولید می‌شود.

وی با اشاره به دلیل واردات گندم گفت: واردات گندم مربوط به ذخایر راهبردی کشور است که هر کشوری این ذخایر را دارد و بر اساس مصوبات شورای عالی امنیت ملی پنج میلیون تن تعیین شده است.

خاوازی بیان کرد: در زمینه چغندر و نیشکر گام‌های بلندی در کشور برداشته شده است و ۴۵ درصد نسبت به سال گذشته در فرآورده شکر افزایش عملکرد داشتیم و پیش‌بینی ما این است که امسال ۱.۶ میلیون تن شکر تولید کنیم که قدم کوتاهی تا خودکفایی فاصله داریم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که در گیاهانی مانند سبزی و سیفی در کشور بیش‌بود داریم، گفت: وضعیت باغبانی ما خیلی خوب است و در عمده محصولات باید تمرکز بر صادرات داشته باشیم.

وی اضافه کرد: در حوزه محصولات پروتئینی هم بیش از ۱۱ میلیون تن شیر در کشور تولید می‌شود که بیش از نیاز است و در مرغ و ماکیان ۲.۷ میلیون تن تولید داریم که کشور در این بحث هم خودکفاست.

خاوازی خاطرنشان کرد: همچنین در بحث گوشت قرمز هر سال واردات زیادی حتی تا ۲۰۰ هزار تن اتفاق می‌افتاد، اما امسال فقط ۱۷ هزار تن واردات گوشت قرمز داشته‌ایم.

وی با اشاره به ظرفیت عظیم کشور در تولید آبزیان گفت: اگر بتوانیم بر روی پرورش ماهی در قفس متمرکز شویم، بین یک تا چهار میلیون تن می‌توانیم تولید داشته باشیم که گام‌های اولیه آن برداشته شده است و توسعه آبزی پروری را به وضوح می‌توان در ایران مشاهده کرد.

وی با اشاره به امکان تولید ماهی تیلاپیا در قم گفت: در زمینه تولید این ماهی در هر هکتار تا ۳۰۰ تن برداشت هم گزارش شده است و این می‌تواند در قم که آب شور دارد از طرح‌های مناسب باشد و به اقتصاد این استان کمک کند و سبد خانوار را در مصرف آبزیان افزایش دهد.