به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از روز پنجشنبه روابط عمومی مرکز بهداشت قم، سیامک محبی در این زمینه افزود: بدین ترتیب آمار کل  پلمب ها از آغاز طرح محدودیت‌ها از تاریخ اول آذرماه به ۷۵ مورد رسید. وی اضافه کرد: در این مدت تعداد بازدیدهای کل اکیپ‌های دخیل در امر نظارت […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از روز پنجشنبه روابط عمومی مرکز بهداشت قم، سیامک محبی در این زمینه افزود: بدین ترتیب آمار کل  پلمب ها از آغاز طرح محدودیت‌ها از تاریخ اول آذرماه به ۷۵ مورد رسید.

وی اضافه کرد: در این مدت تعداد بازدیدهای کل اکیپ‌های دخیل در امر نظارت بر رعایت پروتکل‌ها و محدودیت‌ها بالغ بر ۵۲ هزار و ۹۸۹ مورد می‌شود که منجر به  غیرفعال سازی چهار هزار و ۳۵۶ صنف شده است.

وی ادامه داد: شاخص رعایت  پروتکل‌ها در روز گذشته با ۶ درصد کاهش نسبت به ۲ روز گذشته به ۷۸ درصد رسیده است.

محبی تاکید کرد: کاهش آمار ابتلا به بیماری کرونا در گرو رعایت پروتکل‌ها و محدودیت‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت است.

وی افزود:  اگر بخواهیم در کوتاه‌ترین زمان موفق به شکست و کنترل این بیماری شویم باید تعهد بیشتری نسبت به رعایت پروتکل‌ها داشته باشیم.

وضعیت کرونا در قم از روز بیستم شهریورماه و به دنبال افزایش قابل توجه بیماران و مبتلایان این بیماری فوق قرمز و محدودیت‌هایی متناسب با همین شرایط در این استان اعمال شد؛ روز سه‌شنبه هفته جاری بنا بر اعلام ستاد ملی کرونا، قم جزو شهرهای با وضعیت نارنجی کرونایی قرار گرفت که محدودیت‌های خاص این وضعیت از ۱۵ آذرماه اعمال خواهد شد.

ویروس «کرونا» موجب بیماری عفونی کووید ۱۹ می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

شهروندان قمی برای طرح هر گونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده است.

همشهریان قمی در صورت مشاهده هر گونه علامتی در رابطه با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می‌توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن (ع) در شهرک امام حسن (ع)، امام خمینی (ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ‌آباد، پردیس در پردیسان، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد و بعثت در نیروگاه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت کنند.