حاشیه‌نشینی یکی از آسیب‌های اجتماعی اولویت‌دار در قم است

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، رضا ملک‌زاده ظهر امروز در ششمین جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان در سالن جلسات استانداری اظهار داشت: هدف از ایجاد دفاتر تسهیل‌گری در توسعه محلی در کشور جلب مشارکت مردم در بهسازی محله‌ها […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، رضا ملک‌زاده ظهر امروز در ششمین جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان در سالن جلسات استانداری اظهار داشت: هدف از ایجاد دفاتر تسهیل‌گری در توسعه محلی در کشور جلب مشارکت مردم در بهسازی محله‌ها و رفع آسیب‌ها است.

مدیر دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قم افزود: در این طرح از ظرفیت‌های مردمی و بخش خصوصی در شناسایی مناطق کم برخوردار و احصای مشکلات استفاده می‌شود تا در جهت برطرف کردن موانع تنها بر ظرفیت دستگاه‌های اجرایی تمرکز نشود.

وی با اشاره به لزوم فعال شدن دفاتر تسهیل‌گر اضافه کرد: دفاتر تسهیل‌گری در توسعه محلی در سال ۹۴ به تصویب شورای اجتماعی کشور رسیده است و مصوبه آن به استان‌ها ابلاغ‌ شده و امسال ما نیز مصوبه را به دستگاه‌ها ابلاغ کرده‌ایم و به تبیین وظایف این دفاتر پرداخته‌ایم.

ملک‌زاده تعداد متقاضیان دفاتر تسهیل‌گر در استان قم را بیان کرد و افزود: تعداد  شرکت‌هایی که برای راه‌اندازی دفاتر در قم اقدام کرده‌اند ده متقاضی بوده و به‌طورکلی انتخاب این دفاتر بر عهده وزارت کشور بوده و مشاور ملی سه دفتر را تا امروز تعیین کرده است.

وی با گلایه از اعضای دفاتر برای عدم حضور مستمر در دفاتر گفت: تمامی آمار و گزارش‌ها توسط دفاتر در قالب یک بانک اطلاعاتی جامع گردآوری‌شده  و طبق آن به بررسی مصوبات می‌پردازیم و باید هنگام حضور مشاور ملی برای تشریح اهداف و رسالت دفاتر اعضاء در دفاتر حضور داشته باشند.

راه جلوگیری از حاشیه نشینی در همدان چیست؟حاشیه نشینی در یاسوج به یک تهدید جدی تبدیل شده استحاشیه نشینی از مهم‌ترین آسیب اجتماعی در استان مرکزی است

مدیر دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قم تصریح کرد: یکی از آسیب‌های اولویت‌دار و مهم در قم، مسئله حاشیه‌نشینی بوده و دفاتر تسهیل‌گری باید به مطالعات میدانی و جمع‌آوری اطلاعات در مورد مناطق کم برخوردار و حاشیه‌ای بپردازند و امیدواریم با تلاش‌های انجام‌گرفته بتوانیم آسیب‌ها را در این بخش کاهش دهیم.

وی با تأکید بر لزوم همکاری همه ارگان‌ها با دفاتر تسهیل‌گر برای  کاهش آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد: باید محورهای همکاری از سوی دستگاه‌های اجرایی و نهادها تعیین شود تا دفاتر تسهیل‌گری در جهت رفع آسیب‌ها اقدام کنند و بتوانند برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی و مسکن اقشار ضعیف به‌خوبی برنامه‌ریزی کنند.

ملک‌زاده ادامه داد: در ذیل کارگروه تخصصی، سه گروه کاری شامل گروه کنترل آسیب‌های اجتماعی با دبیری بهزیستی، زنان و خانواده متعالی با دبیری دفتر امور بانوان استانداری و سلامت و امنیت غذایی به دبیری دانشگاه علوم پزشکی تشکیل‌ شده است.