انتقادها ازحاشیه‌سازی‌ در روند اجرای برخی پروژه‌ها در قم؛

آیا رقابت‌های انتخاباتی، علت کارشکنی در روند انجام برخی پروژه‌ها است!؟

شهردار قم با اشاره به اینکه نامه‌ای رسمی به شهرداری ارسال شده که باید پروژه‌ای متوقف شود، این نامه را غیر قانونی دانست و گفت: برخی حاشیه‌سازی‌ها و یا اعمال سلیقه‌ها، روند اجرای پروژه‌های عمرانی قم را کند کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از قم نا، سیدمرتضی سقائیان‌نژاد، شامگاه دوشنبه در یک صد و پانزدهمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم با گلایه‌مندی از وجود برخی مسائل بر سر اجرای پروژه‌های شهری عنوان کرد: در پایان سال جاری قرار است انتخابات برگزار شود و نباید اجازه داد حواشی، مانع از خدمت‌رسانی به مردم شود، همه ما وظیفه داریم در جهت منافع مردم، اختلافات و حواشی را کنار بگذاریم.

وی اظهار کرد: وحدت و هماهنگی، امر مهمی در مدیریت شهری است و باید دستگاه‌های اجرایی با تعامل و همدلی، موانع فعلی بر سر راه تحقق پروژه‌ها را بردارند.

وی خاطرنشان کرد: پروژه‌های شهری و عمرانی باید بر اساس اولویت‌بندی عملیاتی شود، در حال حاضر تمامی پروژه‌های مهم در قم، فعال است و نیاز به اعتبارات و بودجه کافی دارد و باید در زمان‌بندی مشخص یه اتمام برسد.

شهردار قم گفت: از طرفی با وجود مشکلات شهرداری در تامین بودجه، هر روز با خواسته‌هایی مواجه هستیم که از توان ما خارج است؛ اگرچه مدیریت شهر با شهرداری است اما به تنهایی نمی‌توان همه مشکلات را حل کرد و باید همه به میدان بیایند.

وی افزود: یکی از مسائل مهم شهری، ترافیک است که به تنهایی در حیطه شهرداری قرار ندارد و پلیس نیز باید در جهت مدیریت ترافیک ما را یاری کند و در فرهنگ‌سازی نیز باید از ظرفیت رسانه‌ها استفاده شود.

سقائیان‌نژاد عنوان کرد: هر یک از دستگاه‌ها دارای تعهداتی به شهرداری هستند و نباید وظیفه خود را به دوش شهرداری بگذارند و با عدم تعهد به وظایف خود، ما را با مشکلات فراوانی مواجه کنند.

وی اظهار کرد: شهردای نیروی اجرایی شهر است و در حال حاضر با کمبود منابع مواجه هستیم و برای خدمت‌رسانی به مردم باید به ما کمک شود، اما می‌بینیم علاوه بر کنار کشیدن برخی از دستگاهها، طرح‌ها و پروژه‌هایی را نیز به شهرداری تحمیل می‌کنند.

شهردار قم بیان کرد: امسال هیچ بودجه دولتی در اجرای پروژه‌ها تخصیص نیافته است و در این شرایط انتظار داریم به جای سنگ‌اندازی و مانع‌تراشی، دست یاری به ما بدهند.

وی خاطرنشان کرد: شروطی در بودجه ۹۸ مطرح شده که بر اساس آن اعتبارات استانی باید ۵۰-۵۰ باشد، در اعتبارات سفر رهبری نیز اینگونه تعیین شده بود و ما این مساله را در پروژه‌های استانی قبول داریم.

سقائیان‌نژاد ادامه داد: متاسفانه برخی پروژه‌ها در حیطه مصوبات شورا و شهرداری نبوده است و اعلام کرده‌اند شهرداری باید ۵۰ درصد سهم خود را در اجرای این پروژه‌ها بدهد تا دولت به مرور سهم ۵۰ درصدی خود را به صورت اوراق مشارکت ارائه دهد، اگر اینگونه قرار است با کمبود اعتبار اول ۵۰ درصد را وارد کنیم عطای این بودجه‌ را به لقایش می‌بخشیم.

وی گفت: پروژه‌ها در شهر فعال است و نامه‌ای از طرف دیوان محاسبات صادر شده که باید شهرداری ابتدا سهم خود را پرداخت کند، نباید به جای کمک به شهرداری، دست‌هایش را ببندیم و مانع‌تراشی کنیم.

شهردار قم عنوان کرد: یکی از دغدغه‌ها، سنگ‌اندازی در مسیر اجرای طرح تقاطع شهید کیوانفر و طرح پیاده‌راه چهارمردان است که با وجود پیمودن روند قانونی نامه‌ای رسمی به شهرداری ارسال شده است که باید پروژه متوقف شود، ما معتقدیم این نامه غیر قانونی است.

وی بیان کرد: شهرداری خود را ملزم به این می‌داند که پروژه‌هایی که دارای تبعات اجتماعی است را اجرایی نکند اما در پروژه‌هایی که رفاه مردم وجود دارد، ما طرحی را متوقف نمی‌کنیم.

سقائیان‌نژاد خاطرنشان کرد: با اجرای هر پروژه‌ بخشی از مشکلات مردم حل می‌شود، در مورد پیاده‌راه ارم نیز باید معاونت عمرانی در جهت تردد آسان مردم به حرم تمهیداتی بیندیشد تا پروژه‌ها تکمیل شود.

وی افزود: پروژه تقاطع شهید کیوانفر نیز مصوبه‌ای به فرمانداری رفت و در نهایت در شورای حل اختلاف، رای بر این اساس صادر شد که طرح تفضیلی و طرح جامع ترافیک رعایت شود، امیدواریم همه در کنار هم قرار بگیریم تا بسیاری از پروژه‌های قم به سرانجام برسد.

نایب‌ رئیس شورای شهر قم نیز در این جلسه با بیان اینکه شهرداری شاید تنها مجموعه‌ای باشد که فعالیت‌های آن در شهر ملموس است اظهار کرد: این نهاد در شرایط فعلی با سایر بخش‌های اداری شهر متفاوت است اما شاهدیم برخی افراد به جای کمک به روند خدمت‌رسانی به مردم بعضا سنگ‌اندازی می‌کنند.

وی نمونه بارز سنگ‌اندازی در پروژه‌های شهری را پروژه تقاطع شهید کیوانفر عنوان کردو افزود: این پروژه شفاف و روشن مسیر قانونی خود را و طراحی‌ها را طی کرده و در طرح جامع ترافیک شهر قم هم دیده شده اما برخی که از ابتدا علم مخالفت را برداشته بودند بنا دارند همین روند را ادامه دهند و اجازه ندهند این کار خوب در شهر خصوصا در منطقه سه که منطقه محرومی هم هست اتفاق بیفتد.

حسن بختیاری گفت: بنا نداشتیم که بحث‌های اختلافی را مطرح کنیم و کارها را کارشناسی پیش می‌بردیم اما برخی این مباحث را به مطبوعات آورده‌اند و در روزنامه‌ها بعضا مطالبی عنوان شده که واقعیت ندارد و در جهت تشویش اذهان عمومی است واعداد و ارقام نادرستی ارائه شده است.

وی ادامه داد: در اجرای این هدف غرض آمیز خودشان افراد دیگری هم وادار به صحبت کردن کردند که شاید ارتباطی باآنها نداشته باشد؛ باید این روند خاتمه پیدا کند و این پروژه هم برای خدمت به مردم پی گرفته شود.