خروج شرکت‌های غربی از ایران اثبات وفاداری اروپا به آمریکاست؛ پیش‌بینی‌ها درباره تبعات برجام محقق شد
خروج شرکت‌های غربی از ایران اثبات وفاداری اروپا به آمریکاست؛ پیش‌بینی‌ها درباره تبعات برجام محقق شد

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه پیش بینی‌هایی که درباره تبعات برجام می‌شد محقق شد، گفت: خروج شرکت‌های غربی از ایران اثبات وفاداری اروپا به آمریکاست. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم ، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور اظهار داشت: افرادی که FATF را پیگیری می‌کنند در چارچوب برنامه کلی آن را دنبال می‌کنند، […]

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه پیش بینی‌هایی که درباره تبعات برجام می‌شد محقق شد، گفت: خروج شرکت‌های غربی از ایران اثبات وفاداری اروپا به آمریکاست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم ، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور اظهار داشت: افرادی که FATF را پیگیری می‌کنند در چارچوب برنامه کلی آن را دنبال می‌کنند، وقتی اساس سازش با کدخدا و حل رابطه با آمریکا گذاشته شود هزینه و شروطی به همراه دارد. اگر نخواهند این شروط را انجام دهند هزینه هم پرداخت می‌کنند و نمی‌توان به عنوان قرارداد به برنامه کلی توجه کرد، دولت به عنوان چارچوب کلی به FATF نگاه کرده و می‌گوید این هم یکی از شروط است و باید به آن توجه شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس بیان کرد: تجربه برجام نشان داده که مسیر، مسیر درستی نیست و طرف مقابل قابل اعتماد نیست، در زمانی که درباره تبعات برجام گفته می‌شد دولت برخی از دلسوزان را تمسخر و به آن‌ها توهین می‌کرد و آن‌ها را ضد منافع مردم و مخالف ارتباط با دنیا مطرح می‌کرد و تلاش داشت با عوام‌فریبی ذهن‌ها را به سمت خود بچرخاند.

ذوالنور با بیان اینکه پیش‌بینی‌هایی که درباره تبعات برجام می‌شد محقق شد، تصریح کرد: اروپا و آمریکا تا آخر با ما نیستند و تضمین‌های لازم را ندادند و هر زمانی که بخواهند از برجام بیرون می‌روند. امروز شاهد این موضوع هستیم که شرکت‌های غربی یکی پس از دیگری از ایران می‌روند و این اقدام نشان‌دهنده این است که غربی‌ها بسیار هماهنگ با آمریکا عمل می‌کنند.

وی ادامه داد: مذاکراتی که صورت می‌گیرد مذاکرات بی‌نتیجه و فرصت‌سوز است، به‌دلیل اینکه غربی‌ها یا نمی‌خواهند منافع ما تأمین شود و در برابر آمریکا ایستادگی نمی‌کنند و یا اگر هم اراده داشته باشند نمی‌توانند چون هزینه آن برای آن‌ها بسیار سنگین است. اروپایی‌ها در سال حدود ۱۳ الی ۲۰ میلیاد دلار تعاملات و تبادلات اقصادی با کشورمان دارند ولی معادلات آن‌ها با آمریکا ۱۰۰۰ میلیارد دلار است و طبیعی است که حاضر نیستند دست از منافع خود بکشند و مسیری که اروپایی‌ها می‌روند کج است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به تبعات سنگین برجام برای ایران خاطرنشان کرد: حالا که FATF‌، پالرمو، پولشویی و کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریست پشت قباله آن حرکت کج بود چرا باید آن را ادامه دهیم؟ چون مسیر را قطع کردند و با عقلی سازگاری ندارد که طناب تعهدات سنگین را به گردن خود انداخته و عنان اختیار را دست دیگران دهیم که ما را هر زمان که بخواهند تحت فشار قرار دهند.