شهردار منطقه دو شهرداری قم خبر داد:

جشنواره اقوام و عشایر با تنوع بیشتر تداوم پیدا کند

رحیمی با اشاره به لزوم تداوم و تنوع بیشتر در دوره‌های بعدی این جشنواره از صنایع‌دستی شهرها و روستاهای مختلف و تنوع فرهنگ روستایی در این نمایشگاه به عنوان ظرفیت فرهنگی اقوام ایرانی یاد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، رضا رحیمی شهردار منطقه دو قم در حاشیه بازدید از جشنواره اقوام و عشایر قم در گفت و گو با خبرنگار نسیم قم با بیان اینکه این جشنواره، اولین تجربه مدیریت شهری درزمینه اقوام و عشایر است، اظهار داشت: جشنواره اقوام در حوزه غذا، فرهنگ، ورزش و هنر اقوام بوده و در حوزه بازی‌های روستایی و محلی، ۲۰۰۰ بازی به‌عنوان بازی‌های رسمی شناخته‌شده که ۶۰۰ بازی در کشور انجام می‌شود و در این جشنواره نیز بخشی از آن به نمایش و آموزش گذاشته شده است.

رئیس هیئت ورزش‌های روستایی و بازی‌های بومی محلی با اشاره به لزوم تداوم و تنوع بیشتر در دوره‌های بعدی این جشنواره افزود: صنایع‌دستی شهرها و روستاهای مختلف و تنوع فرهنگ روستایی که در این نمایشگاه بالباس محلی حضور پیدا کردند، نشان‌دهنده ظرفیت فرهنگی اقوام ایرانی است.

وی با تصریح بر اینکه اگر بتوانیم این جشنواره را در پارک‌ها و محلات مناطق مختلف شهر برگزار کنیم، نشاط اجتماعی بسیار مؤثری به دنبال خواهد داشت، گفت: معرفی و شناساندن ویژگی‌ها، قابلیت‌ها، پتانسیل‌ها و ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی عشایر در کنار معرفی محصولات دامی و کشاورزی، انواع سوغات، شیرینی‌جات و ترشیجات، حلواهای محلی و … از جذابیت خاصی برای مردم برخوردار است.

شهردار منطقه دو شهرداری قم با اشاره به اینکه اقوام و عشایر ایران به‌عنوان ساکنین اصلی محیط‌های طبیعی کشور، یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های طبیعت‌گردی به شمار می‌آیند، اظهار داشت: این جشنواره می‌تواند ضمن آشنا نمودن شهروندان قمی با تنوع فرهنگی در استان و کشورمان، زمینه رونق گردشگری را ایجاد نماید.

رحیمی با اشاره به اینکه تقویت فرهنگ شهروندی با الهام از ایلات و عشایر ایران، ترسیم ویژگی هایی همچون جوانمردی، وطن‌دوستی و پایبندی به وحدت و انسجام ملی و دینی در میان اقوام ایرانی و نمایش سبک زندگی اصیل ایرانی می‌تواند ازجمله دستاوردهای این جشنواره باشد، خاطرنشان کرد: در این جشنواره‌ها فضایی فراهم است تا شهروندان با بخشی از آداب‌ورسوم، صنایع‌دستی و هنرهای سنتی تمامی اقوام ایرانی و درواقع با ریشه‌های تاریخی خود آشنا شوند.