واکاوی اسناد تاریخی ارتباط آیت الله منتظری با منافقین در کتاب «روزگار قائم مقامی»

تبیین ارتباط آیت الله منتظری و منافقین و سیر تأمل‌برانگیز حرکت وی و واکاوی اسناد تاریخی متعدد برای ارائه چهره حقیقی و جامع از «قائم مقام معزول» از جمله مطالبی است که در کتاب «روزگار قائم مقامی» که به تازگی منتشر شده، به چشم می خورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، انقلاب اسلامی پیش از پیروزی حساسیت‌ها و چالش‌های خود را داشت. چالش‌هایی که بعد از پیروزی و هجوم نیروهای بیگانه و نفوذی‌های داخلی به نهال تازه سربرآورده نهضت چند برابر شد.
یکی از مسائل اساسی ابتدای انقلاب؛ بحث جانشینی آقای منتظری و عزل وی از این سمت بود که تا امروز بحثی تنش‌برانگیز و حساس تلقی می‌شود. در این میان روایت‌های پرهیاهو از جانب بیت آقای منتظری و نقل‌های جانبدارانه از زبان طرف‌داران او مطرح می‌شود و فهم حقیقت را دشوار می‌کند.
کتاب «روزگار قائم مقامی» امّا در میان روایت‌های مختلف با واکاوی اسناد تاریخی متعدد برای ارائه چهره حقیقی و جامع از «قائم مقام معزول» گام برداشته و او را در سه فصل معرفی نموده است: «فراز و فرود جایگاه حوزوی و سیاسی»، «ارتباط با سازمان منافقین» و «ارتباط با لیبرال‌ها».
نویسندگان این اثر در فصل اول، مخاطب را در ابتدای تاریخ انقلاب و در کنار مسؤولین وقت قرار می‌دهند و ضرورت مسئله جانشینی از نگاه آنان را بیان کرده؛ دو طیف از حامیان قائم مقامی آقای منتظری یعنی طیف دلسوزان انقلاب همچون سیداحمد خمینی و طیف اطرافیان آقای منتظری اعم از نهضت آزادی‌ها و لیبرال‌ها را معرفی می‌نمایند.
«روزگار قائم مقامی» در فصل دوم خود به ارتباط آقای منتظری و منافقین می‎پردازد و سیر تأمل‌برانگیز حرکت وی را تبیین می‌کند و خواننده در این فصل به صورت مقدماتی با تأسیس مجاهدین خلق، موضع منفی امام قدس سره نسبت به آنان و انقلاب فکری مجاهدین و ریشه اعتراضی که در آستانه انتخابات دوره دوازدهم ریاست‌جمهوری توسط احمد منتظری پخش می شود و خوراک تبلیغاتی رسانه‌های ضدانقلاب و البته خوراک تبلیغات انتخاباتی حسن روحانی را فراهم می نماید، آشنا می شود.
آن‌چه در «روزگار قائم مقامی» می‌خوانیم عبرت تاریخی جمهوری اسلامی است و اشاره دارد که نام آقای منتظری در اواخر سال‌های مبارزه با تلاش جمعی از دل‌سوزان انقلاب بر سر زبان‌ها افتاده اما در ادامه مشخص می شود که او این کشور و انقلاب اسلامی را به دست لیبرال‌ها و از کانال آن‌ها به منافقین می‌سپارد و از آن‌جا که امام عزیز چیزی جز رضای الهی و مصلحت ملت نمی‌دید مهر خاتمه قائم‌مقامی آقای منتظری را بر کارنامه آلوده وی زده است.
«روزگار قائم مقامی» اثری جامع و مستند از بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی که به تازگی وارد بازار نشر شده است و علاقه مندان برای تهیه این کتاب می توانند به تهران، خیابان دیباجی جنوبی، خیابان شهید تسلیمی، کوچه زاور، کوچه گل (سمت راست)، کوچه دادآفرین، پلاک۶ مراجعه و با شماره تلفن ۲۲۵۷۹۱۹۲ با پیش شماره۰۲۱ و ۳۲۹۰۴۲۳۱با پیش شماره ۰۲۵ تماس حاصل کنند.