مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم:

تمام منابع برای تامین آب مورد نیاز قم به کار گرفته شده است/ نیازمند اقدام همگانی برای مصرف بهینه آب هستیم

دکتر صادق پور با اشاره به اینکه در حال حاضر آب شرب شهر قم و 3 شهر و حدود 40 روستای استان از سرشاخه‌های دز و سد 15 خرداد تأمین می‌شود، ابراز داشت: به طور متوسط در طول سال، 86 درصد کل آب بهداشتی مصرفی استان این طریق این طریق و مابقی از سایر منابع تأمین می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، دکتر علی جان صادق پور امروز همزمان با آغاز هفته صرفه‌جویی در مصرف آب در جمع خبرنگاران به ارائه گزارشی از وضعیت صنعت آب و فاضلاب استان پرداخت و از افزایش حدود ۳۰ هزار مشترک آب و فاضلاب، افزایش ۲۹ هزار مترمکعبی حجم مخازن ذخیره و افزایش حدود ۱۰۰ کیلومتری خطوط و شبکه توزیع آب و فاضلاب خبر داد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر صد در صد جمعیت یک‌میلیون و ۲۸۶ هزار نفری شهری استان تحت پوشش شبکه آب سالم و بهداشتی هستند گفت: در حال حاضر حدود ۵۰ درصد شهر تحت پوشش شبکه فاضلاب است و جمعیت تحت پوشش این شبکه از ۳۸۰ هزار نفر به ۴۳۹ هزار نفر رسیده است.

دکتر صادق پور با اشاره به اینکه در حال حاضر آب شرب شهر قم و ۳ شهر و حدود ۴۰ روستای استان از سرشاخه‌های دز و سد ۱۵ خرداد تأمین می‌شود، ابراز داشت: به طور متوسط در طول سال، ۸۶ درصد کل آب بهداشتی مصرفی استان این طریق این طریق و مابقی از سایر منابع از جمله چاه‌های علی‌آباد و چاه‌های سطح شهر تأمین می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: حجم آب قابل استفاده از کلیه منابع موجود  در حال حاضر ۱۳۵ میلیون مترمکعب است که شامل ۱۰۰ میلیون مترمکعب سرشاخه‌های دز و سد ۱۵ خرداد ۸/۸ چاه‌های علی‌آباد و ۲۶ از چاه‌های سطح شهر می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم الگوی مصرف ماهیانه به ازاء هر واحد مسکونی را در استان قم ۱۵ مترمکعب اعلام و خاطرنشان کرد: مشترکین خانگی که از ابتدای خردادماه تا پایان شهریورماه پایین تر از الگو، مصرف کنند و در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مصرف خود را کاهش دهند به ازاء هر متر مکعب کاهش مصرف مبلغ ۱۶۲۴ ریال تشویق می‌شوند.

وی با بیان اینکه مشترکینی که الگوی مصرف را رعایت کنند تنها ۷ درصد با افزایش آب بها مواجه خواهند شد، افزود: این در حالی است که افزایش تعرفه برای مشترکین پرمصرفی که الگوی مصرف را رعایت نکنند ۲۳ درصد خواهد بود.

وی افزایش ۴۰ کیلومتری شبکه فاضلاب، توسعه سیستم امور مشترکین از قرائت آفلاین (دستی) به آنلاین، ارتقاء سامانه تله‌متری، پیاده‌سازی امکان موبایل تله‌متری، توسعه آزمایشگاه‌ها و تجهیز آزمایشگاه سیار ، آموزش نیروی انسانی به تعداد ۲۲ هزار نفر ساعت، بازسازی و نوسازی ماشین‌آلات و تجهیزات، مشارکت فعال در نمایشگاه‌ها و سمینارها و مراکز علمی و ارتقاء کیفیت اجرای شبکه‌های آب و جایگزینی لوله‌های چدن داکتیل به جای لوله‌های پلی‌اتیلن را از جمله اقدامات سال ۹۷ آبفای استان برشمرد.

وی مشارکت فعال در ستاد بازآفرینی شهری و اجرای طرح‌های مرتبط با آبفا، کمک به توسعه صنعت و تأمین آب مورد نیاز، احداث سایت خورشیدی ستاد مرکزی و منابع سالاریه با ظرفیت ۱۴۵ کیلو وات، احداث تصفیه‌خانه کوچک فاضلاب جهت ۷۰۰ خانوار در پردیسان، مطالعه و آغاز عملیات بازسازی تصفیه‌خانه شماره ۲، انعقاد قرارداد بهره‌برداری از پکیج تصفیه‌خانه فاضلاب پردیسان با شهرداری، تکمیل شبکه جمع‌آوری خط انتقال شهرک قدس و تعویض و اصلاح  و تست کنتور ۱۵ هزار فقره از دیگر اقدامات سال گذشته آبفای استان ذکر کرد.

دکتر صادق پور توجه به پدافند غیرعامل را از دیگر برنامه‌های شرکت آب و فاضلاب عنوان کرد و در این زمینه به نگهداری سامانه دوم آبرسانی در شرایط بحرانی به منظور آبرسانی علیرغم تحمیل هزینه به شرکت، ایجاد آمادگی کارکنان برای شرایط سخت و ارتقاء سطح آموزش کارکنان، ایمن سازی نرم‌افزار شرکت برای مواجه با حملات سایبری، ایجاد امکان استفاده از مولدهای برق اضطراری برای استمرار آبرسانی، ارتقاء حفاظت تأسیسات و … اشاره کرد.

وی توسعه کمی و کیفی سامانه مرکز ۱۲۲ ارتباطات مردمی و پاسخ گوئی به تعداد ۲۶۳ هزار و ۴۰۰ تماس و حمایت از تولیدکنندگان داخلی از دیگر برنامه‌های آبفا برشمرد و از انجام شش طرح پژوهشی با مبلغی بالغ‌بر ۶۵۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: از جمله این طرح‌ها می‌توان به بومی‌سازی دانش ساخت اسکروپمپ ایستگاه پمپاژ فاضلاب برای نخستین بار در کشور، پروژه ابداع و ساخت سامانه فشار کل و حمایت از اختراع  ماده شیمیایی پلی کلراید آلومینیوم اشاره کرد.