رئیس اتحادیه درودگران قم مطرح کرد:

صنعت چوب قم صنعتی با ظرفیت بالا اما بدون حمایت!

حسین معماریان با اشاره به برگزاری نمایشگاه مبلمان قم در هفته ابتدایی تیرماه1398 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی قم اظهار داشت: این نمایشگاه با تکیه بر تولید کنندگان بومی برای نخستین بار توسط اتحادیه درودگران قم برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رساینی نسیم قم، حسین معماریان در نشست خبری با اصحاب رسانه قم، از برگزاری نمایشگاه مبلمان استان قم خبر داد و گفت: این نمایشگاه از سوم تا هفتم تیرماه از ساعت ۱۷ تا ۲۲ در محل دائمی نمایشگاه های قم برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه برای نخستین بار اتحادیه درودگران قم برگزار کننده این رویداد در قم است، اظهار داشت: طی چند دوره گذشته، این نمایشگاه توسط شرکت توسعه نمایشگاه‌ها برگزار می شد و افراد غیربومی در این نمایشگاه حضور داشتند اما با تلاش اتحادیه درودگران قم و نامه نگاری های صورت گرفته با ادارات و مسئولان، این نمایشگاه برای اولین بار توسط اتحادیه درودگران قم برگزار می شود.

معماریان با بیان اینکه ۳۵۰۰ مرکز صنفی تولید، توزیع و خدمات زیر نظر اتحادیه درودگران قم فعالیت دارند، افزود: آمار شاغلین فعال در این صنف، حدود ۲۰ هزار نفر است و در صورت حمایت مسئولان امکان رسیدن به مرز ۵۰ هزار نفر وجود دارد ، شاخصه ای که در سایر صنوف قم وجود ندارد.

وی با بیان اینکه صنف درودگران قم با مشکلات مهمی در زمینه مواد اولیه مواجه است، تصریح کرد: در حال حاضر طرح تنفس جنگل اجرا می شود و به همین دلیل از داخل کشور، چوب وارد استان نمی شود؛ چوب باید از خارج کشور وارد شود و یارانه‌ای نیز برای واردات چوب تعلق نمی گیرد و این امر موجب شده تعدادی از کارگاه ها تعطیل شود.

وی افزود: مبحث خام فروشی و تامین سرمایه مورد نیاز در گردش این صنعت نیز از مواردی است که نیازمند بحص کارشناسی و پیگیری مستمر مسئولان است تا این مهم در کنار ارتقاء دستگاه های صنعتی موجود باعث بهره وری بیشتر و حضور مستمر در بازارهای داخلی و خارجی شده و برند چوب و مبلمان قم را که دیرنه ای آشکارا دارد زنده کند.

رئیس اتحادیه درودگران قم افزود: هزینه تولید محصول افزایش پیدا کرده اما با توجه به نبود قدرت خرید، محصولات تولیدکنندگان به بازار عرضه نمی‌شود، اگر مواد اولیه بدست اعضای اتحادیه نرسد، خیلی از کارگاه ها تعطیل می شود.

وی، راهبرد اتحادیه درودگران قم را دفاع از حقوق تولیدکننده و مصرف کننده عنوان کرد و افزود: در ادوار گذشته نمایشگاه مبلمان قم، بعضاً محصولات بی‌کیفیت ارائه می شد و مشکلات زیادی برای تولید کننده و مصرف کننده بوجود آورد چرا که اتحادیه درودگران قم هیچ نظارتی در این نمایشگاه نداشت و در عین حال باید پاسخگوی تبعات و شکایت ها می شد.