حرفه‌آموزی ۲ هزار و ۲۴۰ مددجوی یزدی در سال ۹۷

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد ، امیر زین‌العابدین قمی معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان یزد بابیان اینکه آموزش‌های کاربردی برای توانمندسازی مددجویان تحت حمایت در سه سطح مقدماتی اشتغال، مهارت‌ آموزی و پایدارسازی و توسعه اشتغال برگزار می‌شود، گفت: طی سال گذشته ۲ هزار […]

حرفه‌آموزی ۲ هزار و ۲۴۰ مددجوی یزدی در سال ۹۷به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد ، امیر زین‌العابدین قمی معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان یزد بابیان اینکه آموزش‌های کاربردی برای توانمندسازی مددجویان تحت حمایت در سه سطح مقدماتی اشتغال، مهارت‌ آموزی و پایدارسازی و توسعه اشتغال برگزار می‌شود، گفت: طی سال گذشته ۲ هزار و ۲۴۰ مددجوی تحت حمایت کمیته امداد استان یزد از آموزش‌های شغلی این نهاد بهره‌مند شدند.

وی افزود: آموزش‌های مقدماتی اشتغال متناسب با گروه‌های مختلف جامعه هدف تحت حمایت تدوین و موجب توسعه فرهنگ کارآفرینی، ایجاد نگرش کارآفرینانه و ارتقای مهارت‌های عمومی آنان در حوزه کسب‌وکار می‌شود و هدف نهایی از این آموزش فراهم‌سازی فضای کارآفرینی برای تمامی مستعدان اشتغال، مجریان طرح‌های اشتغال و خودکفایی و افراد بکار گمارده شده از طریق کاریابی و همچنین دانش آموزان معرفی‌شده از سوی حوزه حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان یزد ادامه داد: آموزش‌های مهارت‌آموزی اشتغال نیز به‌منظور ایجاد مهارت و توانایی برای احراز شغل و یا افزایش مهارت اولیه و باهدف ایجاد اشتغال و یا به‌کارگماری کارآموزان در بنگاه‌های اقتصادی فعال ارائه می‌شود و آموزش‌های پایدارسازی و توسعه اشتغال نیز برای ارتقای سطح دانش فنی و افزایش بهره‌وری فعالیت افراد دریافت‌کننده خدمات اشتغال و کاریابی از طریق آشنایی با نوآوری‌های علمی یا تجربی درزمینهٔ شغلی آن‌ها ارائه می‌شود.

۴۱۶ میلیون تومان جهت برگزاری دوره‌های مختلف شغلی مددجویان

وی بابیان اینکه ۴۱۶ میلیون تومان برای برگزاری دوره‌های مختلف شغلی در سال ۹۷ هزینه شد، تصریح کرد: ۱۴۴۸ نفر از حرفه آموزان زن و ۷۹۲ نفر مرد بودند که ۶۴ درصد آنان ساکن شهر و ۳۶ درصد در روستا سکونت دارند.

زین‌العابدین قمی در ادامه با اشاره انجام کاریابی و تعامل با کارفرمایان برای به‌کارگماری مددجویان تحت حمایت، گفت: کاریابی برای مددجویان از اوایل سال ۱۳۹۰ در کمیته امداد پایه‌ریزی و طی چند سال گذشته تلاش شده است ضمن تعامل با دستگاه‌ها و سازمان‌هایی که به نحوی مرتبط با این برنامه هستند از فرصت‌های شغلی موجود برای توانمندسازی اقتصادی مددجویان استفاده شود.

وی با اشاره به اهداف طرح کاریابی و تعامل با کارفرمایان بیان کرد: اشتغال کارجویان مورد حمایت از طریق فرصت‌های شغلی بنگاه‌ها و سازمان‌های مختلف، افزایش توان اقتصادی افراد و خانوار‌های تحت حمایت تا مرز خودکفایی، اتخاذ رویکرد درآمدزایی و افزایش سرانه درآمد خانواده‌ها، فراهم‌سازی زمینه لازم برای فعالیت‌های اقتصادی و اشتغال مددجویان به‌م نظور توانمندسازی اقتصادی و خروج تدریجی آنان از چرخه حمایتی، ارتقای عزت‌نفس مددجویان و صیانت از نهاد خانواده از جمله اهداف طرح کاریابی کمیته امداد است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان یزد در خصوص بسته‌های تشویقی قابل‌استفاده در اجرای برنامه کاریابی گفت: مؤسسات کاریابی، شرکت‌های خدماتی، کارفرمایان و مددجویانی که خود اقدام به شغل یابی کنند مشمول دریافت این بسته تشویقی هستند، مبلغ و نحوه پرداخت آن در ابتدای هرسال مالی تعیین و ابلاغ می‌شود.

زین‌العابدین قمی گفت: در سال ۹۷ میزان حق‌الزحمه به‌کارگماری حداکثر برابر نصف حداقل حقوق و دستمزد مصوب شورای عالی کار به‌علاوه صد هزار تومان ،به‌عنوان تشویق، بوده است.

وی ادامه داد: طی سال گذشته ۱۳۸ نفر از کارجویان تحت حمایت در قالب طرح کاریابی مشغول به کار شدند و ۱۲۹ میلیون تومان نیز با عنوان بسته‌های تشویقی کاریابی پرداخت شده است.

زین‌العابدین قمی افزود: به‌ منظور ایجاد انگیزه در کارفرمایان برای به‌کارگیری مددجویان جویای کار تحت حمایت کمیته امداد بسته تشویقی در زمینهٔ پرداخت حق بیمه سهم کارفرما و پرداخت تسهیلات کارفرمایی نیز در مناطق شهری و روستایی در نظر گرفته‌شده است.

شایسته ذکر است: کارفرمایان و صاحبان صنایع می‌توانند با مراجعه به مراکز کمیته امداد در سراسر استان با ارائه درخواست کتبی خود در خصوص جذب و به‌کارگیری کارجویان تحت حمایت اقدام و علاوه براجر معنوی از بسته‌های تشویقی کاریابی بهره‌مند شوند.