قم در ۳۰ محصول صنعتی حرف برای گفتن دارد

محمد شیخ حسن امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به موقعیت جغرافیایی خاص استان قم اظهار کرد: این استان به‌عنوان شاهراه مواصلاتی ۱۷ استان کشور و محل تلاقی ۶ آزاد راه و ۷۱ جاده کشوری روزانه گذرگاه بیش از ۶۰۰ اتوبوس و هزار و ۷۰۰ تریلر باری است که از محدوده […]

محمد شیخ حسن امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به موقعیت جغرافیایی خاص استان قم اظهار کرد: این استان به‌عنوان شاهراه مواصلاتی ۱۷ استان کشور و محل تلاقی ۶ آزاد راه و ۷۱ جاده کشوری روزانه گذرگاه بیش از ۶۰۰ اتوبوس و هزار و ۷۰۰ تریلر باری است که از محدوده قم عبور می‌کنند.

وی ادامه داد: از استان قم می‌توان به‌عنوان شاهراه مواصلاتی حمل و نقل ریلی کشور نیز نام برد که شبکه سراسری ۹ هزار کیلومتری سرخس _ بندرانزلی و زاهدان _ ارومیه را به یکدیگر متصل می‌کند.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت استان قم افزود: این استان از منظر صنعتی دارای جایگاه ممتازی است، قم با ۱۱ شهرک و ناحیه صنعتی و بیش از هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی فعال که اکثرا در طیف صنایع کوچک و متوسط هستند به‌عنوان یک شهر کارآفرین جز طلایه داران اقتصاد مقاومتی است.

شیخ حسن با اشاره به وضعیت بخش صنعت استان قم اظهار کرد: کارخانه‌های استان در اکثر گروه‌های صنعتی اعم از شیمیایی، فلزی، سلولزی، غذایی، دارویی و… مشغول به فعالیت هستند و در بیش از ۳۰ محصول صنعتی در مبادلات ملی و بین المللی حرف‌های جدی برای گفتن دارند.

وی ادامه داد: وجود منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان به عنوان نخستین بندر خشک کشور با دارا بودن امکانات و شرایط ویژه بیش از پیش بر جایگاه ممتاز صنعتی استان قم می‌افزاید.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت استان قم خاطرنشان کرد: این استان از منظر معدن و مواد معدنی با صدور ۱۴۳ فقره پروانه بهره برداری و ذخیره قطعی ۹۰۹ میلیون تن و صدور۳۳ فقره گواهی کشف با ذخیره برآوردی ۴۳ میلیون تن (با در نظر داشتن وسعت استان) دارای جایگاه در خور توجهی است که استخراج بیش از ۲۸ ماده معدنی خود گواه این امر است .