بسته شدن پرونده مسکن مهر در اوج نامهربانی
بسته شدن پرونده مسکن مهر در اوج نامهربانی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم – سمانه سادات فقیه سبزواری: «مسکن مهر» طرحی بود که با هدف تسکین تب بازار مسکن در دولت نهم کلید خورد و اقشار متوسط و ضعیف جامعه به امید خانه دار شدن در تعاونی های گوناگون ثبت نام کردند. کسی گمان نمی کرد این طرح ملی که قرار […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم – سمانه سادات فقیه سبزواری: «مسکن مهر» طرحی بود که با هدف تسکین تب بازار مسکن در دولت نهم کلید خورد و اقشار متوسط و ضعیف جامعه به امید خانه دار شدن در تعاونی های گوناگون ثبت نام کردند.

کسی گمان نمی کرد این طرح ملی که قرار بود دردی از دردهای قشر محروم جامعه را برطرف کند پایان آن در دولت نهم و دهم محقق نشود و اجرای این طرح در دولت های یازدهم و دوازدهم نیز ادامه داشته باشد.

مسکن مهر قم در جنوب غربی قم با ایجاد شهرکی به نام پردیسان حدود۱۵ سالی می شود که کلید خورده و در طول این سال ها کمتر دلخوشی برای مردم به دنبال داشته است.

در طول این مدت چندین استاندار منصوب و برای خدمتی ماندگار گوشه چشمی نیز به مسکن مهر داشتند اما مشکلات متعددی پیش روی اجرای این طرح بود که مردم از هر دریچه ای برای رسیدن به هدفشان عبور کردند با چالش مواجه شدند.

بنا به گفته محمد احمدی یکی از مشاوران املاک در پردیسان؛ یکی از مسائلی که اجرای این طرح را با مشکل مواجه کرد قیمتی بود که در روزهای نخست برای خانه دار شدن قشر کم در آمد جامعه در نظر گرفته شد و هر خانواده می توانست با مبلغ حدود ۲۰ میلیون تومان مالک خانه ای از طرح مسکن مهر شود اما با افزایش قیمت مصالح، نیروی انسانی و … قیمت این واحدها به ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان تغییر کرده است.

کسی گمان نمی‌کرد طرحی کلان که باهدف «خانه دارکردن قشر کم درآمد»تبیین شده بود تبدیل به یکی ازفرسایشی‌ترین طرح‌های عمرانی کشور شود به طوری که حتی باگذشت حدود ۱۵ سال از آغاز این طرح با وجود سخنان مسئولین هنوز خبری ازپایان کامل آن نیست.

سهم ۴۳ هزار واحد مسکونی برای قم

بهار ۹۷، دهه فجر ۹۷، شهریور ۹۸، آبان ۹۸  تقویم وعده های مسؤولان در قم برای اتمام اجرای این طرح ملی است و اکنون نیز که گفته می شود پرونده مسکن مهر در قم بسته شد.

بنا به گفته حسن صبوری مدیرکل راه و شهرسازی استان قم سهم این استان در طرح ملی مسکن مهر بیش از ۴۳ هزار واحد بوده است که بیش از ۶ تعاونی و شرکت مسؤولیت ساخت و تحویل این واحدها را برعهده گرفتند که از این شمار ۶۳۰ واحد به دلیل مشکلات قضایی تکمیل نشده است و ریشه در ناکارآمدی و ضعف در مدیریت اجرا و پروژه دارد.

وی با بیان اینکه قم در زمینه تحویل و تکمیل مسکن مهر از وضعیت مطلوبی برخوردار است، تصریح کرد: بیش از ۵۰ درصد تکمیل و تحویل واحدهای مسکن مهر در استان قم در دوران خدمت دولت های یازدهم و دوازدهم انجام شده است.

مسکن مهر در پردیسان با مشکلات زیر ساختی متعددی روبرو است که در این راستا یکی از مهندسان ناظر تایید شده از سوی نظام مهندسی که در همین منطقه فعالیت دارد، عنوان کرد: متاسفانه پیمانکاران بسیاری از شرکت‌های تعاونی مسکن مهر غالبا از مصالح مرغوب و نیرو‌های انسانی خوب استفاده نکردند و سقف ودیوار‌های این واحد‌ها عایق صدا و حرارت نیست و اگر برای مثال دو واحد کنار هم را در نظر بگیریم صداکاملا رد وبدل می‌شود. علاوه بر این، سیستم لوله کشی آب وفاضلاب به دلیل اینکه از روی سقف کار شده مناسب نیست، چون دراین صورت اگر مشکلی پیش بیاید تعمیر آن سخت خواهدشد.

وی عدم هماهنگی بعضی تعاونی ها باشرکت آب وگاز را از دیگر مشکلات این واحدهای مسکونی ذکر کرد و گفت: این امر موجب شده جای‌گذاری لوله کشی‌های آب وگاز مناسب نباشد.

این مهندس عمران ازعوامل دیگری که به کیفیت ساختمان ها لطمه زده است را نقشه کشی‌های نامناسب و شمار بالای واحدها ذکر کرد و گفت: این عوامل باعث شده ستون ها حجم زیادی از واحد‌ها را گرفته و در نتیجه متراژ کمتر شود.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم از ویژگی‌های مثبت این طرح بگوییم می‌توان به محوطه سازی خوب و ساخته شدن تمام مسکن‌های مهر دریک منطقه اشاره کرد.

مشکلات مسکن مهر ادامه دارد

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم نیز به مهمترین چالش‌های مسکن مهر استان  اشاره و بیان کرد: مشکل سازی کار تعاونی ها، عدم نصب آسانسور، اخذ پایان کار و عدم نصب تجهیزات اطفاء حریق از جمله مشکلاتی است که همچنان این واحد‌های مسکونی با آن مواجه هستند.

این روزها که سخن از طرح ملی مسکن از سوی دولت در میان است،  طرح مسکن مهر، مشکل های زیادی را به همراه داشت و باید با استفاده از تجربه ها و تعامل دستگاه‌های اجرایی، مانع از بروز چالش‌هایی در تحقق طرح ملی مسکن شویم.

پردیسان همچنان گرفتار کمبود زیرساخت ها

طلوعی معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان قم در گفت وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به این‌که شهرک پردیسان قم دچار کمبودهای زیرساختی و زیربنایی است، تأکید کرد: در حوزه‌های مربوط به این اداره کل اقدام‌های اساسی در سال گذشته انجام و در سال جدید هم برای پیشبرد توسعه شهرک پردیسان برنامه‌ریزی‌شده است.

برخی واحدها همچنان گرفتار مشکلات حقوقی

محسن بهشتی معاون عمرانی استاندار قم در حالی از بسته شدن پرونده مسکن مهر در قم خبر می‌دهد که تعدادی از واحدهای مسکونی تعیین تکلیف نشده اند.

وی در این خصوص می گوید: این مسئله در حیطه اختیارات ما نبوده و مشکلات حقوقی و قضایی داشته که در حال پیگیری است.
بهشتی می افزاید: در حال حاضر شورای تأمین مسکن پیگیر اجرایی شدن طرح ملی مسکن است و بعد از ثبت‌نام و تعیین تکلیف تا امروز چند پروژه نیز کلنگ زنی شده و خوشبختانه تعاملات خوبی نیز بین سازمانهای مرتبط مانند راه شهرسازی، بنیاد مسکن، آب و فاضلاب، برق ، گاز ، مخابرات و شهرداریها برای تکمیل طرح ملی برقرار است.

این روزها شاهد هستیم شماری از اعضای یکی از تعاونی های مسکن مهر به نشانه اعتراض مقابل ساختمان های منطقه ۸پردیسان چادر زده اند و از مشکلاتی که در روند تحویل دادن این پروژه در طول ۱۰ سال گذشته بوجود آمده است گلایه مند هستند.

پرونده پروژه مسکن مهر با تعیین تکلیف واحدهای باقی مانده دیر یا زود به صورت کامل بسته خواهد شد اما به نظر می رسد که اهتمام لازم برای بهره مندی از تجربیات کسب شده از طرح مسکن مهر در اجرای طرح اقدام ملی مسکن وجود ندارد و سوق دادن ۱۱ هزار متقاضی طرح اقدام ملی مسکن به شهر امیرکبیر در نزدیکی اراک شاهدی بر این مدعاست.