رئیس حوزه هنری استان قم:

سرمایه‌گذاری در زمینه هنری سبب رسیدن جامعه به تمدن سازی می‌شود

سید مهدی سیدین‌نیا رئیس حوزه هنری استان قم اخلاق، ساختارهای سیاسی و حکومتی را از دیگر مؤلفه‌ها و پایه‌های معرفتی و تمدنی دانست و اظهار داشت: سرمایه‌گذاری در زمینه هنری سبب رسیدن جامعه به تمدن سازی می‌شود.

به گزارش نسیم قم، سید مهدی سیدین‌نیا پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی در سالن جلسات حوزه هنری استان برگزار شد، با اشاره به جایگاه و ویژگی‌های خاص استان قم اظهار داشت: تهران و قم شهرهایی هستند که اثرگذاری این دو شهر از مرزهای خود فراتر بوده و این مهم سبب تلاش بیشتر در یک سرزمین و منطقه می‌شود.

رئیس حوزه هنری استان قم با اشاره به بحث تمدن سازی در گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری گفت: با ساخت نظام فکری می‌توان به تمدن سازی رسید، آنچه همه دنیا پذیرفته و در دنیا به اثبات رسیده این بوده که تمدن یک فرآیند بوده که دارای عناصر مختلفی است.

وی یکی از اثرات ظهور امام عصر(عج) را رشد عقول دانست و تصریح کرد: با رشد عقول، فهم حقیقت راحت‌تر شده و انسان‌ها در کنار هم راحت‌تر زندگی می‌کنند، تقویت بنیان‌های اخلاقی و تربیتی و تربیت انسان‌هایی با روحیه مقاوم دو مؤلفه مهم برای رسیدن به این مهم هستند.

سیدین‌نیا عنوان کرد: کسانی می‌توانند حل مسئله کنند که ویژگی خلاقیت در آن‌ها وجود داشته باشد و این افراد هستند که می‌توانند روحیه تمدنی را در جامعه تقویت کنند، بر این اساس هنر به‌عنوان یکی از پایه‌های اساسی در بحث تمدن سازی نقش داشته است.

رئیس حوزه هنری استان قم اخلاق، ساختارهای سیاسی و حکومتی را از دیگر مؤلفه‌ها و پایه‌های معرفتی و تمدنی دانست و افزود: سرمایه‌گذاری در زمینه هنری سبب رسیدن جامعه به تمدن سازی می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه تاکنون در زمینه فرهنگ و هنر سرمایه‌گذاری اتفاق نیفتاده است، ادامه داد: برای رسیدن به تمدن سازی نوین اسلامی لازم بوده که در این دو زمینه سرمایه‌گذاری‌های بیشتری انجام شود.

سیدین‌نیا در ادامه به ارائه گزارشی از مهم‌ترین برنامه‌های حوزه هنری استان در هفته هنر انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار داشت: کارگاه نقاشی انقلاب اسلامی، نشست رسانه‌ای هفته هنر انقلاب، اجرای نمایش میدانی طوقی و مسافر، آیین بزرگداشت ۴۰ فیلم ۴۰ فیلم‌ساز، نمایشنامه خوانی انقلاب، اکران برگزیده آثار تصویری با موضوع انقلاب و دفاع مقدس، چهل و دومین محفل طنز قمپز و جشنواره استانی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد مهم‌ترین برنامه‌های حوزه هنری استان قم در این هفته هستند.

رئیس حوزه هنری استان قم از برگزاری آیین بزرگداشت ۴۰ فیلم ۴۰ فیلم‌ساز در قم خبر داد و گفت: این آیین به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی در روز پنجشنبه ۲۲ فروردین‌ماه ساعت ۱۷ در مرکز همایش‌های شهرداری قم برگزار می‌شود.

در ادامه مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان قم با اشاره به فضای فرهنگ و هنر در شهر قم گفت: آن‌گونه که باید از ظرفیت‌های فرهنگ و هنر قم استفاده نمی‌شود درحالی‌که شهر مقدس قم از جایگاه ویژه‌ای به دلایل مختلف در زمینه فرهنگ و هنر است.

محمد غفاری با اشاره به چهره‌های شاخص هنری در استان قم ابراز کرد: ارتباط هنرمندان شهر با حوزه هنری بسیار خوب بوده و خود را فرزند قم می‌دانند.

وی با اشاره به فعالیت‌های حوزه هنری استان قم در سال گذشته عنوان کرد: شناسایی افراد مستعد در حوزه هنری یکی از کارهای مهمی بوده که در این مکان انجام می‌گیرد، نسلی که در زمینه‌های مختلف در حوزه هنری آموزش‌دیده و تربیت‌یافته‌اند ثمره آن را در سال ۹۸ خواهیم دید.

مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان قم بیان کرد: دو کتاب مرگ بر شاه و خاطرات بارک الله شیخ حسن خاطرات شیخ حسن از رزمندگان سپاه قم در سال جدید رونمایی می‌شود، همچنین دو تن از ۱۴ هنرمندی که در لیست هنرمندان چهره شاخص سال کشور هستند از هنرمندان قم هستند.

غفاری در پایان گفت: بالای صد نفر در استان قم در زمینه تئاتر مساجد در حال فعالیت می‌کنند.