مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم:

جانبازان ‌گاهی مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند/ وجود ۲۱۷ جانباز نخبه در قم

سردار سیدجواد هاشمی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران قم گفت: گاهی اوقات نسبت به جانبازان و ایثارگران کشور ما که سال‌ها، در دفاع از وطن و ناموس، جنگیده و جسم خود را فدای این کشور کرده‌اند، بی‌مهری می‌شود.

به گزارش نسیم قم، سردار سیدجواد هاشمی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران قم، در نشست خبری که امروز، ۱۸‌ فروردین‌ماه در سالن جلسات بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم برگزارشد، ضمن تبریک به مناسبت اعیاد شعبانیه و روز بزرگداشت جانبازان و ایثارگران، بیان کرد: مسلمانان و ایرانیان همواره با روحیه ‌ایثار و شهادت و احیای سنت‌های اسلامی در راه خداوند و اهل‌بیت(ع) قدم‌های مهمی برداشته‌اند.

وی با بیان این‌که مقاومت و ایستادگی ‌مقابل دشمنان داخلی و خارجی مدیون شجاعت و صلابت جانبازان این کشور است، افزود: جانبازان، متصل به ولایت فقیه و مورد حمایت مراجع هستند و بنابراین لازم است برای خانواده‌های این جانبازان بزرگوار، تلاش‌های شایسته‌ای بیش از گذشته انجام شود.

مدیر‌کل بنیاد شهید و امورایثارگران استان قم، گفت: در حال حاضر حدود ۱۱ هزار جانباز در استان قم وجود دارد که از این تعداد، ۱۳ نفر روشن‌دل، ۳۰ نفر جانبازان قطع نخاع، ۶۰ نفر جانبازان شیمیایی، شش هزار و ۵۰۰ نفر جانبازان زیر ۲۵ درصد، چهارهزار و ۸۷۰ نفر جانبازان بالای ۲۵ درصد و حدود ۲۴۳ نفر نیز جانباز بالای ۷۰ درصد را شامل می‌شود.

هاشمی اظهار کرد: آزادگان استان قم نیز شامل ۵۹۲ نفر هستند و جمعیتی بیش از ۶۵ هزار نفر ایثارگران استان قم تحت پوشش بنیاد شهید و امورایثارگران قرار دارند، هم‌چنین ۲۱۷ نفر جانباز نخبه در استان، وجود دارد که این تعداد شامل جانبازانی می‌شود که در زمینه‌های مختلف از جمله تحقیقات، کارآفرینی، ورزشی، قرآنی و حوزه‌های علمیه رتبه‌های ممتازی را کسب کرده‌اند.

وی ادامه داد: بنیاد شهید و امورایثارگران استان قم، برنامه‌های مختلفی‌ را تحت عنوان «طرح علمداران حماسه» در آستانه بزرگداشت روز جانباز و ایثارگر در استان، پیش‌بینی کرده‌ است، که از میان آن‌ها می‌توان به دیدار با جانبازان استان قم، باحضور مسئولان استانی و ائمه جمعه اشاره کرد.

هاشمی گفت: غبارروبی مزار شهدا علی‌بن جعفر(ع) با حضور جانبازان استان، دیدار با مراجع و حضور دسته‌جمعی جانبازان در حرم حضرت معصومه(س) از دیگر برنامه‌های بنیاد شهید استان قم در روز بزرگداشت جانبازان و ایثارگران است.

مدیر‌کل بنیاد شهید و امورایثارگران استان قم بیان کرد: در صدر اسلام امامی نیست که به شخصی بگوید «من فدای تو شوم»‌، در حالی که این مسئله برای امام حسین(ع) و حضرت عباس(ع) رخ داد و امام(ع) خطاب به برادر خود فرمودند «برادرم، من فدای تو شوم» و این امر، نشان از فداکاری و ایثارگری حضرت ابالفضل(ع) نسبت به برادر و امام خود در روز عاشوراست و شبیه چنین چیزی در صدر اسلام دیده نشده‌ است.

وی ادامه داد: جانبازان ما نیز با الگو گرفتن از حضرت عباس(ع)، تمام هستی و جسم خود را در راه خدا و ائمه(س)، فدا کردند و این عزیزان، هم اکنون سرمایه‌های ملی کشور هستند و بنابراین تعظیم ‌برابر آن‌ها و احترام و قدردانی از این بزرگواران بر همه ما لازم و واجب است.

هاشمی افزود: در کشورهای دیگر، اگر شخصی در دفاع از کشور خود جسم و جان خود را فدا کند و یا همین که زمانی در یک نبرد حضور داشته باشد، هموطنان او و مسئولان آن کشور، با جان و دل به او احترام گذاشته و خدمت‌رسانی می‌کنند، در حالی که گاهی اوقات نسبت به جانبازان و ایثارگران کشور ما که سال‌ها، در دفاع از وطن و ناموس، جنگیده و جسم خود را فدای این کشور کرده‌اند بی‌مهری می‌شود.‌

مدیر‌کل بنیاد شهید و امورایثارگران استان قم افزود: ما نسبت به قهرمانان خود باید طوری عمل کنیم که کمتر از ترویج ایثار و شهادت نباشد، چراکه برازندگی یک جامعه خوب به وجود مجاهدت قهرمانانی است که جسم و جان خود را فدای اعتقادات و کشور خود کرده‌اند، این عزیزان در حالی که هیچ امکانات نظامی خاصی نداشتند، جان خود را کف دست گذاشته و در برابر ۳۲ کشور مقاومت کردند.

وی گفت: ملت ما، ملت بصیری است که هم اکنون در جنگ‌های روانی دشمن، از جمله آمریکا و اسرائیل با تمام توان خود ایستاده و از اعتقادات و کشور خود دفاع می‌کند.