فرمانده سپاه علی‌بن ابیطالب(ع):

بازگشایی محورها و کمک به بازسازی تأسیسات و زیرساخت‌ها مهمترین فعالیت های سپاه قم در لرستان است

سردار شاهچراغی گفت: در شهرستان‌های پل‌دختر و چگینی بیشترین حجم فعالیت‌ها و مأموریت‌ها توسط سپاه قم انجام می‌شود و بسیاری از گروه‌های اردوهای جهادی استان قم برای امدادرسانی به مناطق سیل‌زده به شهرهای مختلف استان لرستان اعزام‌شده‌اند.

به گزارش نسیم قم، سردار محمدتقی شاهچراغی پیش از ظهر امروز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران که در تالار معصومیه فرمانداری برگزار شد، اظهار داشت: بخشی از نیازمندی‌های مناطق سیل‌زده باید توسط دولت ساخته و بازسازی شود.

وی با اشاره به فعالیت سپاه استان قم در مناطق سیل‌زده کشور به‌ویژه در شهرستان‌های استان لرستان افزود: سپاه استان معین سپاه لرستان برای امدادرسانی انتخاب‌شده است.

فرمانده سپاه علی‌بن ابیطالب(ع) خاطرنشان کرد: در شهرستان‌های پل‌دختر و چگینی بیشترین حجم فعالیت‌ها و مأموریت‌ها توسط سپاه قم انجام می‌شود و بسیاری از گروه‌های اردوهای جهادی استان قم برای امدادرسانی به مناطق سیل‌زده به شهرهای مختلف استان لرستان اعزام‌شده‌اند.

شاهچراغی با اشاره به ارسال تجهیزات امدادرسانی سپاه قم به استان لرستان برای بازگشایی محورهای مسدود شده شهرهای لرستان ادامه داد: بخش مهمی از ماشین‌آلات سبک و سنگین سپاه استان به این مناطق ارسال‌شده است.

وی تأکید کرد: قطع بودن راه‌های روستایی با شهرستان‌ها ازجمله مهم‌ترین موانع امدادرسانی سپاه استان قم در مناطق خسارت‌دیده استان لرستان است، کمبود تجهیزات امدادرسانی به‌ویژه در ساعت‌های ابتدایی آغاز بحران از مهم‌ترین معضلات امدادرسانی است.

فرمانده سپاه علی‌بن ابیطالب(ع) تصریح کرد: در برخی از روستاهای استان لرستان به ارتفاع دو متر خانه‌ها در گل‌ولای قرار دارند، در حال حاضر در بیش از ۴۰ روستایی که سپاه قم مشغول امدادرسانی بوده آب، گاز، برق و جاده قطع است.

شاهچراغی با تأکید بر ظرفیت بسیج در مسئله امدادرسانی‌ها اضافه کرد: از بین رفتن زیرساخت‌ها از مهم‌ترین موانع امدادرسانی در روستاهای مناطق سیل‌زده استان لرستان بوده که از توان و ظرفیت بسیج می‌توان در مدیریت بحران به نحو شایسته‌ای استفاده شود.

وی ابراز کرد: ستاد مردمی امدادرسانی به مناطق سیل‌زده از زمانی که در استان قم تشکیل شد، اقدامات بسیار مهمی را در مناطق سیل‌زده به‌ویژه شهرستان “چگینی” در مسئله آب‌رسانی و لوله کشی انجام داده است.

فرمانده سپاه علی‌بن ابیطالب(ع) گفت: بازگشایی محورها و کمک به بازسازی تأسیسات و زیرساخت‌های مناطق سیل‌زده مهم‌ترین محورهای فعالیت سپاه استان قم در استان لرستان است. فقر اقتصادی مردم شهرستان چگینی و روستانشین بودن اغلب جمعیت ۵۰ هزارنفری این شهرستان و از بین رفتن زیرساخت‌ها مشکلات گسترده‌ای را برای مردم این منطقه به وجود آورده است.

وی تأکید کرد: در استان خوزستان بیش از ۴۰۰ هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم تحت تأثیر سیل قرارگرفته و بیش از ۸۰ هزار نفر نیز اسکان موقت پیداکرده‌اند. اگر وضعیت استان خوزستان به همین روال ادامه داشته باشد سپاه قم برای امدادرسانی وارد این استان خواهد شد.

شاهچراغی تصریح کرد: فعالیت سپاه استان قم در استان لرستان در یک بازده زمانی شش ماه تعریف‌شده و امید می‌رود در این مدت زیرساخت‌های از بین رفته این استان تا حدود بسیار زیادی بازسازی و وارد مدار مصرف و بار شود.