وعده‌ها تا چه حد به تحقق نزدیک است؛

حضور فوتبال قم در لیگ دسته دوم هدفی دور از دسترس

رسول منعم در حالی وعده حضور یک تیم در لیگ دسته دوم کشور را داده که به دلیل وضعیت ویژه اقتصادی کشور و نیز افزایش هزینه‌های مربوط به پشتیبانی یک تیم حاضر در این سطح، مشخص نیست بودجه کلان حمایتی از تیمی در لیگ دسته دوم کشور باید از چه منبعی تأمین شود.

به گزارش نسیم قم، یکی از نخستین وعده‌های جدی رسول منعم مدیرکل جدید ورزش و جوانان استان قم بعد از انتصاب برای فوتبال دوستان قمی بود که آنها را به حضور تیمی در لیگ‌های معتبر فوتبال کشور امیدوار کرد.

رسول منعم وعده داده است؛ استان قم را در لیگ دسته دوم فوتبال ایران در سال ۹۸صاحب‌امتیاز می‌کند، اما نگاهی به داشته‌های فنی فوتبال قم از یک سو و وضعیت حامیان مالی در دسترس و هزینه‌های تیم‌داری از سوی دیگر سبب می‌شود فاصله این وعده را تا تحقق بسیار طولانی ارزیابی کنیم.

فوتبال قم پس از نابودی صبا، دیگر نماینده‌ای در لیگ‌های برتر، دسته یک، دو و سه کشور ندارد، البته سهمیه حضور صبای قم در مرحله نهایی لیگ دسته سوم حفظ‌شده است اما پولی برای احیای این تیم وجود ندارد و صبا نیز برای فعالیت دوباره باید بدهی‌های گذشته و تلنبار شده خود را پرداخت کند.

در همین حال، در زمینه سازندگی در فوتبال قم، استعداد انسانی فوتبال استان قم نشان می‌دهد ورود به عرصه لیگ دسته دوم یا هر سطح دیگر با تیمی متشکل از بازیکنان بومی بر اساس گفته‌های مدیرکل ورزش و جوانان قم، سرنوشتی مشابه تیم‌های پیشین خواهد داشت.

در دوران حیات تیم وحدت قم که آن تیم نیز تیمی بهره‌مند از حداکثر بازیکنان بومی بود، نتیجه نهایی چیزی جز سقوط نبود.اکنون با احیای پروژه‌ای شبیه به وحدت در لیگ دسته دوم آن‌هم در شرایطی که فوتبال قم از نظر در اختیار داشتن بازیکن توانمند تهی‌تر از گذشته است به نظر نمی‌رسد تکیه مطلق بر بازیکنان بومی آینده روشنی برای این تیم داشته باشد.

از سوی دیگر رسول منعم در حالی وعده حضور یک تیم در لیگ دسته دوم کشور را داده که به دلیل وضعیت ویژه اقتصادی کشور و نیز افزایش هزینه‌های مربوط به پشتیبانی یک تیم حاضر در این سطح، مشخص نیست بودجه کلان حمایتی از تیمی در لیگ دسته دوم کشور باید از چه منبعی تأمین شود.

بر اساس قانون، ادارات کل ورزش و جوانان استان‌ها مجاز به تیم داری نیستند، بنابراین پرداخت مستقیم بودجه چنین تیمی از سوی اداره ورزش و جوانان استان قم منتفی است. همچنین میزان درآمدهای اداره کل ورزش و جوانان قم در سال ۹۸با توجه به وضعیت اقتصادی موجود نسبت به ۹۷کاهش خواهد یافت و این موضوع دست اداره کل ورزش و جوانان قم را برای هزینه کردن در مقیاس کلان می‌بندد و این ارگان تنها می‌تواند کمک‌هایی را به اشکال گوناگون و نه کمک مالی مستقیم و اساسی به این تیم داشته باشد.

بنابراین تأمین هزینه از سوی حامی مالی اجتناب‌ناپذیر است و در چنین شرایطی، مجاب کردن بنگاه‌های اقتصادی به سرمایه‌گذاری در فوتبال آن‌هم در وضعیتی که بازگشت سرمایه تضمین‌شده نبوده کاری بسیار پیچیده است. زمان مشخص می‌کند اداره کل ورزش و جوانان قم برای این منظور برنامه مشخصی دارد یا وعده رسول منعم، بیش از اینکه یک وعده باشد در حد و اندازه یک هدف است و بس.