فرماندارقم:

روستاهای بستر رودخانه‌های قم خانه‌های خود را تخلیه کنند

فرماندار قم با تأکید بر طغیان رودخانه‌های بالادستی قم گفت: تمام رودخانه‌های بالادست قم سرریز شده و به‌زودی وارد رودخانه قمرود و هسته مرکزی شهر می‌شود. روستای خرم‌آباد بخش خلجستان، به دلیل ورود سیلاب به روستای خرم خانه‌های خود را تخلیه کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، مرتضی حیدری عصر امروز در جلسه مدیریت بحران که در سالن جلسات مدیریت بحران برگزار شد، اظهار داشت: مسافران و شهروندان از حضور در بستر رودخانه‌های قم به‌شدت خودداری کنند.

وی با تأکید بر طغیان رودخانه‌های بالادستی قم و تخلیه تمام روستاهای بستر رودخانه تصریح کرد: تمام رودخانه‌های بالادست قم سرریز شده و به‌زودی وارد رودخانه قمرود و هسته مرکزی شهر می‌شود.

فرماندار قم خاطرنشان کرد: قمرود در حال حاضر عامل تهدید بوده و باید قبل از ایجاد بحران نسبت به مدیریت و کنترل آب‌های ورودی تدابیر درستی اندیشیده شود.

وی ادامه داد: برای واکنش سریع در برابر سیلاب و طغیان رودخانه‌ها و سدهای استان باید کمیته‌های ویژه‌ای تشکیل شود.به دلیل وزش باد با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت باید شهرداری و دیگر دستگاه‌های امداد و نجات در آمادگی کامل باشند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قم نیز خاطرنشان کرد:با ورود ۲۰۰ مترمکعب در ثانیه آب بر رودخانه قمرود در حال حاضر شاهد سیلاب طغیان رود در این حوزه آبخیز هستیم. در سه بخش این رودخانه در حال حاضر شاهد سرریز و طغیان رودخانه هستیم.

احمد حاج حسینی مسگر ادامه داد: دبی سد کبار در حال حاضر ۲۵ مترمکعب بر ثانیه است. حجم سد کوچری از مرز ۷۰ میلیون مترمکعب عبور کرده است. تمام سدهای استان و به‌ویژه سد بزرگ ۱۵ خرداد در حال حاضر در وضعیت سرریز قرار دارند.

وی گفت: با سرریز و طغیان رودخانه‌های جانبی و سد کبار، جاده قدیم قم- کاشان در آستانه تبدیل‌شدن به یک بحران و خسارت‌های جانی و مالی است.ورود آب از شادآباد ۶۰ مترمکعب بر ثانیه بوده که احتمال سیلابی شدن رودخانه قمرود را بیشتر کرده است.