اقدامی عجیب در استان قم؛

کاروان عتبات در شرایط هشدار و وضعیت نامساعد جوی اعزام شد

با توجه شرایط جوی و هشدارهای جدی پلیس در مورد عدم انجام هرگونه سفر، به‌ویژه در محورهای غرب کشور، صبحِ یکشنبه کاروان‌های عتبات عالیات به‌صورت زمینی از قم در حال اعزام به کربلا معلی هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، با توجه شرایط جوی و هشدارهای جدی پلیس در مورد عدم انجام هرگونه سفر در کشور اما تسنیم اطلاع پیدا کرد، صبح یکشنبه کاروان‌های عتبات عالیات به‌صورت زمینی از قم در حال اعزام به کربلا از مسیر غرب کشور هستند که این موضوع را با صالحی مدیرکل حج و زیارت استان قم در میان گذاشتیم و وی اظهار داشت: درخواست استعلام شرایط جوی و جاده‌ای در محورهای مسیر اعزام داده‌ایم که منتظر پاسخ مدیرکل حج و زیارت استان کرمانشاه هستیم.

وی ادامه داد: همچنین درخواست استعلام و اعلام شرایط محورهای استان‌های همدان و کرمانشاه را به پلیس راهور استان‌های مذکور نیز ارسال کرده‌ایم که هنوز پاسخی به دست ما نرسیده است.

اما خبرنگار تسنیم به دلیل اینکه ممکن است پاسخ استعلام‌ها، وقتی برسد که کار از کار گذشته باشد، این موضوع را با احمد امیرآبادی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی نیز مطرح کرد و وی در کنفرانس تلفنی که با حضور خبرنگار تسنیم و مدیرکل حج و زیارت استان قم برقرار کرد، این موضوع را از صالحی جویا شد و او در پاسخی که پیش از آن به تسنیم گفته نشده بود، به نماینده مردم قم اعلام کرد: انجام این سفر را با تهران در میان گذاشته‌ایم و آن‌ها موافقت خود را اعلام کرده‌اند. همچنین آقای رشیدی رئیس سازمان حج و زیارت کشور نیز با انجام سفر موافقت نمودند.

تسنیم اما به دلیل حساسیت موضوع، آن را در اینجا نیمه‌تمام نگذاشت و با یونس عالی پور معاون هماهنگی امور زائرین استانداری قم نیز ماجرای سفر زمینی زائران عتبات از قم را مطرح کردیم که وی ابتدا در پاسخ خبرنگار تسنیم اظهار بی‌اطلاعی کرد و کمی بعد پس از پیگیری از مدیرکل حج و زیارت استان، در گفت‌وگویی تصریح کرد: از مدیرکل حج و زیارت استان خواستم که موضوع را با آقای رضایی مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت کشور در میان بگذارد و نظر آن‌ها را بخواهد که قرار شده این کار را انجام دهند؛ اما استان نظر به عدم برگزاری این سفر با توجه به وضعیت جوی کشور دارد و مسئولیت هر اقدامی غیرازاین، متوجه متولیان و مجریان امر خواهد بود.

درحالی‌که تسنیم همچنان در حال پیگیری این موضوع بود،‌ صالحی مدیرکل حج و زیارت استان قم در تماسی با خبرنگار ما از اقدامات جدید خود خبر داد و خاطرنشان کرد: همین‌الان با آقای رشیدیان ریاست سازمان حج و زیارت کشور و آقای رضایی معاون سازمان و آقای رضایی مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت کشور برگزاری این سفر را در میان گذاشتم و آن‌ها به ما اعلام کردند هیچ منعی در انجام سفرهای عتبات نیست.

صالحی ادامه داد: به گفته مسئولان سازمان حج و زیارت کشور، ستاد مدیرت بحران حج و زیارت با حضور هلال‌احمر، پلیس‌راه و شرکت شمسا تشکیل‌شده است و لحظه‌به‌لحظه راه‌ها مانیتور می‌شود و اگر چنانچه هر مشکلی وجود داشته باشد، همان موقع به کاروان‌ها اطلاع داده می‌شود تا در هر نقطه‌ای که هستند، متوقف شوند.

وی اضافه کرد: ستاد بحران کرمانشاه اماکنی را برای اسکان زائران تدارک دیده است که در صورت لزوم اقدام به اسکان ضروری و موقت زائران نماید تا در شرایط مناسبی اعزام شوند و یا به مراکز اعزام، عودت داده شوند.

به هر ترتیب منهای اظهارات ضدونقیض مدیرکل حج و زیارت استان، اما به نظر می‌رسد هنوز در مدیریت بحران و سلامت شهروندان، مسئولیت‌ها و نقش‌های پیدا و پنهان زیادی وجود دارد که لازم است با توجه به اهمیت و مسئولیت حفظ سلامت و جان مردم و هزینه‌های حوادثی که مدیران در آن نقش دارند، دقت و حساسیت بیشتری صورت گیرد و مدیریت استان نیز نباید نقش اساسی خود را فراموش کند.