کاهش نرخ رشد جمعیت در قم!
کاهش نرخ رشد جمعیت در قم!

بر اساس اعلام اداره کل ثبت احوال استان قم، در سال گذشته با کاهش ۲۶۸ تولد به نسبت سال ۱۳۹۵، قم با کاهش نرخ رشد جمعیت مواجه شده است. این در حالی است که سیستان و بلوچستان بیشترین آمار ولادت را در کشور داشته است. بر اساس اعلام اداره کل ثبت احوال استان قم، این […]

بر اساس اعلام اداره کل ثبت احوال استان قم، در سال گذشته با کاهش ۲۶۸ تولد به نسبت سال ۱۳۹۵، قم با کاهش نرخ رشد جمعیت مواجه شده است. این در حالی است که سیستان و بلوچستان بیشترین آمار ولادت را در کشور داشته است.

بر اساس اعلام اداره کل ثبت احوال استان قم، این استان در سال گذشته با کاهش ۲۶۸ تولد به نسبت سال ۱۳۹۵، با کاهش نرخ رشد جمعیت مواجه شده است.

این در حالی است که در سال های گذشته کارشناسان و صاحب نظران در خصوص تبعات و پیامدهای کاهش نرخ رشد جمعیت کشور هشدارهای بسیاری داده اند!

در این باره خلیل مرادی، مدیرکل ثبت احوال استان قم، ظهر امروز در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه در سال ۱۳۹۶، حدود ۲۵ هزار و ۱۷۸ ولادت در استان به ثبت رسیده داده است، اظهار کرد: این آمار نسبت به سال گذشته، حدود ۲۶۸ عدد کاهش یافته است.

مدیرکل ثبت احوال استان قم با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در خصوص رشد جمعیت، ادامه داد: با وجود توصیه‌ها، رشد جمعیت در چند سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۴، کاهش چشمگیری داشته است.

مرادی با اشاره به ۳۱ اردیبهشت به عنوان روز جمعیت اظهار کرد: این کاهش رشد جمعیت در کل کشور اتفاق افتاده است و فقط مختص استان قم نیست.

وی با اشاره به بیمارستان‌هایی که در آن‌ها ولادت رخ می‌دهد، گفت: در سه بیمارستان که بیشترین آمار زاد و ولد را دارند، مأمورین اداره ثبت احوال حضور دارند که به محض ولادت، مشخصات را برای صدور شناسنامه، جمع آوری می‌کنند.

مرادی ادامه داد: در سایر بیمارستان‌ها، دفاتر پیشخوان برای انجام امور حضور دارند که مدارک را به اداره ثبت احوال ارسال می‌کنند و با حضور یکی از والدین در اداره، اقدام به صدور شناسنامه می‌شود.

مدیرکل ثبت احوال استان قم با اشاره به نرخ ولادت در استان، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۶، نسبت جنسی ولادت، ۱۰۴ بوده است، یعنی به ازای هر۱۰۰ دختر ۱۰۴ پسر متولد شده‌اند.

وی با بیان اینکه استان سیستان و بلوچستان بیشترین آمار ولادت را در کشور داشته است، ادامه داد: بیشترین ولادت‌ها مربوط به مادران در سنین، ۲۵ تا ۲۹ سال بوده است، بیشترین واقعه ولادت در استان ۹۸ درصد در شهر و ۲ درصد در روستاها بوده است که این آمار با توجه به آدرس ارائه شده توسط والدین است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۵ هزار و ۹۰۷ واقعه فوت در سال ۱۳۹۶ در استان اتفاق افتاده است، ادامه داد: این آمار حدود ۱۷۴ مورد نسبت به سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است، اکنون در آرامستان بهشت معصومه به عنوان آرمستان مرکزی شهر، مأمورین ثبت احوال برای صدور گواهی فوت حضور دارند.

مدیرکل ثبت احوال استان قم، ادامه داد: ۹۶ درصد از وقایع فوت در شهر بوده است و ۴ درصد در روستاها، که این آمار با توجه به آدرس‌های ارائه شده توسط خانواده‌ها است.

مرادی با اشاره به اینکه در استان قم، حدود ۸ هزار و۷۹۰ مورد ازدواج ثبت شده است، ادامه داد: این آمار، نسبت به سال ۱۳۹۵ حدود هزار و ۴۱۶ مورد کاهش داشته است، این آمار توسط دفاتر ازدواج بدست می‌آید و ممکن است در برخی از مواقع همخوانی نداشته باشد.

وی با اشاره به مکانیزه شدن دفاتر ازدواج، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۶، در استان به صورت آزمایشی طرح ثبت آنلاین شروع شد و در سال ۱۳۹۷ با ابلاغیه صادر شده، دیگر از دفاتر به صورت فیزیکی مدرکی قبول نمی‌شود.

مدیرکل ثبت احوال استان قم، با اشاره به اینکه میانگین ازدواج در ماه ۷۳۳ مورد بوده است، گفت: نرخ ازدواج، در سال ۱۳۹۶، ۱۹/۷ درصد به ازای هر هزار نفر بوده است.

مرادی با بیان اینکه حدود ۳ هزار و ۶۶ واقعه طلاق در استان رخ داده است، اظهار کرد: خوشبختانه حدود ۴۹۸ مورد نسبت به سال گذشته کاهش طلاق داشته‌ایم.