استاندار قم:

خوشه های کسب وکار سنگ و انگشتر از اولویت های توسعه ای استان هستند

سرمست برند سازي را از نيازهاي مهم و اصلي در توسعه بازارهاي جديد و رونق توليد صنعت سنگ قم برشمرد و بيان داشت: برند سازي در راستاي افزايش ارزش افزوده و بالا رفتن مزيت هاي رقابتي در كنار توليد كنندگان ما قرار گيرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از روابط عمومی شرکت شهرک های صنعتی استان قم؛ دکتر بهرام سرمست استاندار قم در نخستین همایش صنعت سنگ استان طی سخنانی اظهارداشت: آمارها و وضعیت صنعت سنگ استان بیانگر ظرفیت و پتانسیل بالای این صنعت در قم می باشد که این مزیت ها وظیفه مسئولان و بخصوص دست اندرکاران بخش خصوصی و فعالان این صنعت در استان را دوچندانی می کند.
وی با بیان این که قدرت رقابتی محصولات فراوری شده سنگ قم نه تنها در کشور و بلکه در بازارهای بین المللی وجود دارد گفت: این وظیفه مسئولان استان است که با مطالعه و کار کارشناسی برای برنامه ریزی در چارچوب برنامه توسعه استان سیاستگذاری های مناسب را داشته باشند.
استاندار قم اضافه کرد: اقدامات به گونه ای باشد که در برنامه های حمایتی هم نیازها، مشکلات و انتظارات بخش خصوصی دیده شود و هم برنامه های حمایتی دولت در جهت ساماندهی و جهت دهی تولیدکنندگان برای توسعه استان را بدرستی تبیین کنند.
وی در ادامه برند سازی را از نیازهای مهم و اصلی در توسعه بازارهای جدید و رونق تولید صنعت سنگ قم برشمرد و بیان داشت: برند سازی در طول زنجیره استخراج تا فراوری و عرضه سنگ به بازار می تواند در راستای افزایش ارزش افزوده و بالا رفتن مزیت های رقابتی در کنار تولید کنندگان ما قرار گیرد.
دکتر سرمست اختصاص ۲ خوشه مهم کسب و کار قم به صنعت سنگ قم از ۱۲ مزیت شناسایی شده در بخش تولیدات استان را بیانگر اهمیت و نقش صنعت سنگ در استان ارزیابی کرد و توضیح داد: دو خوشه کسب وکار سنگ های تزئینی و انگشتر در قم بعنوان مکمل هم در اولویت های توسعه ای استان قراردارند و بایستی این دو خوشه در کنار سایر مزیت های خوشه ای که مورد شناسایی قرار گرفته اند به صورت جد در دستور کار مسئولان استان قرار بگیرند تا ضمن برند سازی شاهد کامل شدن ظرفیت سازی انها باشیم.
وی ورود بخش خصوصی و فعالان صنعت سنگ جهت رونق این صنعت را بعنوان رسالتی مهم برای ذینفعان خوشه سنگ مورد تاکید قرار داد و گفت: در مرحله اول این ذینفعان هستند که بایستی با تخصص خود وارد عمل شده و با حمایت و پشتیبانی کامل دستگاه های دولتی در حوزه های آموزش، برندسازی، توانمندسازی، تامین مواد اولیه و توسعه بازار بتوانند آنگونه که شایسته است نقش آفرینی کنند.
استاندار قم نقش شرکت شهرک های صنعتی و بخصوص عامل توسعه خوشه کسب و کار سنگ در راهنمایی و هدایت فعالان این صنعت را کلیدی و تاثیرگذار دانست و یادآور شد: شرکت شهرک های صنعتی می بایست با فراهم آوردن زیرساخت های لازم در راستای تامین مواد اولیه، تولید، توسعه بازار و تامین زیرساخت های مورد نیاز ایشان و بخصوص ایجاد شهرک صنعتی تخصصی فعالان صنعت سنگ را در رسیدن به منافعشان یاری کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، جلوگیری از خام فروشی را یکی دیگر از برنامه هایی دانست که دستگاه های حمایتی و خود فعالان صنعت سنگ بایستی بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند و تاکید کرد: مشکل خام فروشی را نه تنها در صنعت سنگ بلکه در بسیاری از تولیدات استان و کشور شاهد هستیم و تا کنون نتوانسته ایم از نعمات و ذخایر الهی که در اختیارمان است به طور شایسته ای استفاده کنیم و منافع لازم را ببریم.لذا کمیته و کارشناسان مربوطه با فعال شدن در این بخش برنامه ها را به نتیجه برسانند تا شاهد خروجی مناسب در این بخش باشیم.
مهندس شعاعی مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی قم نیز در حاشیه این همایش با اشاره به وظایف این شرکت در زمینه سازی توسعه صنعت استان اظهارداشت: یکی از برنامه های حمایتی سازمان صنایع کوچک وشهرک های صنعتی ایران از توسعه صنعت و تولیدات استانی پیاده سازی مدل توسعه ای خوشه های کسب وکار است.
وی پیاده سازی خوشه سنگ قم را بعنوان پروژه کشوری اقتصاد مقاومتی دارای مزیتهای فراوان برشمرد و خاطرنشان ساخت: این خوشه کسب وکار دارای ظرفیت ارزآوری و اشتغالزایی بالایی برای استان می باشد.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی قم اضافه کرد: خوشبختانه فعالان صنعت سنگ قم با درک صحیح از پتانسیل های موجود و بهره گیری از توان داخلی توانسته اند دستاوردهای خوبی را بدست آورند.
وی ادامه داد: یکی از برنامه های راهبردی این شرکت در خوشه کسب و کار سنگ حضور جدی در بازارهای بین المللی است تا با شناسایی بازارهای هدف جدید این مهم بدست آید .
گفتنی است در ادامه این همایش ضمن رونمایی کتاب تلاشگران صنعت سنگ قم، از پیشکسوتان، فعالان برتر و صادرکنندگان صنعت سنگ استان قم توسط استاندار مورد تجلیل قرار گرفتند و لوح سپاس و تندیش همایش را دریافت کردند.