توهین بی سابقه به مردم قم؛

ابراهیم فیاض: شهر قم پر از فاحشه است

فیاض در مصاحبه ای با یک وبسایت داخلی که اخیرا منتشر شده است با ادبیاتی خارج از عرف ادعا کرده است که: "امروز می‌بینیم که ردیف چهارتا، چهارتا کنار خیابان‌های قم می‌ایستند، آن هم با حجاب کامل. چند شب قبل ماشین خود من در قم خراب شد و دیدم که فاحشه با چادر و مقعنه و حجاب کامل به ماشین چسبیده بود."

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، ابراهیم فیاض پژوهشگر در حوزه جامعه‌شناسی و انسان‌شناسی و دانشیار دانشگاه تهران است. اغلب نظرات فیاض با حاشیه‌های ریز و درشت همراه می‌شود. وی اخیرا در اظهار نظری جدید با توهین به مردم شهر مقدس قم گفته است: این شهر پر از فاحشه است.

فیاض در این مصاحبه که در یک وبسایت داخلی منتشر شده است با ادبیاتی خارج از عرف ادعا کرده است که: “امروز می‌بینیم که ردیف چهارتا، چهارتا کنار خیابان‌های قم می‌ایستند، آن هم با حجاب کامل. چند شب قبل ماشین خود من در قم خراب شد و دیدم که فاحشه با چادر و مقنعه و حجاب کامل به ماشین چسبیده بود!”

این اولین باری نیست که این استاد دانشگاه تهران، چنین ادعاهایی را در مورد شهر مقدس قم داشته است. مرداد سال ۹۶ نیز، فیاض مدعی شده بود:

“… همین امروز در شهر قم، آثار این شورش آشکار شده است؛ از تلگرام و اینستاگرام می‌توان این آثار را دید. برای مثال، در روز عاشورا بیشترین آمار بازدید از سایت‌های پورنوگرافی مربوط به شهر قم است. این خیلی تأمل‌برانگیز است! این‌گونه مسائل و پدیده‌هایی مانند رواج روابط جنسی خارج از خانواده، زنای محصنه و روابط جنسی متقاطع و… در قم در حال افزایش است و به نظر من این‌ها اصلاً بی‌معنا نیست. علت اصلی این پدیده‌ها فاصله طبقاتی است. آقازاده‌ها عملاً در عرصه تجارت جهانی ورود کرده‌اند؛ بچه فلان آیت‌الله و بهمان مرجع، خارج از کشور است و همین‌ها طبقه اشراف را شکل داده‌اند. چند وقت پیش ماشین من در قم خراب شده بود؛ کنار ماشین یک فاحشه با ۶ مرد در حال چانه‌زنی بود. در قم چنین آزادی‌هایی وجود دارد که ما احتمالاً در تهران هم آن را نمی‌بینیم! ”

وی در خلال اظهاراتش، تنها مستند ادعاهای خود را مشاهداتش دانسته و در این خصوص هیچ چیز ارائه نکرده است.

با این حال این سخنان فیاض با استقبال زیاد رسانه‌های معاند و ضدانقلاب مواجه شده است. این رسانه‌ها به دلیل رسالت خبری خود و عناد با مولفه‌ دین، مذهب، اخلاق و انسانیت همواره درحال ساخت تصویری تصنعی و کلیشه‌ای از شهرهای مذهبی ایران هستند و طبیعی است که از این قبیل اظهارات ذوق زده شوند.

از طرفی برخی کاربران فضای مجازی به سخنان موهن و انزجار کننده ابراهیم فیاض واکنش نشان دادند:

فرشته صادقی، یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در واکنش به اظهارات اخیر فیاض نوشت: “حرف‌های فیاض را خیلی جدی نگیرید. کسی که با فیاض کلاس داشته باشد می‌داند نظریات فیاض فقط دور مسایل جنسی می گردد.”

یک طلبه نوشت: ده سالی است که ساکن قم است و هر روز در نقاط مختلف شهر رفت‌وآمد دارد و تا کنون با چنین صحنه‌ای برخورد نکرده است.

کاربری دیگر هم این‌گونه به سخنان فیاض واکنش نشان داد و گفت اصرارش بر حضور در قم به خاطر فضای معنوی و اخلاقی حاکم بر شهر است.

برخی کاربران شبکه «اینستاگرام» نیز در واکنش به جریحه‌دار شدن احساسات‌شان خواهان مجازت با این استاد دانشگاه شدند.

در همین راستا جمعی از مردم قم در نامه‌ای خطاب دادستان قم بیان داشتند:

“آقای ابراهیم فیاض با نسبت صریح دادن امر فاحشگی به زنان محجبه‌ی قمی بدون مقید و محدود کردن موضوع مرتکب موضوع ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی شده و چون در این گفت‌وگو بدون رساندن هدفی فقط به فاحشگی زنان ناشی از عملکرد آقایان در قم اشاره نموده، لذا قصد اضرار به مردم عفیف و شهیدپرور قم با اظهارات کذب و خلاف ‌حقیقت داشته که مصداق ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی است. لذا به علت تشویش اذهان عمومی و ناامن کردن فضای ذهنی مومنین ایران نسبت به مردم شریف قم، برای نامبرده تقاضای اشد مجازات را دارد.” در بخشی از این نامه آمده است: در این عبارات هیچ‌گونه تبیینی برای “…خیلی از آقایان” وجود ندارد، در نتیجه موضوع آن همه‌ی مردان قمی است و هر فرد قمی می‌تواند از وی شاکی باشد.”

در آخر باید دید واکنش مسئولین قم به مصاحبه عجیب این جامعه شناس که موجب تشویش اذهان عمومی، برهم زدن امنیت اجتماعی و…است چیست! پاسداری از حریم شهر کریمه اهل بیت بر همگان واجب است.