۱۳ ساله‌های هوشمند قمی صندلی هوشمند ساختند
۱۳ ساله‌های هوشمند قمی صندلی هوشمند ساختند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، “الماس‌های تراش نخورده قمی” پرونده ویژه‌ای است که در خبرگزاری فارس استان قم گشوده شده و طی آن برخی از نخبگان کودک و نوجوان قمی که توانستند اختراعات جالبی را داشته باشند، معرفی خواهند شد. امید است با بررسی این پرونده […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، “الماس‌های تراش نخورده قمی” پرونده ویژه‌ای است که در خبرگزاری فارس استان قم گشوده شده و طی آن برخی از نخبگان کودک و نوجوان قمی که توانستند اختراعات جالبی را داشته باشند، معرفی خواهند شد.

امید است با بررسی این پرونده علاوه بر معرفی این افراد که همانند الماس‌های تراش نخورده‌ نیازمند رسیدگی، توجه و صیقل‌دهی هستند، برای دیگر خانواده‌ها نیز مسیر تربیت جدیدی گشوده و برای هم‌سن‌وسالان این کودکان و نوجوانان نیز ایجاد الگو و انگیزه کنیم.

در نخستین بخش از پرونده “الماس‌های تراش نخورده قمی” گفت‌وگویی با ترنم رازقی و مبینا سادات طباطبایی داشتیم که موفق به ساخت پهباد شده بودند.

محمدمهدی ربیعی و امیرمحمد صمدی دو نوجوان ۱۳ ساله قمی پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

در دومین قسمت این پرونده گفت‌وگویی با محمدمهدی ربیعی و امیرمحمد صمدی دو نوجوان ۱۳ ساله قمی خواهیم داشت که موفق به ساخت صندلی ارگونومیک شدند.

* سلام، خودتان رو معرفی کنید؟

سلام من امیرمحمد صمدی و من محمدمهدی ربیعی هستیم، هر دو ۱۳ ساله و عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم هستیم.

* پژوهش خودتان رو هم معرفی ‌کنید؟

صمدی: ما با کمک هم یک صندلی ارگونومیک ساختیم که می‌تواند فاصله سر انسان تا مانیتور را تنظیم کند.

* چطور به فکر ساخت این صندلی افتادید؟

ربیعی: من و امیرمحمد برنامه‌نویسی انجام می‌دهیم و هرروز حدود ۵ ساعت با کامپیوتر کار می‌کنیم و این باعث شد که گردن درد داشته باشیم و کم‌کم به فکر ساخت این صندلی برای راحتی خودمان افتادیم.

ساخت صندلی هوشمند توسط دو نوجوان ۱۳ ساله قمی پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

* صندلی شما چطور کار می‌کند؟

صمدی: در مرحله اول صندلی ما یک گردن گیر داشت که این گردن گیر با استفاده از یک موتور و سنسور التراسونیک می‌توانست امواج مافوق صوت را ارسال کرده و در بازگشت امواج، فاصله اجسام را بسنجد و فاصله مناسب گردن تا مانیتور را تنظیم کند.

ربیعی: بعدها به این فکر افتادیم شاید همه با این تنظیمات راحت نباشند، پس روی دسته صندلی، کلیدهای تنظیم دستی گردن گیر را نیز ایجاد کردیم.

صمدی: تمام پردازش‌های این صندلی برنامه‌نویسی شده است و با استفاده از برنامه‌نویسی می‌توانیم تمام تنظیمات این صندلی را کنترل کنیم.

* این صندلی را با کمک چه کسانی ساختید؟

ربیعی: در خانواده تشویق می‌شدیم ولی تمام مراحل ساخت صندلی را خودمان با کمک یکدیگر انجام دادیم.

 

 

پایان پیام/۷۸۰۴۸