حالا که دلار پایین‌ آمده چرا قیمت‌ها همچنان بالا یا رو به افزایش است؟

افزایش چشمگیر قیمت‌های ارز سبب تأثیرات فراوانی در چند ماه گذشته بر کالاهای اساسی مردم کشور شده است و با نگاهی به این نوسانات در بسیاری از اجناس شاهد افزایش دو یا چند برابری قیمت‌های کالاها هستیم. رسیدن دلار ۳۰۰۰ تومانی به کانال ۱۷ هزار تومان در کنار افزایش خیره‌کننده و دور از انتظار ارزی […]

افزایش چشمگیر قیمت‌های ارز سبب تأثیرات فراوانی در چند ماه گذشته بر کالاهای اساسی مردم کشور شده است و با نگاهی به این نوسانات در بسیاری از اجناس شاهد افزایش دو یا چند برابری قیمت‌های کالاها هستیم.

رسیدن دلار ۳۰۰۰ تومانی به کانال ۱۷ هزار تومان در کنار افزایش خیره‌کننده و دور از انتظار ارزی سبب باز شدن قیمت‌ها از نوع کاذب و هر کی به هرکی شدن نرخ‌ها شد که در این شرایط بسیاری از این بازار رهاشده به فکر ساخت کلاهی برای خود برآمدند.

اما حالا وضعیت ملتهب دلار و ارز نسبت به ماه‌های قبل آرام‌تر شده و پس از گذشت التهابات ارزی شاهد کاهش تقریباً ۶ تا ۷ هزارتومانی دلار نسبت به سه ماه گذشته بوده‌ایم، مردم نیز به‌تبع این کاهش نرخ ارز انتظار کاهش قیمت اجناس ضروری و غیرضروری را دارند و برای مردم این سؤال است حالا که دلار پایین‌تر آمده چرا قیمت‌ها همچنان بالا یا رو به افزایش است؟

دغدغه همه کاهش و افزایش قیمت‌ها شده است

ملیحه سادات حسینی مادر خانواده‌ای چهار نفره در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با ابراز نارضایتی از افزایش قیمت‌های انواع لوازم شوینده، بهداشتی و پوشک، اظهار داشت: من به‌عنوان مادری که فرزند خردسال داشته و ابزار دستم در منزل لوازم شوینده و بهداشتی است، و با آنکه هیچ سوادی از اقتصاد ندارم اما دغدغه من و خیلی از مردم کاهش و افزایش قیمت‌ها شده است.

وی با اشاره به صحبت‌های مردم درباره این وضعیت اقتصادی گفت: از زبان مردم می‌شنیدم که این گرانی‌ها به خاطر گران شدن دلار بود، مثلاً می‌گفتم چرا پوشک کودک سه برابر شده؟ همه گفتند به خاطر دلار و تحریم است، حالا که نرخ دلار پایین‌تر آمده چرا قیمت‌ها کاهش پیدا نمی‌کند.

توانایی سیر کردن شکم همسر و فرزندان خود را نداریم

غلامرضا کریمی کارگر یکی از کارخانه‌های شهرک‌های صنعتی قم، ضمن ابراز ناراحتی از وضع معیشت خود و خانواده‌ها همکارانش، گفت: من به‌ عنوان یک کارگر ساده کارخانه که حقوقی کمتر از ۲ میلیون تومان داشته و نگران اوضاع خود و همکارانم هستم، چراکه همه ما مستأجر و با این وضعیت مالی توانایی سیر کردن شکم همسر و فرزندان خود را نداریم.

وی با اشاره به افزایش و کاهش قیمت ارز ، افزود: به‌عنوان‌مثال تخم‌مرغ کیلویی ۱۲ هزار تومان است، بنده بسیاری از وعده‌های غذایی‌ام را با تخم‌مرغ می‌گذرانم، حالا دیگر این وعده غذایی را هم باید کم کنم، پنیر و لبنیات هم گران شد، برخی از دوستانم می‌گویند که به خاطر دلار است اما من باور نمی‌کنم.

کریمی، آسایش فکری و نداشتن دغدغه را یکی از ضروریات کار و فعالیت دانست و ادامه داد: اگر بگویم بیش یک ماه بوده که گوشت قرمز نخورده‌ایم، دروغ نگفته‌ام و این وضعیت من را بیشتر کارگران و همکارانم دارند، گوشت گوسفند و گوشت گوساله از ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان قیمت دارد و من تمکن مالی خرید گوشت قرمز را ندارم و این افزایش قیمت گوشت هیچ ربطی به دلار و تحریم ندارد.

افزایش قیمت‌ها در ثبات ماندن بازار تعجب‌برانگیز است

حسین هاشمی که یکی از فروشندگان فروشگاه‌های زنجیره‌ای استان است، عنوان کرد: حدود سه ماه پیش بود که قیمت رب و انواع کنسروها حدود دو الی ۲٫۵ برابر شد، آن موقع اوج افزایش قیمت دلار بود، حالا التهابات ارزی کاهش‌یافته اما قیمت‌ها ثابت مانده و گاهی شاهد افزایش این قیمت‌ها هستیم.

هاشمی با اشاره به افزایش قیمت‌های برخی از اجناس اساسی اضافه کرد: هر بار که مردم برای خرید می‌آیند و شاهد افزایش قیمت‌ها هستند، با چهره‌های برافروخته و متعجب از فروشگاه خارج می‌شوند.

وی با گلایه‌مندی از سیاست‌های دولت در عدم کاهش قیمت کالاهای اساسی مردم ابراز می‌کند: بعد از گران شدن قیمت‌های ارز قیمت‌های کالاها نیز با افزایش خیره‌کننده روبرو شد که این اتفاق متأسفانه سبب بدبینی به نظام شده است ولی اکنون که نرخ‌های ارز ثابت مانده فروشندگان کالاها با چه دلیلی هرروز در حال افزایش قیمت‌ها هستند.

افزایش فزاینده قیمت‌های کالاهای اساسی و ثابت ماندن و حتی دوباره افزایش آن دغدغه‌ای است که در کنار آسیب رساندن به اقتصاد کشور و مردم سبب ناراحتی حتی مسئولان کشوری را نیز شده ولی به نظر می‌رسد دست‌هایی در کار بوده که نمی‌خواهد قیمت‌ها به ثبات رسیده و آرامش به بازار حکم‌فرما شود.