دولت ذهن مردم را منحرف نکند و به واقعیت‌ها فکر کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم ، آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی پیش از ظهر امروز در جلسه درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با تأکید بر تفکر بر گناهان و استغفار به درگاه خدا اظهار داشت: گهگاه انسان باید با خدا خلوت کرده و به پیشگاه او توبه کرده و […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم ، آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی پیش از ظهر امروز در جلسه درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با تأکید بر تفکر بر گناهان و استغفار به درگاه خدا اظهار داشت: گهگاه انسان باید با خدا خلوت کرده و به پیشگاه او توبه کرده و تصمیم به بازگشت به‌سوی حضرت باری‌تعالی بگیرد.

وی با تأکید بر تنهایی و خلوت‌گزینی انسان در برابر خالق یکتا گفت: انسان باید به گذشته و آینده خود فکر کند، در این صورت می‌تواند موفق عمل کرده و زندگی خود را بسازد. در روایات نیز آمده وقتی انسان گناه می‌کند نقطه سیاهی در قلب او پیدا می‌شود، با توبه می‌توان این لکه و نقطه سیاه را از بین برد، اما هرچه این نقطه بیشتر شود راه برای انجام توبه نیز بسته‌شده و سخت‌تر می‌شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: البته حتماً لازم نیست فقط از گناه استغفار کنیم، گاهی باید از خلاف مروت‌ها نیز باید توبه کرده و از ترک‌اولی‌ها هم به درگاه خداوند استغاثه‌ کنیم، این مسئله سبب بالا رفتن انسان به‌سوی خداوند می‌شود.

وی با تأکید بر شناخت حقیقت دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، گفت: اگر فکر می‌کنیم دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم مسئله حقوق‌بشر و مکانی به‌نام شورای امنیت سازمان ملل وجود دارد که حق و عدالت بر آن حاکم است خیالی بس اشتباه است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم ادامه داد: دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، دنیایی بوده که در آن دیکتاتوری وحشیانه حاکم است، می‌گویند “ایران کشوری است که ضدمنافع ماست، کسی از آن مواد غذایی و نفت نخرد و حتی اجازه ورود دارو را ندارد”، این دیکتاتوری کامل وحشیانه بوده و این مخالف منافع ملی است.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی تصریح کرد: آمریکا به‌دنبال آن بوده که کشور مستقل آبرومند ایران را که مزاحم منافع نامشروع این کشور است از میدان بیرون کند، کشورهای دنیا نباید این ذلت را بپذیرند که دیگری از آن‌طرف دنیا بتواند بر منافع آن‌ها حکومت کند، به‌قول رئیس‌جمهور ترکیه “آیا باید تمام گازی را که از ایران دریافت می‌کنیم قطع کنیم که مردم ترکیه در سرما یخ بزنند؟”، بنابراین باید دست‌به‌دست هم داد و جلوی این دیکتاتوری ایستاد.

وی با تأکید بر اینکه نباید کشورهای دنیا بپذیرند که دنیا قیم داشته باشد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه اخیراً مردم دنیا آگاه شده و اگر این مردم دست‌به‌دست هم بدهند دشمنان هیچ کاری نمی‌توانند انجام دهند اما اگر تنها باشند همه کار می‌کنند.

استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه قم ابراز کرد: مردم ما از صحنه خارج نشده و از صحنه نیز خارج نخواهند شد و در همه امور با توکل بر خداوند بر دشمنان غالب خواهند بود. باید بدانیم در چه دنیایی زندگی می کنیم، بدانیم این دنیا، مکانی بوده که یک چنین شرایطی در آن حاکم است قراردادی بسته‌اند که یک‌طرفه از آن خارج می‌شوند در زمان جاهلیت عرب هم عرب‌ها به قراردادها احترام می‌گزاردند، این از جاهلیت عرب هم بدتر می‌شود که یک‌طرفه از قرارداد خارج شوی.

وی تأکید کرد: برخی می‌گویند “بیایید دوباره مذاکره کنیم”، آیا بیاییم با یک دیکتاتور وحشی مذاکره کنیم؟ مسائلی همچون مسئله سپاه پاسداران، موشک‌ها، خروج ایران از سوریه را نوشته‌اند و می‌گویند “باید به این مسائل عمل کنید”، این‌ها یک‌مشت مسائل نامربوط غلط و بی‌معنی است که مطرح می‌کنند.

مرجع تقلید شیعیان به بیان راهکار مقابله با دشمنان پرداخت و گفت: در چنین دنیایی باید قوی بشویم و هیچ راهی غیرازاین نداریم، امیدواریم خداوند به همه توفیق داده و بتوانند به وظایف خود در این شرایط عمل کنیم.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان وظایف دولت در شرایط حساس کنونی تأکید کرد: دولت هم باید کاری در این گرانی روزافزون انجام دهد و سر مردم را به حضور مردم در ورزشگاه‌ها گرم نکند و به واقعیت‌ها فکر کند.

وی در پایان با اشاره به اوضاع یمن گفت: در یمن هم که مردم را ظالمانه می‌کشند، مردم یمن روزبه‌روز متحدتر می‌شوند اما هزینه‌هایی که دشمنان اسلام برای جنگ با یمن کمک می‌کنند جای تعجب است.