کلید موفقیت در زندگی زوجین مهر ورزی و محبت متقابل همسران است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی استاد حوزه و دانشگاه که در جمع زوج‌های دانشجوی شرکت کننده از مهر ورزی و محبت متقابل همسران به عنوان کلید موفقیت آنان در زندگی مشترک یاد کرد و با اشاره به زندگی سراسر […]

بیست و سومین دوره ازدواج دانشجویی در حرم مطهر رضوی برگزار شدبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی استاد حوزه و دانشگاه که در جمع زوج‌های دانشجوی شرکت کننده از مهر ورزی و محبت متقابل همسران به عنوان کلید موفقیت آنان در زندگی مشترک یاد کرد و با اشاره به زندگی سراسر مهر و محبت امیرمومنان (ع) و حضرت زهرا (س) گفت: امام علی (ع) به رغم همه تنگنا‌های مالی و فشار‌های زندگی، همواره می‌فرمودند وقتی به منزل برمی گردم با دیدن زهرا (س) همه غم‌ها و اندوه‌ها از خاطرم می‌رود.

او ادامه داد: وقتی پیامبر اکرم (ص) از ایشان سوال کردند فاطمه چگونه همسری است؟ پاسخ دادند: “بهترین همراه در مسیر عبادت خداوند” در واقع این پاسخ امام (ع) نشان از مهر و محبتی دارد که اساس این زندگی مشترک را پایدار و متعالی ساخته و بیانگر اهمیت مهرورزی و محبت در استحکام و اعتلای زندگی مشترک است.
حجت الاسلام والمسلمین قمی خطاب به زوج‌های جوان گفت: سعی کنید همین شور و علاقه‌ای را که در اوایل ازدواج و زندگی مشترک دارید برای سال‌های بعد نیز حفظ کنید و همین اظهار علاقه‌ها و صحبت‌های عاشقانه‌ای که اکنون در ارتباطات شما پررنگ است تا پایان عمر، چاشنی زندگی پُر فراز و فرودتان باشد.
او همچنین با بیان اینکه در اولویت بندی ملاک‌های همسر مناسب همواره ایمان و اخلاق بر مسائل مادی ارجحیت دارد، افزود: اگر مردی با اخلاق و با ایمان است، اما توان مالی کمی دارد این نباید در چشم همسر او ضعف تلقی شده و مورد سرزنش قرار گیرد، زیرا بسیاری از این مسائل مالی در گذر زمان حل خواهد شد، اما آنچه تغییر آن سخت و چه بسا غیرممکن خواهد بود، اخلاق و ایمان فرد است.
او تصریح کرد: هدیه دادن یکی از بهترین راه‌های قدردانی شوهر از زن و تقویت انگیزه او در زندگی مشترک است مردان تا آنجا که می‌توانند برای بودن با همسر خود وقت بگذارند و به آنان توجه کنند پیامبر اکرم (ص) در این خصوص می‌فرمایند: اینکه مرد برای خانواده اش وقت می‌گذارد و کنار آنان است ثوابش بیشتر از اعتکاف در مسجد است.
استاد حوزه و دانشگاه گفت: بودن مرد در جمع خانواده نباید همراه با بداخلاقی و رفتار‌های آزار دهنده باشد بگونه‌ای که افراد خانواده با حضور او احساس راحتی و امنیت خاطر نداشته باشند؛ رسول اکرم (ص) در این رابطه می‌فرمایند: کسی که بیرون منزل خوش اخلاق باشد و در داخل منزل با خانواده اش بداخلاقی کند منافق است.
حسین قمی افزود:  شاکر بودن و نگاه به داشته‌ها در زندگی مشترک مهم و قابل توجه است عدم قدردانی و رضایت از داشته ها، روابط زوجین را سرد و زمینه‌ی چالش‌های مهمی مانند طلاق عاطفی را فراهم می‌کند که پیامد‌های آن می‌تواند تهدید جدی برای زندگی مشترک باشد.