۷۷۰۰ تخت بیمارستانی در کشور راه اندازی می‌شود
۷۷۰۰ تخت بیمارستانی در کشور راه اندازی می‌شود
بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم به دنبال برقراری عدالت در حوزه سلامت است گفت: حدود ۱۰ هزار و ۸۰۰ تخت بیمارستاتی را راه اندازی کرده ایم و هفت هزار و ۷۰۰ تخت نیز تا ۲ یا سه ماه آینده در اختیار مراکز درمانی قرار می گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، بهرام عین‌اللهی عصر چهارشنبه در همایش ملی قرآن، عترت و سلامت در تالار قدس مجتمع آموزش عالی امام(ره) قم با اشاره به پیشرفت‌های کشور در حوزه سلامت افزود: در شاخص‌های سلامت مانند فلج اطفال، سل و وبا با فاصله از کشورهای دیگر جلو هستیم و وضعیتمان از نظر نیروی انسانی بسیار مساعد است.

وی با اشاره به موفقیت کشور در بیماری کرونا با تمام تحریم‌های ناجوانمردانه‌ای که وجود داشت اظهار کرد: کشوری که دچار بیماری شده را که تحریم نمی‌کنند، مثل اینکه به سوریه که دچار زلزله شدید شده، هنوز رحم نمی‌کنند و تحریمش می‌کنند.

وی ادامه داد: ویروس کرونا برای همه مردم دنیا یکسان بود، دانشمندان ما موفق شدند، انواع واکسن‌ها بر علیه کرونا را تولید کنند، ما طبق تقسیم‌بندی سازمان بهداشت جهانی، تنها کشور تولیدکننده واکسن در منطقه مدیترانه شرقی هستیم.

وزیر بهداشت بیان داشت: برخی کشورهای پیشرفته مانند ژاپن و آمریکا همچنان در بیماری کرونا دچار مشکل هستند، ولی با ما با رشادت‌ها و توانی که از نظر علمی در کشورمان وجود داشت، حدود پنج ماه است که آمار مرگ و میر کمتر از ۱۰ تَن است و بیش از ۲ ما نیز هیچ فوتی نداشتیم، این نشان دهنده قدرت علمی کشور است.

وی یادآور شد: یکی از نکته‌های بسیار مهمتر، رشادت و ایثار و شهامتی بود که کادر سلامت از خود نشان دادند، که ناشی از ارتباط معنوی آنها با قرآن و عترت است.

وی ادامه داد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته، کادر سلامت از بیماران فرار می‌کردند، و بیماران بلاتکلیف می‌ماندند، ولی در ایران هیچ بیماری روی زمین نماند، ۳۰۰ شهید مدافع سلامت، تعدادی نیز جانباز داشتیم و تعدادی هم به خانواده‌هایشان بیماری منتقل شد، در حالیکه تمام جهان در قرنطینه و در حال فرار از کرونا بود.

وزیر بهداشت گفت: بزرگترین عاملی که می‌تواند باعث پیشرفت شود، ایثار، از خودگذشتگی و فداکاری است، که در صورتی ایجاد می‌شود که بتوانیم خود را به فرهنگ اصیل اسلامی، قرآن و عترت نزدیک‌تر بکنیم، ما هر چه در این رابطه سرمایه‌گذاری کنیم، در حوزه‌های سلامت پیشرفت بیشتری خواهیم داشت.

عین‌اللهی همچنین گفت: ما ۲ ماه پیش شعبه دانشگاه علوم پزشکی تهران را در عراق افتتاح کرده‌ایم که تمام مخارج دانشگاه را عتبه امام حسین(ع) تقبل کرده بود؛ امروز در بسیاری از کشورها امکان تاسیس شعبه داریم و این قدرت نرمی است که جمهوری اسلامی پیدا کرده است.

وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: برنامه‌ای که در دولت سیزدهم در حوزه سلامت نوشتیم، اسم آن را عدالت و تعالی نظام سلامت گذاشته‌ایم، ما اعتقاد داریم بین استان‌های مختلف کشور نباید تفاوتی وجود داشته باشد، اگر برخورداری در شهرهای بزرگ است، در شهرهای کوچکتر نیز این برخورداری به وجود آید.

وی با ذکر اینکه اینکه سعی کرده‌ایم امکانات را به همه مناطق کشور منتقل کنیم گفت: ۸۵۰ مرکز بهداشتی را افتتاح کرده‌ایم و تا ماه دیگر نیز ۲ هزار مرکز افتتاح می‌شود، اقدام‌های بسیار خوبی در حوزه پژوهشی و تولید دستگاه‌های پیشرفته پزشکی در کشور انجام شده است، ولی در حوزه فرهنگ نیاز به کارهای جدی داریم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: مشکل اساسی ما در حوزه فرهنگ است، باید هم توجه سخت‌افزاری و هم نرم‌افزاری بکنیم، ما نیاز به کمک علما و خیران داریم که این نهضت را راه‌اندازی کنیم.

وی یادآور شد: اعتقادمان این است که بیمارستان‌ها باید شورای فرهنگی داشته باشند، برگزاری این همایش‌ها خوب است، ولی کار باید مستمر انجام بگیرد، توجه به کارهای فرهنگی است که می‌تواند کارهای ما را پیش ببرد.

وی اضافه کرد: این کار فرهنگی است که می‌تواند افراد مجاهد ایجاد کند که در مناطق محروم خدمت کنند، و این کلید کار ما است، ما فقط با یک کار معمول حوزه سلامت به نتیجه نمی‌رسیم، حتما نیاز به پیوست‌های فرهنگی جدی داریم، در این رابطه استادان، علما و دانشمندان در حوزه علمیه قم می‌توانند کمک کنند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: ما آمادگی این را داریم که برای جامعه‌المصطفی که افرادی از خارج کشور می‌آیند، در حوزه علوم سلامت همکاری‌ها را با توجه به توانی که وجود دارد انجام دهیم.

سالمندی جمعیت تهدید جدی حوزه سلامت است

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این همایش، اعتیاد و سالمندی جمعیت را ازجمله تهدیدات حوزه سلامت دانست و گفت: در حوزه جوانی جمعیت آیات متعددی وجود دارد که دقت به این آیات و روایات می‌تواند کمک‌کار جوانی جمعیت و جلوگیری از پیری جمعیت کشور باشد.

یونس پناهی به بیان اولویت‌ها و تهدیدهای حوزه سلامت با استفاده از آیات و روایات پرداخت و اظهار داشت: یکی از جدیدترین مباحث برای رسیدن به مرجعیت علمی اصلاح تهدیدهای حوزه سلامت است.

وی به اتخاذ سیاست‌های غلط جمعیتی در دهه‌های گذشته اشاره و ابراز کرد: با حمایت‌هایی که در حوزه تحقیقات حوزه سلامت می‌توانیم داشته باشیم حتماً باید آموزش را در دستور کار قرار دهیم و ۵ درصد پژوهش‌های کشور را به سمت حوزه جوانی جمعیت سوق دهیم.

پناهی ادامه داد: در کشور حدود ۹۰۰ مرکز تحقیقاتی داریم که در راستای جوانی جمعیت در حال فعالیت است که حاکی از فعالیت جدی در حوزه جوانی جمعیت در کشور است.

وی با بیان اینکه اعتیاد آسیب اجتماعی است که کشور را مورد تهدید قرار داده است، گفت: بیماری‌های قند و عروق و بیماری‌های صعب‌العلاج و غیره جدی ترین بیماری های حوزه سلامت هستند که در کشور سلامتی مردم را مورد تهدید قرار داده است.

وی ادامه داد: در واقع یکی از جدی‌ترین موضوعات سبک زندگی سالم است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد چراکه آیه‌های زیادی در قرآن کریم وجود دارد که با توجه به این آیات و روایات می‌توانیم سبک زندگی اسلامی را داشته باشیم.

پناهی در پایان خاطرنشان کرد: داشتن سلامت روان، تغییرات اقلیمی و همچنین داشتن مواد غذایی سالم، ایمن و در دسترس بر اساس آیات قرآن و روایات می‌تواند در جهت تأمین امنیت غذایی سالم مفید و مؤثر باشد.

برای رسیدن به مرجعیت علمی قرآن در میان پزشکان جوان فرآیند آموزشی اصلاح شود

رئیس ستاد توسعه زیست فناوری ریاست جمهوری نیز در این همایش گفت: باید برای رسیدن به مرجعیت علمی قرآن در حوزه سلامت در بین پزشکان جوان فرآیند آموزشی اصلاح شود.

مصطفی قانعی به اهمیت پرسش و پاسخ اشاره کرد و اظهار داشت: برای رسیدن به نتیجه مطلوب در علم باید هنر سؤال کردن را به دانشجویان آموزش دهیم.

وی نقش سؤال درست در رسیدن به نتیجه را مورد بررسی قرار داد و افزود: سؤال درست در دستیابی به هدف خاص در این همایش نیز مهم بوده و حوزه پزشکی این ظرفیت را دارد که باید با سؤال‌های درست به حیطه دینی در این حوزه نیز ورود کنیم و نتایج مطلوبی به دست بیاوریم.

وی تغییر آموزش‌ها با محوریت تفکر حسی را مطرح و خاطرنشان کرد: برای رسیدن به جایگاهی در جهان که حرفی برای گفتن در حوزه سلامت داشته باشیم باید دانشجویان را به تفکر بر مبنای داده‌های حسی و تخیل وارد کنیم تا بهره بردن از موضوعات و داده‌های حسی در بین دانشجویان ارتقاء پیدا کند.

قانعی ادامه داد: دانشجوی فعال در پزشکی می‌تواند رابطه خوبی بین عقل و تجربه برقرار کند و در آینده با کمک تفکر حسی و حواس پنجگانه به نظریه‌های جدید علمی دست پیدا کنند و باید برای رسیدن به این مرجعیت علمی در حوزه سلامت در بین پزشکان جوان فرآیند آموزشی اصلاح شود.

وی تأکید کرد: امروز تفکر و پردازش به دانشجو آموزش داده نمی‌شود و فارغ‌التحصیل پزشکی با حجم زیادی داده از دانشگاه خارج می‌شود درحالی‌که دانشمندان جهان با کمک تفکر و تحلیل و همچنین الهام گرفتن از طبیعت توانسته‌اند پیشرفت‌های زیادی در علم داشته باشند.

همچنین در این همایش با حضور بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از خانواده معظم شهید مدافع سلامت استان قم طاهره اسماعیلی، مادر شهید مدافع امنیت شهید حسن مختارزاده و فرزند شهید شیخ شعاعی با اهدای تندیس تجلیل به عمل آمد.

همایش ملی قرآن، عترت و سلامت که به همت دانشگاه علوم پزشکی قم و جامعه‌المصطفی العالمیه و با حضور و سخنرانی علما و استادان مطرح حوزه و دانشگاه ترتیب یافته، تا عصر فردا در مجتمع آموزش عالی امام(ره) قم ادامه پیدا می‌کند.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا