۷۵ درصد زکات استان قم در امور معیشتی محرومان هزینه می‌شود
۷۵ درصد زکات استان قم در امور معیشتی محرومان هزینه می‌شود
محسن مسعودیان راد، مدیرکل کمیته امداد استان قم گفت: سال گذشته 26 میلیارد و 700 میلیون تومان زکات پرداخت شده است اما امسال از ابتدای سال تا آخرتیرماه 25 میلیارد و 600 میلیون تومان زکات جمع‌آوری شده است که از مجموع زکات دریافتی 25 درصد برای امور عام المنفعه مانند ساخت مسجد و درمانگاه و 75 درصد برای امور معیشتی نیازمندان هزینه می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، محسن مسعودیان راد مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان قم در نشست شورای زکات استان که امروز در سالن محراب حرم مطهر بانوی کرامت برگزار شد، اظهار کرد: پیش بینی دریافت زکات ما در سال گذشته ۱۹ میلیارد تومان بود ولی بالغ بر ۲۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان درآمد حاصل شد که ۱۳۸ درصد رشد نسبت به پیش بینی ما را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه در استان قم حدود ۶۷ روستا در پرداخت زکات مشارکت داشتند، گفت: طی یک سال گذشته ۹ مرکز نیکوکاری تخصصی زکات در بخش های مختلف قم تأسیس شده که عمده درآمدهای شورای زکات مربوط به همین مراکز نیکوکاری است و بخش اعظم این درآمدها در همان مراکزی که حاصل می شود هزینه می‌شود.

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) قم با بیان اینکه هر سال نسبت به سال گذشته شاهد رشد پرداخت زکات توسط مردم هستیم گفت: سال گذشته ۲۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان زکات پرداخت شده ولی امسال از ابتدای سال تا آخر تیرماه ۲۵ میلیارد ۶۰۰ میلیون تومان زکات پرداختی داشته ایم که تا آخر سال یقینا نسبت به سال گذشته رشد خواهد داشت.

وی با بیان اینکه از مجموع زکات دریافتی ۲۵ درصد در پروژه های عمرانی و امور عام المنفعه و ۷۵ درصد در امور معیشتی محرومان و نیازمندان هزینه می شود، افزود: هزینه امور معیشتی نیازمندان از قبیل تهیه جهیزیه، لوازم خانگی، امور درمانی، مسکن، پوشاک و هزینه های امدادی و خدماتی و هزینه های امور عمرانی مانند ساخت و مرمت مساجد، درمانگاه، غسالخانه و از این موارد است که از این محل پرداخت می شود.

مسعودیان راد با بیان اینکه ۲۰ درصد کل زکات استان قم زکات واجب و ۸۰ درصد زکات مستحب است، تصریح کرد: به طور کلی مبالغی که از محل زکات جمع آوری می شود با رویکرد اشتغال زایی و محرومیت زدایی در همان مناطقی که زکات را پرداخت کرده اند هزینه می شود.

گفتنی است شبکه سازی زکات بخش‌های قنوات، سلفچگان و دستجرد، فرهنگ سازی مؤثر برای پرداخت زکات با تهیه کلیپ های کوتاه در صدا و سیما، نیاز سنجی محرومان روستاها و بخش ها توسط کمیته امداد و رفع نیاز محرومان توسط شورای زکات از محل معادن و مؤدیان زکات، تبلیغات محیطی با موضوع زکات و اختصاص مبلِّغ اختصاصی برای ترویج زکات در بخش سلفچگان قم از جمله مصوبات این نشست بود.

 در پایان این نشست از برخی ائمه جمعه و فرمانداران استان قم که در راستای ترویج فرهنگ زکات فعالیت کردند با اهدای لوحی تقدیر به عمل آمد.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس