۷۳۰۰ متر جدول‌گذاری از ابتدای دولت سیزدهم در شهر قنوات اجرا شد
۷۳۰۰ متر جدول‌گذاری از ابتدای دولت سیزدهم در شهر قنوات اجرا شد
محمد ابراهیم فرهادلو، شهردار شهر قنوات گفت: از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم، در راستای ارائه خدمات عادلانه به شهروندان،‌ عملیات‌های عمرانی متعددی همچون هفت‌هزار و ۳۰۰ متر جدول‌گذاری در ۵۰ کوچه و خیابان شهر قنوات به عنوان دومین شهر پرجمعیت استان قم انجام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، محمد ابراهیم فرهادلو بیان داشت: در ادامه فعالیت‌های انجام شده طی این مدت باید به عملیات زیرسازی به متراژ ۸۴ هزار متر مربع در ۷۰ کوچه و خیابان و ۵۹ هزار متر مربع عملیات آسفالت‌ریزی در ۶۰ کوچه و خیابان بافت قدیمی و جدید شهر قنوات اشاره کرد.

وی افزود: در کنار این فعالیت‌ها،‌ باید به اجرای عملیات موزائیک فرش پیاده راه ها به متراژ پنج‌هزار متر مربع و همچنین ۱۸ هزار متر مربع خاکریزی و تسطیح بلوار وسط جاده قم – قنوات در راستای زیباسازی نما و منظر شهری نیز اشاره کرد.

وی در ادامه به فعالیت‌های انجام شده در حوزه شهرسازی اشاره کرد و بیان داشت: عقد قرارداد ۵۰ توافقنامه عرصه در مسیر،‌ تفکیکی و صلح نامه با شهروندان برای آزادسازی املاک در مسیر طرح‌ها و تسهیل عبور و مرور شهری که جمع متراژ زمین خریداری شده و آزاد شده در این رابطه به ۲۰ هزار و ۲۱۰ متر مربع می‌رسد.

فرهادلو گفت: همچنین در این مدت، تعداد ۴۴۶ پرونده در قالب صدور پروانه و کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ در شهرداری قنوات تشکیل شده که همین مساله نشان‌دهنده ساخت‌وساز فراوان و افزایش روز افزون جمعیت در این شهر است؛‌ البته در این خصوص باید به موقعیت قنوات در نزدیکی به شهر قم و پذیرش جمعیت سرریز آن نیز توجه کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدام‌های صورت گرفته در شهر قنوات برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن اشاره کرد و افزود: در شهر قنوات، تهیه زمین، آماده‌ سازی زیرساخت و صدور پروانه برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن با توجه به سیاست‌های دولت سیزدهم به عنوان نخستین شهر در استان انجام شد و اکنون طرح مورد نظر در مرحله اتمام سفت‌کاری است؛ همچنین ۶ قطعه زمین بزرگ مجاور لبه طرح تفضیلی شهر برای ایجاد ساخت‌وسازهای جدید طرح نهضت ملی مسکن در این شهر در نظر گرفته شده‌است.

وی ادامه داد: اهدای ۲ هزار و ۴۷۰ متر زمین به خیرین برای ساخت ۲ مدرسه در شهر قنوات، همکاری با آبفای استان در راستای اجرای ۹ کیلومتر ایجاد و نوسازی شبکه آب‌ شرب و همچنین ایجاد خط انتقال جدید آب از شهر قم به قنوات، عقد تفاهم نامه همکاری با کانون پرورش فکری استان برای ایجاد مرکز در شهر قنوات و اهدای زمین به همین منظور و آماده سازی زمین و تهیه طرح برای ساخت سالن اجتماعات و فرهنگسرا و ۲ سالن فرهنگی و ورزشی در سه نقطه این شهر از دیگر اقدام‌های صورت گرفته توسط شهرداری قنوات برای خدمت‌رسانی به مردم است.

شهر قنوات در بخش مرکزی استان قم قرارگرفته و فاصله آن با شهر قم حدود ۱۰ کیلومتر است، این شهر در سال ۷۹ با ادغام روستاهای حاجی‌آباد لک‌ها، مرادآباد، والیجرد و حسن‌آباد ایجاد شد و از سابقه تاریخی قابل‌توجهی برخوردار است و گویش برخی از مردم ساکن در این شهر به زبان لکی است.

قنوات وسیع‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر استان بعد از قم است و کمترین فاصله را به مرکز شهر قم دارد،‌ این شهر در مناطق خشک و کویری قم قرارگرفته است و درگذشته از طریق حفر قنات، آب موردنیاز مردم منطقه تامین می‌شد و به دلیل همین پیشینه تاریخی به نام شهر قنوات شناخته می‌شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا