۵ روستا تا پوشش صددرصدی نفوذ گاز در استان قم باقی مانده است 
۵ روستا تا پوشش صددرصدی نفوذ گاز در استان قم باقی مانده است 
مرتضی خوش‌لهجه، مدیرعامل شرکت گاز استان قم گفت: کلنگ گازرسانی به ۵ روستای قم دهه فجر امسال به زمین زده خواهد شد که با تکمیل این طرح در سال آینده، ضریب نفوذ گاز در این استان تکمیل خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، مرتضی خوش‌لهجه مدیرعامل شرکت گاز استان قم در سخنرانی پیش از خطبه‌های این هفته نمازجمعه شهر قم با بیان این که ضریب نفوذ در استان قم از وضعیت مطلوبی برخوردار است، اظهار کرد: اکنون ضریب نفوذ گاز برای مناطق شهری قم، ۹۹.۵ و در مناطق روستایی قم ۹۹.۳ درصد است.

وی با بیان این که در حدود پانصد هزار مشترک گاز در استان قم وجود دارد، تصریح کرد: از این مقدار در حدود نود درصد گاز مصرفی استان به بخش خانگی و عمومی تعلق دارد.

خوش‌لهجه سهم گاز مصرفی توسط صنایع استان را ده درصد اعلام و در این باره خاطرنشان کرد: تلاش مجموعه شرکت گاز استان قم بر این است که با انجام تکالیف قانونی خود ذیل برنامه ششم، تمامی صنایع، گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و مراکز پرورش دام و طیور از نعمت استفاده از گاز طبیعی بهره‌مند شوند.

وی در ادامه اظهارات خود بیان کرد: در سال جاری، حدود ۲۷۰۰ میلیارد ریال بودجه عمرانی به شرکت گاز استان قم اختصاص یافته و تلاش ما بر این است که در سه ماه باقی‌مانده سال، استفاده بهینه را از این بودجه داشته باشیم.

خوش‌لهجه همچنین با اشاره به مصوبه اخیر هیأت دولت در خصوص تعرفه مشترکان پرمصرف اظهار کرد: بر اساس این مصوبه، ۱۲ پله برای مصرف گاز تعیین شده که تعرفه برای مشترکانی که مصرف گاز آنان بین پله اول تا سوم است، هیچ تغییری نخواهد کرد.

وی با اشاره به افزایش تعرفه مصرف گاز از پله چهارم به بعد تصریح کرد: بر همین اساس تعرفه گاز مشترکینی که خارج از الگو، مصرف می‌کنند به صورت تصاعدی افزایش یافته و برای مشترکان پله‌های ۱۱ و ۱۲ نیز تعرفه، معادل قیمت واقعی تولید گاز در کشور است.

خوش‌لهجه همچنین اضافه کرد: مشترکان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی در صورتی که مصرف آنها در پلکان اول تا سوم باشد؛ گازبهای آنها رایگان خواهد بود.

وی با بیان این که استان قم به دلیل شرایط جغرافیایی در بخش مصارف خانگی دچار افت فشار گاز نیست، عنوان کرد: با این حال صرفه‌جویی از سوی هم‌استانی‌های عزیز باعث می‌شود تا علاوه بر کمک به اقتصاد کشور و حفظ این میراث گران‌بها برای نسل‌های آینده، هموطنانی که در انتهای شبکه مصرف نظیر استان‌های آذربایجان، اردبیل و… ساکن هستند نیز با افت فشار و قطعی گاز مواجه نشوند.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا