۳۵ هزار نفر امسال از اماکن تاریخی قم بازدید کردند
۳۵ هزار نفر امسال از اماکن تاریخی قم بازدید کردند
علیرضا ارجمندی گفت: امسال به صورت میانگین ، ۸۵ درصد تخت های گردشگری رسمی استان قم در خانه مسافر،هتل و هتل آپارتمان و مهمانپذیرها توسط مسافران اشغال شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، علیرضا ارجمندی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم اظهار داشت: خانه زند، خانه ملاصدرا ، کاروانسرای دیرگچین ، تپه قلی درویش و موزه مراجع به ترتیب بیشترین بازدید کنندگان را به خود اختصاص دادند.

وی بیان کرد: با ثبت شدن کاروانسرای دیرگچین در فهرست آثار یونسکو ،‌امسال بازدید از این مکان تاریخی مربوط به دوره صفوی بیشتر شد و نزدیک به پنج هزار نفر از آن بازدید کردند.

وی ادامه داد: روز یکشنبه ۲۶ شهریور امسال در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو که در ریاض عربستان برگزار شد، پرونده «کاروانسراهای ایران» تأیید گردید و کاروانسرای دیر گچین قم به ثبت جهانی رسید.

اشغال ۸۵ درصدی تخت های گردشگری رسمی استان قم در سالجاری

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امسال به صورت میانگین ، ۸۵ درصد تخت های گردشگری رسمی استان قم در خانه مسافر،هتل و هتل آپارتمان و مهمانپذیرها توسط مسافران اشغال شده است.

وی با اشاره به این که ۱۲ هزار و ۷۳۷ تخت اقامتی رسمی در قم برای پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی آماده است ابراز داشت: تعداد کل تاسیسات اقامتی رسمی استان شامل ۲۷۲ مورد است که در این تعداد، چهار هزار و ۶ اتاق وجود دارد.

وی تعداد خانه مسافرهای رسمی و قانونی قم را ۲۰۰ واحد ذکر کرد و گفت: ۷۰ واحد اقامتی هتل و هتل آپارتمان و ۸۵ مهمانپذیر فعال نیز در استان وجود دارد.

ارجمندی اظهار داشت: سالانه حدود ۲۰ میلیون مسافر از داخل و خارج کشور وارد قم می شوند که بیشتر گردشگران خارجی از کشورهای عراق، پاکستان، افغانستان، لبنان ، بحرین و سوریه هستند.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا قم