۲۸۱ کارگاه پیشگیری از اعتیاد در استان قم تشکیل شد
۲۸۱ کارگاه پیشگیری از اعتیاد در استان قم تشکیل شد
محمد تقی رجبی گفت: از ابتدای سالجاری تا پایان آذرماه، ۲۸۱ کارگاه پیشگیری از اعتیاد در استان تشکیل شده‌است که این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، محمد تقی رجبی سرپرست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر قم اظهار داشت: ۶ هزار و ۸۹۶ نفر طی مدت مذکور در کارگاه‌های پیشگیری از اعتیاد در قم شرکت کردند و این در حالیست که از سال گذشته تا پایان آذرماه ، سه هزار و ۳۳۴ نفر در این استان در کارگاه‌های پیشگیری حضور یافته بودند.

وی ادامه داد: سال گذشته و تا پایان آذر  ۱۴۰۱، ۹۸ کارگاه پیشگیری در اعتیاد در استان قم برگزار شد.

سرپرست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قم با اشاره به این‌ که‌ افراد در این کارگاه‌ها تحت پوشش برنامه های پیشگیری از اعتیاد قرار می‌گیرند برنامه‌های آموزشی را شامل مهارت‌های زندگی ، فرزندپروری، شناخت انواع مواد مخدر و علائم ، عوارض و پیامدهای آن ذکر کرد.

وی افزود: مهارت‌های ۱۰گانه زندگی در مباحثی از جمله کنترل خشم،‌ مدیریت استرس، مهارت تصمیم‌گیری ،‌حل مساله ،‌ جرات مندی، خودآگاهی و مهارت تاب آوری در کارگاه‌های پیشگیری از اعتیاد به شرکت کنندگان ارائه می‌شود.

رجبی ادامه داد: در کارگاه های پیشگیری از اعتیاد ، آموزش فرزندپروری برای افراد متاهل ارائه می‌شود که مراحل رشد کودک در هر سنی چه اطلاعاتی را نیاز دارد.

وی تاکید کرد: اعتبارات حوزه پیشگیری تقریبا کم است ، این در حالیست که مهارت‌های زندگی از همه آسیب‌ها جلوگیری می‌کند و در فرزندپروری هم به همین گونه است و اگر فرزندان به درستی پرورش یابند گرفتار اعتیاد نخواهند شد.

سرپرست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر قم افزود: تمرکز ما در برگزاری کارگاه‌های پیشگیری از اعتیاد در تقویت مهارت‌های ۱۰ گانه زندگی و فرزندپروری است و آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد و شناخت مواد مخدر تنها ۱۵ درصد مباحث کارگاه‌ها را شامل می‌شود و ۸۵ درصد شامل آموزش‌هایی است که از همه آسیب‌های اجتماعی جلوگیری می‌کند.

وی یادآور شد: دستگاه‌های دولتی استان قم موظفند برای کارکنان خود در سال ۶ ساعت آموزش ضمن خدمت پیشگیری از اعتیاد را بگذرانند.

وی افزود: کارگاه‌های برگزار شده در سالجاری علاوه بر ادارات در مقرهای نظامی هم چنین کارگاه ها و کارخانه‌های صنعتی قم برگزار شده‌است.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا قم