۲۳۰ میلیون دلار صادرات امسال برای قم محقق شد
۲۳۰ میلیون دلار صادرات امسال برای قم محقق شد
اسفندیار دریکوندی، مدیرکل گمرکات قم گفت: از ابتدای سال‌جاری تا پایان آبان‌ماه ۲۳۰ میلیون و ۹۲۱ هزار و ۸۳۸ دلار کالا از گمرکات استان به کشورهای مختلف جهان صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۴ درصد رشد را نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، اسفندیار دریکوندی بیان کرد: این حجم از صادرات در قالب پنج‌هزار و ۵۸۶ اظهارنامه و به وزن ۲۶۰ هزار و ۸۶ تُن انجام شده‌ که نشان دهنده توانمندی تولیدکنندگان استان برای حضور موفق در بازارهای جهانی است.

وی افزود: روند صادرات کالا از گمرکات قم به سرعت و در بسیاری از مواقع براساس خوداظهاری صاحب کالا صورت می‌گیرد و در این زمینه با نظر و همراهی مسئولان استان از همه ظرفیت‌ها برای تسهیل فرآیندهای تجاری در قم استفاده کرده‌ایم.

وی ادامه داد: همچنین در این مدت ۲۲۰ میلیون و ۲۰۵ هزار و ۲۹۰ دلار کالا در قالب ۲ هزار و ۱۴۱ اظهارنامه و به وزن ۴۴ هزار و ۱۶۲ تُن از طریق گمرکات استان قم وارد کشور شده‌است که بیشترین حجم آن را کالاهای اساسی و موارد اولیه مورد استفاده در واحدهای تولیدی تشکیل می‌دهد.

دریکوندی با اشاره به مثبت بودن تراز تجاری استان گفت: برای حمایت بیشتر از فعالان اقتصادی، آمادگی داریم تا برای صادرات انواع متنوع محصولات تولید شده در قم بسترهای لازم را فراهم کنیم تا نیازی به مراجعه به سایر گمرکات برای صادرات برخی از کالاها نباشد.

وی بیان داشت: با تقویت فرصت‌های تجاری در استان،‌ درآمد کل گمرکات قم نیز به عنوان یکی از بخش‌های مهم اقتصادی از ابتدای سال‌جاری تا پایان آبان‌ماه با افزایش قابل توجهی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده‌ و به رقم ۵۰۷ میلیارد تومان رسیده‌است.

وی ادامه داد: گمرکات قم در مسیر مقابله با قاچاق کالا نیز همکاری نزدیکی با نهادهای نظارتی استان دارد و در همین ارتباط، افزون بر ۵۰۰ پرونده مظنون به قاچاق به ارزش بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان در این اداره کل تشکیل و برای رسیدگی به نهادهای قانونی ارجاع شده‌است.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا