۱۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی قم زیر پوشش آبیاری تحت فشار است
۱۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی قم زیر پوشش آبیاری تحت فشار است
محمد حسین احمد پور، مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: ۱۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی قم زیر پوشش آبیاری تحت فشار است که حدود ۳۵ درصد از کل زمین‌های کشاورزی استان را شامل می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، محمد حسین احمد پور بیان داشت: استفاده از روش‌های نوین آبیاری، بهترین راهکار برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی استان است و به همین منظور با کمک دولت و مشارکت بخش خصوصی، اجرای این روش‌ها در سطح اراضی کشاورزی قم گسترش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه در استان قم موضوع صرفه جویی در مصرف آب بخش کشاورزی به دلیل شرایط جغرافیایی این استان از اهمیت دوچندانی برخوردار است، افزود: با استفاده از روش‌های نوین آبیاری در هر هکتار تا پنج هزار متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی می‌شود که میزان قابل توجهی است.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی به دلیل اهمیت موضوع آب و لزوم کاهش مصرف آن در بخش کشاورزی، در قالب طرح‌های متعدد، استفاده از روش‌های نوین آبیاری را در سطح تمام مزارع و باغات استان که امکان اجرای این طرح را دارد،‌ دنبال می‌کنیم.

احمد پور گفت: مهمترین ماموریت سازمان جهاد کشاورزی قم تامین امنیت غذایی مردم است و در همین خصوص لازم است تا سطح سبز و پوشش گیاهی استان با وجود محدودیت‌های منابع آبی از طریق به کارگیری روش‌های نوین آبیاری حفظ و تقویت شود.

وی افزود: بیشتر طرح‌های اجرا شده توسط سازمان جهاد کشاورزی قم طی سال‌های اخیر نیز در حوزه آب‌وخاک و به خصوص در زمینه استفاده از سامانه‌های نوین آبیاری بوده‌ که این موضوع نشان دهنده اهمیت بالای فعالیت‌های صورت گرفته در این بخش برای پیشرفت کشاورزی استان است.

به طور کلی بیش از ۱۴ هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در این استان فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی قم در سال ۸۵۰ هزار تن در زمینهٔ محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی، شیلات و گلخانه‌ای است؛ بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی را روستاییان استان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی حدود ۵۰ درصد اشتغال روستاییان در بخش‌های مختلف قم را به خود اختصاص داده‌است.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا