۱۴۷ زندانی جرایم غیرعمد در قم نیازمند کمک خیران هستند
۱۴۷ زندانی جرایم غیرعمد در قم نیازمند کمک خیران هستند
رضا مرادی‌پور، مدیر ستاد دیه قم گفت: در حال حاضر، ۱۴۷ نفر به دلیل جرایم جرایم غیرعمد در این استان زندانی هستند و برای آزادی، نیازمند کمک خیران می‌باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، رضا مرادی‌پور افزود: ۱۳۴ نفر از این افراد،‌ محکوم مالی، ۱۲ نفر محکوم مهریه و یک نفر بابت دیه غیرعمد در زندان است.

وی اضافه کرد: میزان بدهی این افراد حدود ۱۰۰ میلیارد تومان تخمین زده می‌شود و در تلاش هستیم به روش‌های مختلف، بدهی این افراد را تامین و زمینه آزادی آن‌ها فراهم شود.

وی گفت: از ابتدای سال جاری نیز تعداد ۵۹ زندانی جرایم غیرعمد با بدهی ۴۵ میلیارد ریال توسط این ستاد آزاد شدند که ۹ میلیارد ریال از بدهی این زندانیان با برگزاری جلسات صلح و سازی از شکات تخفیف گرفته شد.

وی اضافه کرد: ۶ میلیارد ریال آورده مددجویان، ۶ میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه، ۱۹ میلیارد ریال کمک خیرین و ۵ میلیارد ریال هم به‌صورت پذیرش اعسار تامین شده‌است.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته ۱۲۴ نفر از محکومان مالی در این استان با کمک خیران و پیگیری این ستاد آزاد شدند که از این تعداد، ۱۱۹ نفر مرد و پنج نفر زن بودند.

مرادی‌پور اضافه کرد: ۹۶ نفر بدهکار مالی، ۱۷ نفر نفقه، ۳ نفر مهریه و ۸ نفر دیه غیرعمد به دلیل تصادف یا حوادث کارگاهی محکوم شده و در زندان بودند.

وی ادامه داد: مجموع کل بدهی این افراد ۱۸۰ میلیارد ریال بود که ۳۷ میلیارد ریال از این مبلغ از شکات تخفیف گرفته شد.

وی خاطرنشان کرد: ۱۶ میلیارد ریال توسط خانواده‌ها،‌ ۴۷ میلیارد ریال کمک بلاعوض ستاد دیه، ‌۲۴ میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه و بقیه نیز از طریق پیگیری اعسار و صندوق تامین خسارت‌های بدنی تامین شده است.

مدیر نمایندگی ستاد دیه قم تصریح کرد: بر اساس شیوه‌نامه ستاد دیه، افرادی که سوابق کیفری نداشته و بدهی کمتری داشته باشند، در اولویت آزادی هستند.

وی افزود: کارشناسان ستاد دیه، برای زندانیان جرائم غیرعمد پرونده تشکیل می‌دهند و پس از تحقیق درباره وضعیت مالی مددجو، ستاد با دعوت از شکات، تخفیف‌هایی از طلبکاران می‌گیرد و مقداری نیز کمک خیران را جذب می‌نماید.

ستاد دیه استان قم با شماره‌ حساب‌های بانک ملی ۰۲۰۱۲۳۱۶۱۸۰۰۹، بانک ملت ۱۸۲۲۲۸۸۷۲۴ و بانک تجارت ۱۵۳۰۰۸۵۵۹۳، شماره کارت‌های ۵۸۵۹۸۳۷۰۰۲۵۷۶۶۲۳ بانک تجارت و ۶۰۳۷۹۹۷۵۶۰۰۰۰۸۸۸ بانک ملی و شماره تماس ۳۷۷۲۲۶۶۶ آماده دریافت کمک‌های خداپسندانه مردم قم برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد است.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا