کویر میهمان‌نواز بادرود میزبان زائران در روز «چلشتم»
کویر میهمان‌نواز بادرود میزبان زائران در روز «چلشتم»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از نطنز، اینجا بهار است شکوفه باران الطاف الهی، از داغ حسین(ع) می‌سوزی و پیرهن سیاه حَسن(ع) بر تن داری و مهیای عزای رضا(ع) می‌شوی و میایی به خانه پیامبر برای عرض تسلیت و سعادت دیدار ضریح مضجع و نورانی دو بزرگوار خفته […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از نطنز، اینجا بهار است شکوفه باران الطاف الهی، از داغ حسین(ع) می‌سوزی و پیرهن سیاه حَسن(ع) بر تن داری و مهیای عزای رضا(ع) می‌شوی و میایی به خانه پیامبر برای عرض تسلیت و سعادت دیدار ضریح مضجع و نورانی دو بزرگوار خفته در دل این خاک، دلدادگی و دیوانگی‌ها خودش به کویر مهمان‌نواز بادرود می‌آید، کویریان هم با بهار می‌آیند تا داغ در دل نشسته‌شان تسکین یابد، می‌آیند تا دلجویی برادران باشند در سوگ برادر، می‌آیند تا تسلی دل پیامبر(ص) باشند، می‌آیند تا عزادار حسن(ع) باشند می‌آیند تا کرامت بزرگی این روز عزیز را ببیند، آنگاه معجزه می‌یابند، آرام می‌شوند، کَرمش را حس می‌کنند چون لطفش بیداد می‌کند، قصه‌اش ورد زبان‌هاست، کویریان همه می‌آیند، زن و مرد، کودک و نوجوان، پیر و جوان به‌رسم چندین ساله به یاد اموات، به حُسن قصه‌های مادربزرگ، به امید شفاعت، به لطف دیدار دوستان اینجا گرد شمع وجود این دو سلاله پاک حضرت رسول(ص) جمع می‌شوند.

اینجا در فاصله ۸ کیلومتری شهر بادرود در دل کویر و در بقعه و آستان دو بزرگوار از سلاله پیغمبر اکرم(ص) به نام آقاعلی‌عباس و شاهزاده محمد(ع) از فرزندان امام کاظم(ع) عطر و بوی شفاعت و کرامت لبریز است، کویری که درگذشته محل زیست هیچ ذی حیاتی نبوده و به برکت این دو بزرگوار محل گردهمایی عاشقان اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) شده است و سالیانه جمع زیادی از زائرین از اطراف‌ و اکناف و از سراسر کشور ایران اسلامی به زیارت مرقدشان مشرف می‌شوند.

این دو امامزاده هم چون نگینی در دل کویر گرم و خشک می‌درخشند و موجب خیر و برکات و رونق این منطقه بوده و افتخار و روشنی دل مردمان صمیمی آن را فراهم کرده است، دل‌های عاشق و مشتاقان زیادی را از راه‌های بسیار دور و حتی کشورهای خارجی برای برآمدن حاجات و زیارت این سلاله‌های پاک رسول‌الله(ص) به این بارگاه باعظمت روانه کرده است، حاجت‌روا شده و گویا که دو نفر در یک‌پوست و دو روح پاک در یک جسم مطهر در یک ضریح هم‌آغوش خاکند.

پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

 

نام‌گذاری فرزندان پاکستانی به نام علی عباس و محمد عباس

رحمت‌الله معماری مسؤول خادمان افتخاری آستان مقدس در این رابطه به خبرنگار فارس گفت: روزی در حرم مشغول خدمتگزاری بودم، زائری از پاکستان به سراغم آمد و گفت این سلاله امام موسی کاظم زندگی من را نجات داده است و هر چه دارم به برکت وجود این دو بزرگوار است، زائر پاکستانی در لاهور پاکستان سنی مذهب بوده و با تحقیق شیعه می‌شود، از طایفه و خانواده طرد و راه ایران و قم را در پیش می‌گیرد.

معماری ادامه داد: این فرد پاکستانی از همه‌جا درمانده در حرم حضرت معصومه(س) باحالت تضرع از آن حضرت طلب حاجت می‌کند، شخصی که کنارش نشسته با او هم‌کلام می‌شود و به او می‌گوید بعد از این حرم به بادرود برو و آنجا آستان حضرت آقاعلی عباس(ع) هم حاجاتت را بدون پاسخ نخواهد گذاشت.

مسؤول خادمان افتخاری آستان آقاعلی عباس ادامه داد: این فرد پاکستانی شب جمعه‌ای به حرم می‌آید و پس از دعای کمیل در حرم عرض حاجت کرده و به قم باز می‌گردد و به عنایت اهل‌بیت(ع) همان روز اسباب ازدواج در قم فراهم می‌شود.

وی گفت: این زائر پاکستانی ما هم‌اکنون دو فرزند پسر دارد که یکی از آنها را علی عباس و دیگری را محمد عباس نام گذاشته و از آن روز تا به‌ حال ۳۵ خانواده پاکستانی را شیعه کرده و سالی چهار مرتبه زائرانی را از پاکستان به این حرم می‌آورد.

پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

 

خاطرات مادربزرگ زواره‌ای از آقاعلی عباس

خاطرم هست روزی آیت‌الله امامی کاشانی در این حرم مهمان بود، وقتی از ایشان برای وصف دو بزرگوار سؤال شد چنین گفت: این دو بزرگوار حوائج و گرفتاری‌های افراد مستمند و کسانی که متضرع به حرم مطهر هستند را پاسخ می‌دهند.

مادربزرگی را دیدم که با چشمانی اشک‌بار به گنبد و بارگاه نگاه می‌کند، گفتم مادر می‌توانی برایمان از این حرم بگویی، چرا اینجا آمده‌ای، در جوابم گفت این پناه ماست، ما ۵۰ ساله که اینجا می‌آییم و چنانچه پدران و مادران ما می‌آمدند.

مادر اهل زواره گفت: پسر اولمان نذر همین آقاست و هرساله اینجا به لطف اهل‌بیت و عنایتی که به ما داشته‌اند سفره اطعامی می‌گسترانیم و کام زائران را به مدد اهل‌بیت شیرین می‌کنیم، یاد آن شخصی افتادم که می‌گفت قیمه امام حسین(ع) خیلی خوشمزه است وقتی برای امام حسین نذری بدهی چقدر به دلت می‌چسبد.

مادربزرگ اهل ورامین سوار بر ویلچر با نوه‌اش سمت حرم می‌رفت گفتم مادر شما که از راه دوری آمده‌ای از کرامات این دو بزرگوار برایمان بگو، اشک در چشمانش حلقه زد و گفت: پسر بزرگم صاحب اولاد نمی‌شد و این فردی که ویلچرم را جابجا می‌کند با نذر و طلب حاجت از طرف خداوند و اهل‌بیت به ما هدیه شده و تا زنده‌ام و توان دارم به پابوسش می‌آیم.

پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

 

 دل نوشته زینب مرادی از قم

با زینب مرادی اهل قم هم‌صحبت می‌شوم، در جوابم می‌گوید من برایشان دل نوشته دارم، گفتم برایم بخوان تا بنویسم گفت: اشک‌هایم این بار فرق می‌کند من به دیدار تو می‌آیم، تو باز مرا از راه دور نگاه کردی و فرسخ‌ها راه را برایم لذت‌بخش کردی آن‌قدر که حس نکنم خسته‌ام.

این زائر ادامه داد: من که این راه را خوب می‌شناسم تنها مسیری است از کودکی یاد دارم من تمام قهقه‌های کودکی و بازی‌های بچه‌گانه را در همین صحن بزرگ و باصفایت کرده‌ام، اما از روزی که حس کردم دیگر بچه نیستم وقتی نگاهم به گنبدتان می‌افتد فقط همان‌جا خیره می‌شوم می‌ایستم و اشک در چشمم حلقه می‌زند این‌که من هرسال می‌آیم این‌یک رسمی است از روی دل‌تنگی که سال‌هاست بامن است و یاد دارم پدرم اولین کسی بود که ما را با شما آشنا کرد، من بزرگ‌شده صحن و سرایت هستم که نتوان گفت چند بار به زیارت آمده‌ام.

برگزاری آئین مذهبی سنتی «چلشتم» در آقاعلی‌عباس

آئین سنتی ((چهل و هشتم)) ۴۸ روز پس از واقعه عاشورا در آستان مقدس امامزادگان آقا علی عباس و سید محمد(ع) با حضور خیل عظیم عزاداران و عاشقان اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام علیرضا قاسمی امام‌جمعه بادرود اظهار کرد: مراسم آیینی چهل و هشتم که ۴۸ روز بعد از عاشورا و در ۲۸ صفر در امامزاده آقا علی عباس(ع) برادر امام رضا(ع) در شهر بادرود با حضور خیل کثیر عزاداران و سوگواران رحلت پیامبر اعظم و امام حسن محبتی(ع) در آستان مقدس این امامزاده هرسال برگزار می‌شود و مراسم سوگواری شهادت امام رضا(ع) نیز در روز ۳۰ صفر در آستان مقدس این امامزاده هرسال برگزار می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه آیین سنتی مذهبی «چهل و هشتم» در سال ۱۳۹۵ به شماره ۱۲۰۳ در فهرست آثار معنوی و ناملموس کشور ثبت‌شده است گفت: ۲۸ صفر و ۴۸ روز بعد از روز عاشورا روز زیارتی خاصه امامزاده آقاعلی عباس(ع) برادر امام رضا(ع) با حضور خیل عظیم مجاوران، زائران و سوگواران رحلت رسول‌الله(ص) و شهادت امام حسن(ع) و امام رضا(ع) در روز ۳۰ صفر است.

قاسمی بابیان اینکه پیشینه غنی و کهن این مراسم سینه‌به‌سینه از گذشتگان تا به امروز نقل‌شده است گفت: سه دلیل برای انجام این مراسم گفته می‌شود یکی اینکه مناسبت ۲۸ صفر ۴۸ روز پس از واقعه عاشورا و شهادت حضرت امام حسین(ع) ویاران باوفایش ایشان است بنابراین عزاداران در این روز جهت عرض تسلیت به حضرت پیامبر(ص) و امام حسن مجتبی(ع) به این آستان مقدس می‌شتافتند که به‌روز «چهل وهشتم» مشهور شد.

امام‌جمعه بادرود گفت: بنا بر نقل دوم اینکه مردم به دلیل مسافت طولانی، نبود وسایل نقلیه و ارتباطی بجای زیارت بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا(ع) در مناسبت‌ها، به زیارت برادر این امام رئوف در بادرود می‌شتافتند.

وی در خصوص نقل سوم بیان کرد: نقل سوم این است که این روز ورود این دو بزرگوار به منطقه بادرود بوده است که این روز زیارتی منطقه مشهور شده است.

قاسمی با اشاره به اینکه برگزاری مراسم سوگواری روز ۲۸ و ۳۰ صفر در آستان آقاعلی عباس(ع) به قرن ۱۴ هجری برمی‌گردد گفت: علاوه بر حضور هیأت‌های مذهبی شهرستان نطنز و شهر بادرود، مهاباد، ابوزیدآباد، آران و بیدگل، کاشان حتی هیأتی از شهرهای شمالی کشور از مازندران، شهرستان‌های استان اصفهان و سایر شهرهای مجاور از سراسر کشور برای شرکت در آیین چهل و هشتم صفر و روز ۳۰ صفر شهادت امام رضا(ع) به این منطقه و زیارت امامزاده شرکت می‌کنند.

 

 

عزاداری ۲۰ هیأت در روز ۲۸ صفر در آقاعلی عباس

علی مشربی مسؤول مرکز افق آستان مقدس آقاعلی عباس(ع) در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: اجرای برنامه‌های ویژه فرهنگی در آستان مقدس خبر داد و گفت: با توجه به این‌که رویکرد فرهنگی آستان مقدس در برنامه‌های فرهنگی مذهبی هیأت محور است، با هماهنگی قبلی در این ایام ۲۰ هیأت از شهرهای مختلف کشور در آستان عزاداری می‌کنند و خیمه معرفت مرکز افق هم پذیرای کودکان و نوجوانان است و ایستگاه‌های مشاوره و پاسخگویی به سؤالات توسط روحانی مستقر برپا می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه آستان آقاعلی عباس(ع) سالانه ۴ میلیون زائر دارد گفت: حدود ۲۰ موکب و ایستگاه صلواتی از میدان امام شهر بادرود تا امامزاده در روزهای ۲۸ و ۳۰ صفر زائران و مجاوران و سوگواران همایش پیاده‌روی را با نذری‌های سنتی به‌ویژه آش، شربت، میوه، نان و ماست محلی، «کوچولو زردو» یا همان نان محلی از عزاداران پذیرایی می‌کنند.

 

 

روز زیارتی مخصوص امامزادگان آقا علی عباس و شاهزاده محمد هرساله ۲۸ صفر مصادف با ایام شهادت برادر بزرگوارشان حضرت امام رضا (ع) است.

پایان پیام/۶۳۰۲۵/ی