کنترل آنفولانزا به سبک مصری در دانشگاه علوم پزشکی قم
کنترل آنفولانزا به سبک مصری در دانشگاه علوم پزشکی قم
بیماری آنفولانزا در حالی شهر قم را درنوردیده است که بررسی‌های میدانی حاکی از کمبود سرم، صف‌های طولانی در داروخانه‌ها و درمانگاه‌ها و کمبود کادر درمان و تزریقات برای رسیدگی به حال بیماران به خصوص در بخش کودکان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، بیماری آنفولانزا در حالی شهر قم را درنوردیده است که بررسی‌های میدانی حاکی از کمبود سرم، صف‌های طولانی در داروخانه‌ها و درمانگاه‌ها و کمبود کادر درمان و تزریقات برای رسیدگی به حال بیماران به خصوص در بخش کودکان است.

در همین خصوص سیامک محبی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان قم روز گذشته طی گفت‌وگویی با بیان این که میزان مراجعه به مراکز درمانی قم در حال افزایش است، به دانش‌آموزان توصیه کرد تا در صورت داشتن هرگونه علائم سرماخوردگی از حضور در مدرسه خودداری کنند.

همه‌گیری آنفولانزا، افزایش تعداد بیماران و مشکلات به وجود آمده پیرامون این بیماری در قم، در حالی است که دانشگاه علوم پزشکی قم و زیرمجموعه‌های آن، چند سال تجربه مقابله با بیماری کرونا را در کارنامه خود دارند.

با این وجود مشاهدات و گزارش‌های میدانی و مردمی نشان می‌دهد که مجموعه درمان قم، آمادگی‌های لازم برای مقابله، کنترل و درمان آنفولانزا را نداشته‌اند و هم‌اکنون نیز که شیوع این بیماری رو به افزایش است؛ ستاد بحران استان هیچ جلسه‌ای را در این خصوص تشکیل نداده است.

این در حالی است که ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی استان پیشتر در خصوص شیوع کرونا با آماری کمتر از شیوع آنفولانزا در قم، تشکیل جلسه می‌داد و با حضور دستگاه‌های مختلف به چاره‌اندیشی در این باره می‌پرداخت.

از معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی قم _که وظیفه نظارت بر بخش درمان استان را دارد_ نیز عملکرد مشهود و دارای بازخوردی در این زمینه مشاهده نشده است و جالب این که عهده‌دار این معاونت، دارای مدرک اخلاق پزشکی و غیرمرتبط با جایگاه‌اش است.

روی هم رفته لازم است دستگاه‌های حاکمیتی در برابر عموم مردم مسئول‌اند و همگی می‌بایست این مهم را در نظر داشته باشند که عملکردشان می‌تواند در ایجاد نارضایتی عمومی و خشم اجتماعی تاثیر گذار باشد.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی خبرقم