کتابت آیات وحی به قم خوشنویسان مازندرانی/ رونمایی از کتابت ریزترین قلم خوشنویسی‌ + تصاویر
کتابت آیات وحی به قم خوشنویسان مازندرانی/ رونمایی از کتابت ریزترین قلم خوشنویسی‌ + تصاویر

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از آمل، می‌گویند با آن آرامش می‌گیرند، حسی در وجودشان ایجاد می‌شود که آنها را به سمت عاشقی می‌کشاند، یک حسی که نوای آن خلسه ای عرفانی معنا می‌دهد. می‌گویند ابتدا که وارد آن می‌شوید شاید برایتان عادی باشد […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از آمل، می‌گویند با آن آرامش می‌گیرند، حسی در وجودشان ایجاد می‌شود که آنها را به سمت عاشقی می‌کشاند، یک حسی که نوای آن خلسه ای عرفانی معنا می‌دهد.

می‌گویند ابتدا که وارد آن می‌شوید شاید برایتان عادی باشد اما بعد آن شور و عشق تو را به آن اوجی می‌رساند که تا آخرش بروی و سیراب شوی.

هر کدام که باهاشان نشستیم گفتند که این عشق باعث می‌شود یک نیرو و حس خاصی از آرامش عبودیت در کالبدت بدمد به خصوص قلم در دست بگیری، بر مرکب آغشته کنی و کلام خدا و آیه‌های قرآنی روی کاغذ بیاوری.

نامشان خوشنویس است اگرچه بعضی هنوز خود را در سطح خوشنویس نمی‌دانند و شاگرد استادی فوق ممتاز؛ اما در پانزدهمین همایش استانی کتابت وحی با قلم شان نوا و موسیقی ربانی و عرفانی خاصی را در فضای سالن فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آمل ایجاد کردند.

از آن استاد احمد ناطقی کتابت نویس شاهنامه فردوسی گرفته تا آن تسنیم خانم نقی زاده شش ساله به عنوان کوچک‌ترین خوشنویس آن جمع معنوی.

آمدند آن هم در یک دورهمی صمیمانه در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان همزمان با شب هفتم شهادت امیرالمونین علی(ع) به مانند ۱۴ سال گذشته از آیه‌های قرآنی، اشعار شاعران عرفانی، حماسی و معنوی چون حافظ، سعدی، فردوسی و نظامی بر روی کاغذهای متفاوت کتابت کنند.

با آنها که می‌نشینید و همکلام می‌شوید با خوشرویی و لبخند بر لب از عشق شان به این کار می‌گویند مثل محمدفاضل زارع نوجوان ۱۶ ساله ای که شش سال وارد این بخش شده و مرحله ممتازی خط را پایان و فوق ممتازی را در کنار استاد خسروی می‌گذراند، می‌گوید که تاکنون ۸۰۰ بیت کتاب لیلی و مجنون نظامی، جزء ۳۰ قرآن کریم را کتابت کرده است.

وی خوشنویسی را یک هنری می‌داند که بدلیل عشق  انسان را به آن جذب می‌کند اما هدف اصلی زندگی ات آن حرفه‌ای است که انتخاب می‌کنی.

این نوجوان آملی مهمترین تاثیرگذاری این هنر بر زندگی اش آشنایی با بزرگان خوشنویس عنوان و مطرح کرد که هر یک از این اساتید بر روی شکل‌گیری شخصیتم تاثیر بسزایی دارند.

آن طرف‌تر خانم محجبه ای که با حس خاصی قلم بر دست گرفته و آن را بر روی کاغذ می‌نگاشت آمدنش به این هنر خوشنویسی را وجود پدر بیان کرد و گفت: پدرم خطاط بودند که کارشان را از کاغذ شروع و به دیوارنگاری ادامه داد و این علاقه در من ایجاد شد تا به خوشنویسی روی بیاورم.

سیده حانیه سادات سیدیان بانوی ۴۸ ساله از شهرستان بابلسر معلمی با تحصیلات رشته هنرهای تجسمی می‌گوید: کسانی که به هنر خوشنویسی می‌پردازند نسبت به سایر هنرمندان متفاوت هستند چرا که در وجود این‌ها یک آرامش و تمانینه خاصی هست و به نوعی در جایگاه آدم‌های خاصی قرار می‌گیرند.

شوق و ذوق در نگاه تک تک آنها در آن همایش دیده می‌شود که چه مشتاقانه قلم بر مرکب می‌زنند و می‌نویسند به طوری‌که کاغذ به کاغذ از زیر دست آنها با جوهر آبی، مشکی و سبز کتابت می‌شود.

و این نوشته‌های زیبا را زیر دست احمد ناطقی که خود را مسئول انجمن خوشنویسان شهرستان نور معرفی می‌کند بسیار می‌بینیم.

وی عنوان کرد که ۵۰ سال مشغول هنر خوشنویسی است و دبستان شروع کرده و در جایگاه استادی تاکنون ۴۰۰ نفر کارآموز در دوره‌های مختلف خوشنویسی آموزش داده است.

این استاد برجسته خوشنویسی گفت: اکنون کتابت شاهنامه فردوسی را در سطح هفتاد در ۳۳ آن هم در ۳۳ سطر به شکل دو صفحه، کتابت اشعار حافظ، سعدی و نظامی را همزمان در دست دارم.

وی از کتابت پنج جلد کتابت قرآن کریم با نسخ ایرانی عنوان و مطرح کرد: ششمین جلد را نیز با همین نسخ در دست اقدام دارم و این به دلیل عشق و علاقه‌ام به این هنر است تا اینچنین کتابت کنم چون یک صفا و لذت درونی هست که قابل وصف نیست خصوصا در زمان نوشتن آیات قرآنی که انگار خدا دستم را می‌گیرد تا بنویسم.

خوشنویسان زعفریان و سیفی از شهرستان بابل که یکی خود را بازنشسته وزارت نیرو معرفی می‌کند و آن یکی ورودش را به عرصه خوشنویسی بدون دیدن کلاس آموزشی می‌گوید، هم معتقدند: هنر خوشنویسی یک هنر خاص هست که انسان را به آرامش می‌رساند.

و اما کوچک‌ترین خوشنویس آن محفل معنوی که خوشنویسان پیشکسوت باور بر آن دارند با وضو باید وارد شوند و قلم و مرکب در دست بگیرند تا کتابت را شروع کنند، تسنیم خانم شش ساله است که با تمام حسش مشغول خطاطی یک آیه قرآنی بر روی کاغذ بوده که خوش زبانی اش می‌گوید تا آخر دوره خوشنویسی را برود و همه آیه‌های قرآنی و اشعار شاعران ایرانی را کتابت کند.

رضا کسب ور رئیس اداره فرهنگ‌وارشاد اسلامی آمل در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خصوص این همایش از حضور ۱۱۰ خوشنویس از سراسر استان مازندران خبر داد و گفت: امسال آمل میزبانی پانزدهمین همایش را با حضور این خوشنویسان برعهده گرفته که به اجرای کتابت چند جزء از آیه‌های قرآنی و اشعار فردوسی، حافظ و سعدی می‌پردازند.

وی افزود: در این همایش از کتابت استاد رضا مرعشی با عنوان فرمان نامه امیرالمؤمنین علی(ع) به مالک اشتر رونمایی شد که این کتابت با کوچک‌ترین قلم خوشنویسی به نام قلم غبار در ۴۴ صفحه آن هم بعد از یک سال و نیم وقت گذاشتن از این هنرمند برجسته نگاشته شد.

کسب ور یادآور شد: به هر یک از خوشنویسان پیشنهاد شده تا هر کدام از اساتید خوشنویس هر از آیه و سوره‌ای از جزء ۳۰ قرآن را به روش نثر، ثلث یا نستعلیق کتابت کردند به شکل کتاب درآورده و آن اثر را به عنوان رزومه ثبت درآید تا اثر آنها در کشور شناخته شود.

حسین جوادی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه مازندران سابقه ۱۵ ساله در برگزاری کتابت وحی دارد که هیچ استانی به مانند آن ندارد، گفت: خوشنویسی هنری که بیشترین تقارن و نزدیکی با مفاهیم اسلامی دارند و بسیار متجانس هستند.

وی با اشاره به اینکه خوشنویسان سراسر استان حدود ۱۵ سال کلام وحی، آیه‌های قرآنی و احادیث معنوی را کتابت می‌کنند، افزود: امسال علاوه بر آمل در هفت شهر مازندران همایش کتابت وحی برگزار شد که بعید می‌دانم به مانند این استان در سایر استان‌ها برگزار شده باشد.

جوادی با بیان اینکه در هر یک از این شهرها ۱۵۰ خوشنویس برای انجام کتابت وحی شرکت کردند، عنوان کرد: می‌توانیم این گردهمایی و دورهمی را در همه رشته‌ها داشته باشیم و و در هر هنری را یک شهر مرکز تخصصی قرار دهیم؛ تلاش است تا آمل به عنوان مرکز تخصصی هنر خوشنویسی قرار گیرد که این برنامه از حالت دورهمی خارج و به شکل رسمی و مهم ۱۲ به اجرا درمی‌آید.

پایگاه اطلاع رسانی نسیم قمپایگاه اطلاع رسانی نسیم قمپایگاه اطلاع رسانی نسیم قمپایگاه اطلاع رسانی نسیم قمپایگاه اطلاع رسانی نسیم قمپایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

گزارش از کبریا مقدس