کاغذهای ایرانی جایگزین کاغذهای خارجی می‌شوند
کاغذهای ایرانی جایگزین کاغذهای خارجی می‌شوند
محمدحسین ظریفیان، مدیرکل توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تولید کاغذ داخلی با دستور رئیس جمهور و اهتمام وزارت ارشاد رونق گرفته و بیش از پیش شاهد استفاده از کاغذ داخلی و رفع نیاز ما به کاغذ خارجی و در نهایت کاهش هزینه‌های چاپ کتاب خواهیم بود و البته در این زمینه افزایش کیفیت کاغذهای داخلی نیز مورد توجه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، محمدحسین ظریفیان مدیرکل توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب دین در گفت‌وگو با خبرنگاران، فرا رسیدن عید مبعث را تبریک گفت و اظهار کرد: از جامعه ناشران قم و دیگر ناشران حوزه دین که استقبال مطلوبی از نمایشگاه کتاب دین داشته‌اند تقدیر می‌کنم.

وی اضافه کرد: بخش قابل توجهی از کتب ایران به ویژه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اهتمام حاکمیت به ترویج آموزه‌های دینی و اقبال مردم نسبت به معارف دینی، به حوزه دین اختصاص یافته است و در این زمینه نیز دستگاه‌های متولی حمایت‌ها فراوانی داشته‌اند و تلاش‌های مختلفی انجام شده است تا انتشار کتب دینی تسهیل شود.

مدیرکل توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ناشران دینی چه مجموعه‌های دولتی و چه مجموعه‌های غیردولتی با تلاش خود و حمایت وزارت ارشاد رشد قابل توجهی داشته‌اند، عنوان کرد: وزارت فرهنگ نسبت به کتب حوزه دین خود را مکلف می‌داند و اهتمام ویژه‌ای به نشر معارف دینی در حوزه‌های مختلف و به زبان‌های مختلف دارد و نشر اخلاق حسنه و فضیلت‌های اخلاقی از مأموریت‌های اساسی این وزارتخانه است.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی در دولت مردمی انقلابی اهتمام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویژه معاونت فرهنگی این وزارتخانه نسبت به این مسئله به خوبی مشهود است با وجود مشکلات همه تلاش‌ها به این سمت رفته است که در حوزه‌های زیرساخت، صدور مجوز و تامین ظرفیت‌های فروش کتاب و کاغذ حمایت‌ها استمرار و توسعه داشته باشد.

ظریفیان افزود: تولید کاغذ داخلی با دستور رئیس جمهور و اهتمام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقاط خوبی رسیده است و به امید خدا بیش از پیش شاهد استفاده از کاغذ داخلی و رفع نیاز ما به کاغذ خارجی و در نهایت کاهش هزینه‌های چاپ کتاب خواهیم بود و البته در این زمینه افزایش کیفیت کاغذهای داخلی نیز مورد توجه است.

وی تصریح کرد: انتظاری که از ناشران می‌رود این است که بتوانند توجهی ویژه به کیفیت و جنبه‌های ظاهری داشته باشند و در این زمینه به دنبال خلاقیت و استفاده از ظرفیت‌های موجود در حوزه‌های هنری باشند تا کار به صورت ویژه‌تر مورد استقبال افراد مختلف به ویژه جوانان قرار گیرد.

مدیرکل توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توجه به نیازمندی‌ها و مطالبات نسل جوان و شناسایی مسائل روز از جمله موضوعات مهم است که از ناشران انتظار می‌رود و ناشران باید ورود جدی به رفع نیازهای جامعه به ویژه جوانان داشته باشند.

وی ادامه داد: اولویت‌های مورد نیاز حوزه نشر دینی از جمله سبک زندگی، ترویج اخلاق فاضل، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و معرفی شخصیت‌های اثرگذار دینی و انقلابی و استفاده از ظرفیت‌های هنری به ویژه در قالب‌های هنری و داستان برای ترویج معارف اسلامی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تاکید قرار گرفته است و حمایت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف توجه ناشران به این حوزه‌ها رقم زده می‌شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس