چهار موزه استان قم آماده بازدید گردشگران نوروز ۱۴۰۲ است
چهار موزه استان قم آماده بازدید گردشگران نوروز ۱۴۰۲ است
علیرضا ارجمندی، مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم گفت: چهار موزه این استان برای بازدید گردشگران نوروز ۱۴۰۲ آماده است و هموطنان می توانند از آن ها بازدید کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، علیرضا ارجمندی اظهار داشت: موزه ها یکی از ظرفیت های بزرگ قم برای جذب گردشگران به این استان هستند.

وی موزه دین و دنیا،‌ موزه مردم شناسی در خانه تاریخی زند،‌ موزه آثار مراجع تقلید و موزه حرم حضرت معصومه(س) را چهار موزه ای عنوان کرد که در ایام نوروز پیش رو پذیرای علاقه مندان خواهند بود.

وی بیان کرد: موزه فاطمی در میدان آستانه جنب درب یک حرم مطهر، موزه آثار مراجع تقلید در مقابل بیت تاریخی حضرت امام خمینی (ره)، موزه مردم‌شناسی زند در محله چهارمردان و موزه دین و دنیا در شبستان کربلای مسجد مقدس جمکران همه روزه از ساعت ۸ تا ۱۸پذیرای بازدیدکنندکان است.

وی با اشاره به دیگر برنامه های نوروزی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم گفت: بنرهای راهنمای اماکن گردشگری و خوشامدگویی به گردشگران در ایام نوروز مردم را به سمت اماکن گردشگری قم راهنمایی می کند و در این ایام بازدید رایگان تورهای گردشگری با عنوان «نوروز به یاد ماندنی» را خواهیم داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم افزود: مجموعه‌های تاریخی ملاصدرا در شهرستان کهک و گنبد سبز در بلوار شهید روحانی قم نیز در نوروز پیش رو پذیرای حضور هموطنان خواهد بود.

وی برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی و مشاغل خانگی، نورافشانی در شب نیمه شعبان، برپایی سفره هفت‌سین و اجرای برنامه‌های طنز عمو قلی با حضور طنزپردازان استان را از دیگر ویژه برنامه‌های نوروزی استان قم برشمرد.

ارجمندی عنوان کرد: نوروزگاه پس از سه سال محدودیت‌های کرونایی، در نوروز ۱۴۰۲ با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به میزبانی مجموعه تاریخی گنبد سبز، خانه تاریخی ملاصدرا و با برپایی سیاه‌چادر عشایر در مجتمع‌های خدماتی رفاهی بین راهی استان برگزار می‌شود.

وی افزود: برپایی سیاه چادر عشایر برای نخستین بار در نوروزگاه استان گامی در جهت معرفی آداب و سنن و فروش محصولات دامی و هنرهای سنتی عشایر استان قم خواهد بود.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا